Jaki strop powinien być w Twoim domu?
REKLAMA
REKLAMA
Projekt nowego stropu
REKLAMA
W prawidłowym projekcie stropu musi się znaleźć dokładnie opracowana dokumentacja systemu stropowego, uwzględniająca wszelkie możliwe obciążenia, które strop musi przenieść oraz niezbędne rysunki (plan montażowy i szczegóły konstrukcyjne). W projekcie muszą być zamieszczone również wymagania dotyczące grubości stropu i punktów jego podparcia. Konieczne są także szczegółowe informacje na temat materiałów, jakich należy użyć (klasy betonu, gatunku stali, itp.).
Co można zrobić samodzielnie?
Wykonawca może samodzielnie zmieniać jedynie średnicę prętów na większą i klasę betonów na lepszą. W przypadku konstrukcji drewnianych może również zastosować wyższą klasę drewna. Jednak takie decyzje powinny być bardzo dobrze przemyślane. Na skutek złego doboru stropu mogą wystąpić takie zjawiska, jak pękanie tynku, słaba izolacja dźwiękowa, czy nawet zawalanie się konstrukcji.
Zobacz także: Czym charakteryzuje się strop Ackermana?
Jaki strop wybrać?
REKLAMA
W gotowym projekcie domu wybór stropu jest już dokonany. Jeśli decydujesz się jednak na projekt indywidualny, wyboru musisz dokonać samodzielnie (z ewentualną pomocą specjalistów).
Rodzaj stropu należy wybierać biorąc pod uwagę:
• kondygnacje, które ma oddzielać;
• zadania, które ma spełniać;
• izolacyjność, jaka jest potrzebna.
Jeśli wystarczy Ci tłumienie dźwięków powietrznych (muzyka, rozmowy), to sprawdzą się stropy z płyt kanałowych oraz monolityczne. Jeśli potrzebujesz tłumienia dźwięków uderzeniowych, dobrze jest na takim stropie ułożyć pływającą podłogę (nie połączoną sztywno z konstrukcją stropu). Na izolacyjność cieplną stropu należy zwrócić uwagę, gdy ma on oddzielać kondygnację ogrzewaną od nieogrzewanej. Aby uniknąć strat ciepła od chłodnej strony kondygnacji, należy ułożyć ocieplenie.
Przy wyborze stropu warto także zwrócić uwagę na właściwości materiału, z którego jest on wykonany. Jeśli parametry termoizolacyjne budulca są niskie, strop może w przyszłości okazać się miejscem powstawania nieszczelności - tzw. mostków termicznych, przez które szczególnie łatwo ucieka ciepło. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku stropów umieszczonych nad piwnicą lub stropodachu.
Kiedy strop wymaga wzmocnienia?
REKLAMA
Wszelkie objawy wskazujące na osłabienie nośności stropu, czy odkształcenia, powinny być sygnałem do natychmiastowego zajęcia się tym problemem. Zjawiska takie występują najczęściej w starych obiektach, na skutek starzenia się materiału. Mogą się jednak pojawić i w innych budynkach w wyniku przeciążenia, niewłaściwego wykonawstwa, czy zjawisk przyrodniczych (trzęsienia ziemi, tąpnięcia).Wzmocnienia może wymagać również strop, jeśli planujesz większe obciążenie na wyższej kondygnacji np. przy adaptacji poddasza.
Wzmocnienie stropu przeprowadza się wtedy, gdy znajduje się on już na granicy wytrzymałości faktycznej lub planowanej (np. wykazuje zbyt dużą strzałkę ugięcia), ale jego konstrukcja jest jeszcze w dobrym stanie. Czasem stropu nie da się jednak wzmocnić, gdyż może się okazać, że jego stan wymaga już gruntownej wymiany.
Zobacz także: Strop monolityczny czy gęstożebrowy?
Na czym polega wzmacnianie stropu?
Wzmocnienie stropu drewnianego polega na utworzeniu dodatkowej płyty nośnej, usztywniającej istniejącą konstrukcję i zapewniającej bardziej równomierny rozkład obciążenia. Wzmacniającą płytę żelbetową, układaną na stropie drewnianym, wykonuje się w szalunku traconym z profilowanej blachy, mocowanej do istniejących belek. Ze starego stropu należy usunąć wszystkie warstwy podpodłogowe, a także sufitowe pozostawiając jedynie belki nośne. Grubość wylewki nie przekracza kilku centymetrów i dzięki takiemu rozwiązaniu tylko nieznacznie wzrasta ciężar własny stropu w porównaniu z poprzednią konstrukcją, gdyż ciężar wylewki rekompensuje w znacznym stopniu usunięcie starych warstw wypełnienia stropowego.
REKLAMA
REKLAMA