REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo wykonać podłogę na gruncie?

Krzysztof Kowalski
Odpowiednio wykonana i dobrana podłoga na gruncie ochroni nas przed stratami ciepła, przenikaniem wilgoci, stłumi drgania oraz nie ulegnie zniszczeniu nawet po bardzo długim czasie
Odpowiednio wykonana i dobrana podłoga na gruncie ochroni nas przed stratami ciepła, przenikaniem wilgoci, stłumi drgania oraz nie ulegnie zniszczeniu nawet po bardzo długim czasie

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednio wykonana i dobrana podłoga na gruncie ochroni nas przed stratami ciepła, przenikaniem wilgoci, stłumi drgania oraz nie ulegnie zniszczeniu nawet po bardzo długim czasie. Przy stosowaniu odpowiednich grubości warstw i jakości materiałów zapewnimy sobie spokój i komfort w jej użytkowaniu.

Materiały

REKLAMA

Dobór odpowiednich materiałów ich parametrów oraz ilości warstw podłogi zależny jest od poziomu wody gruntowej, warunków klimatycznych działki oraz rodzaju podłoża. Należy także zwrócić uwagę na mostki termiczne występujące na styku połączenia podłogi ze ścianami zewnętrznymi. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie izolacji brzegowej.

Warstwy

REKLAMA

Podbudowa – należy ją wykonać z dobrze zagęszczonego gruboziarnistego żwiru bądź piasku. Warstwa ta pełni rolę nośną oraz chroni przed podciąganiem wody. Zalecana grubość kształtuje się w granicach 10-40 cm.
Wylewka betonowa/chudy beton – należy wykonać ją z betonu klasy C8/10 (dawniej B10) o grubości 8-10 cm. Po lekkim związaniu betonu, należy wyrównać podłoże z wystających kruszyw w celu nie zniszczenia kolejnej warstwy.
Izolacja przeciwwilgociowa – w tym przypadku stosujemy dwie warstwy folii budowlanej z polietylenu (PE) bądź papy asfaltowej. W każdym wypadku izolację należy wywinąć około 20 cm na ścianę.
Izolacja termiczna – warstwa ta chroni nas przez stratami ciepła do gruntu, dlatego też warto zainwestować i zastosować grubszą warstwę izolacji. Minimalna jej grubość to 5-6 cm, natomiast zalecana to 10-12 cm. Stosując ogrzewanie podłogowe należy wykonać warstwę nawet 20 cm. Najczęściej stosowanym materiałem izolacyjnym w tym przypadku jest styropian oraz twarda wełna mineralna. Decydując się na izolacje min 10 cm, należy układać ją w dwóch warstwach na mijankę tak aby wyeliminować powstawanie mostków termicznych.

W miejscach gdzie będą występowały większe obciążenia należy stosować izolacje o większej wytrzymałości na ściskanie. Dla styropianu oznaczenia wyglądają następująco: dla podłóg zwykłych EPS100 dla podłóg narażonych na większe obciążenia EPS200.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Izolacja przeciwwilgociowa – druga warstwa tej izolacji nie jest wymagana, jednak niejednokrotnie zaleca się dodatkowe jej stosowanie.
Szlichta betonowa – należy wykonywać ją o grubości 5-8 cm z betonu klasy C12/15 (dawniej B15). Przy zdecydowaniu się na cieńszą warstwę 5-6 cm beton należy za zbroić siatką metalową, mocowaną na specjalnych listwach dystansyjnych. Beton należy pielęgnować przez parę dni po ułożeniu.
Warstwa wykończeniowa –tę warstwę wykonujemy według własnego uznania czy przeznaczenia pomieszczenia. Można stosować kie materiały jak: gres, kamień, parkiet, panele itp.

Keramzyt jako warstwa izolacji termicznej

Keramzyt jest materiałem o bardzo dobrych właściwościach termicznych. Podczas wykonania podłogi na gruncie, zapewni zarówno wyrównanie podłoża jak i ochronę przed podciąganiem wilgoci. Zastosowanie 25-30 cm warstwy dobrze zagęszczonego keramzytu zastąpi nam parę warstw innej izolacji a przy tym zaoszczędzi sporo czasu w ich wykonywaniu. Używając keramzytu, wykonując podłogę od razu przechodzimy do warstwy z izolacją przeciwwilgociową a dalej postępujemy zgodnie z dalszymi zaleceniami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA