REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki strop powinien być w Twoim domu?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Strop to niezwykle istotny element konstrukcji domu. Odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo domowników.  Jaki strop będzie odpowiedni do naszego domu? Na co zwrócić uwagę?
Strop to niezwykle istotny element konstrukcji domu. Odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo domowników. Jaki strop będzie odpowiedni do naszego domu? Na co zwrócić uwagę?

REKLAMA

REKLAMA

Strop to niezwykle istotny element konstrukcji domu. Odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo domowników. Jaki strop będzie odpowiedni do naszego domu? Na co zwrócić uwagę? Strop musi współgrać z wymaganiami technicznymi budynku. Jeśli remontujemy stary strop musimy zadbać o jego odpowiednie wzmocnienie. Przy każdym z tych działań powinien znajdować się specjalista z odpowiednimi uprawnieniami.

Projekt nowego stropu

REKLAMA

W prawidłowym projekcie stropu musi się znaleźć dokładnie opracowana dokumentacja systemu stropowego, uwzględniająca wszelkie możliwe obciążenia, które strop musi przenieść oraz niezbędne rysunki (plan montażowy i szczegóły konstrukcyjne). W projekcie muszą być zamieszczone również wymagania dotyczące grubości stropu i punktów jego podparcia. Konieczne są także szczegółowe informacje na temat materiałów, jakich należy użyć (klasy betonu, gatunku stali, itp.).

Co można zrobić samodzielnie?

Wykonawca może samodzielnie zmieniać jedynie średnicę prętów na większą i klasę betonów na lepszą. W przypadku konstrukcji drewnianych może również zastosować wyższą klasę drewna. Jednak takie decyzje powinny być bardzo dobrze przemyślane. Na skutek złego doboru stropu mogą wystąpić takie zjawiska, jak pękanie tynku, słaba izolacja dźwiękowa, czy nawet zawalanie się konstrukcji.

Zobacz także: Czym charakteryzuje się strop Ackermana?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki strop wybrać?

REKLAMA

W gotowym projekcie domu wybór stropu jest już dokonany. Jeśli decydujesz się jednak na projekt indywidualny, wyboru musisz dokonać samodzielnie (z ewentualną pomocą specjalistów).
Rodzaj stropu należy wybierać biorąc pod uwagę:
• kondygnacje, które ma oddzielać;
• zadania, które ma spełniać;
• izolacyjność, jaka jest potrzebna.

Jeśli wystarczy Ci tłumienie dźwięków powietrznych (muzyka, rozmowy), to sprawdzą się stropy z płyt kanałowych oraz monolityczne. Jeśli potrzebujesz tłumienia dźwięków uderzeniowych, dobrze jest na takim stropie ułożyć pływającą podłogę (nie połączoną sztywno z konstrukcją stropu). Na izolacyjność cieplną stropu należy zwrócić uwagę, gdy ma on oddzielać kondygnację ogrzewaną od nieogrzewanej. Aby uniknąć strat ciepła od chłodnej strony kondygnacji, należy ułożyć ocieplenie.

Przy wyborze stropu warto także zwrócić uwagę na właściwości materiału, z którego jest on wykonany. Jeśli parametry termoizolacyjne budulca są niskie, strop może w przyszłości okazać się miejscem powstawania nieszczelności - tzw. mostków termicznych, przez które szczególnie łatwo ucieka ciepło. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku stropów umieszczonych nad piwnicą lub stropodachu.

Kiedy strop wymaga wzmocnienia?

REKLAMA

Wszelkie objawy wskazujące na osłabienie nośności stropu, czy odkształcenia, powinny być sygnałem do natychmiastowego zajęcia się tym problemem. Zjawiska takie występują najczęściej w starych obiektach, na skutek starzenia się materiału. Mogą się jednak pojawić i w innych budynkach w wyniku przeciążenia, niewłaściwego wykonawstwa, czy zjawisk przyrodniczych (trzęsienia ziemi, tąpnięcia).Wzmocnienia może wymagać również strop, jeśli planujesz większe obciążenie na wyższej kondygnacji np. przy adaptacji poddasza.

Wzmocnienie stropu przeprowadza się wtedy, gdy znajduje się on już na granicy wytrzymałości faktycznej lub planowanej (np. wykazuje zbyt dużą strzałkę ugięcia), ale jego konstrukcja jest jeszcze w dobrym stanie. Czasem stropu nie da się jednak wzmocnić, gdyż może się okazać, że jego stan wymaga już gruntownej wymiany.

Zobacz także: Strop monolityczny czy gęstożebrowy?

Na czym polega wzmacnianie stropu?

Wzmocnienie stropu drewnianego polega na utworzeniu dodatkowej płyty nośnej, usztywniającej istniejącą konstrukcję i zapewniającej bardziej równomierny rozkład obciążenia. Wzmacniającą płytę żelbetową, układaną na stropie drewnianym, wykonuje się w szalunku traconym z profilowanej blachy, mocowanej do istniejących belek. Ze starego stropu należy usunąć wszystkie warstwy podpodłogowe, a także sufitowe pozostawiając jedynie belki nośne. Grubość wylewki nie przekracza kilku centymetrów i dzięki takiemu rozwiązaniu tylko nieznacznie wzrasta ciężar własny stropu w porównaniu z poprzednią konstrukcją, gdyż ciężar wylewki rekompensuje w znacznym stopniu usunięcie starych warstw wypełnienia stropowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA