REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Z czego wykonać ściankę działową?

Krzysztof Kowalski
Odpowiedni wybór materiału do wykonania ścianki działowej będzie miał późniejszy wpływ na jej użytkowanie
Odpowiedni wybór materiału do wykonania ścianki działowej będzie miał późniejszy wpływ na jej użytkowanie

REKLAMA

REKLAMA

Czy to w nowym projekcie domu, czy decydując się na gruntowny remont, chcąc podzielić wolną przestrzeń na mniejsze pomieszczenia, musimy zdecydować się na wykonanie ścianki działowej. Odpowiednia akustyka, ciężar i wytrzymałość to główne aspekty na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału na naszą ściankę działową.

Cechy materiałów

REKLAMA

Każdy materiał ma swoje właściwości, dlatego też to od nich zależeć będzie możliwość postawienia ścianki, czas jej wykonania, rodzaj wykończenia czy późniejsze mocowanie do niej choćby szafki czy obrazu.

Odpowiedni wybór materiału do wykonania ścianki działowej będzie miał późniejszy wpływ na jej użytkowanie. Przy wyborze materiałów i technologii jej wykonania, warto także zastanowić się nad izolacyjnością akustyczną wykonywanej ściany.

Jednostką współczynnika izolacyjności akustycznej Rw jest dB (decybel). Określa on wartość redukcji hałasu, znajdującego się z drugiej strony przegrody. Im większa wartość współczynnika Rw - tym lepsza izolacyjność akustyczna materiału i przegrody.

Producenci wartości wskaźnika izolacyjności akustycznej (Rw) dla swoich produktów podają w dB.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Masa materiału może decydować o tym, czy w ogóle będziemy mogli zastosować go do wykonania ściany działowej. Wykonując ścianę działową należy pamiętać o tym, że nie można przekroczyć nośności stropu, na którym będzie ona wykonywana. Nie dotyczy to nowo projektowanych budynków gdzie projektant z góry ustala zarówno nośność stropu, ciężar ścianki oraz rodzaj materiałów.

Ścianę z cegły pełnej otynkowaną tynkiem cementowo-wapiennym wykonuje się znacznie dłużej niż ścianę z bloczków silikatowych z tynkiem gipsowym cienkowarstwowym.

Elementem ważnym w późniejszym eksploatowaniu ściany będzie możliwość przybicia gwoździa czy przy mocowanie szafki do ściany. Często, w zależności od materiału może nie być to takie proste.

Stosując pustaki ceramiczne do wznoszenia ścian działowych, trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie stosować specjalne kołki, bez których nie powiesimy półki czy szafki. Przy ścianie z cegły dziurawki, z racji wolnych przestrzeni (pustek) w elementach nie będziemy mieli możliwości zamocowania kołków.

Szeroki wybór materiałów

REKLAMA

Ścianki działowe z poszyciem z płyt g-k – są bardzo popularnym rozwiązaniem. Charakteryzują się dużą lekkością , dobrą izolacyjnością akustyczną, szybkim montażem oraz łatwością prowadzenia instalacji we wnętrz ściany. Mogą być stawiane w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza oraz jako przegrody przeciw pożarowe. Grubość takiej ścianki wynosi ok. 5 cm.

Ścianki działowe z bloczków silikatowych – ich główną zaletą jest bardzo wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej. Charakteryzują się dużą dokładnością wykonania, dodatkowo istnieje możliwość łączenia bloczków na pióro i wpust co powoduje to możliwość zastosowania tynku cienkowarstwowego. Grubość ścianki wynosi ok. 8-12 cm.

Ścianki działowe z pustaków ceramicznych – charakteryzują się średnią izolacyjnością akustyczną. Grubość ścianki to ok. 8-12 cm.

Ścianki działowe z betonu komórkowego – bloczki betonu komórkowego są lekkie i łatwe w montażu. Muruje się je na cienkowarstwowe spoiny, niestety ich mała wytrzymałość powoduje utrudnienia w wieszaniu na nich szafek czy półek. Drugą wadą jest mała izolacyjność akustyczna, dlatego też należy stosować tynk tradycyjny. Grubość ścianki wynosi min. 5 cm.

Ścianki działowe z cegły pełnej – tradycyjne rozwiązanie, o dużej wytrzymałości i właściwościach akustycznych. Podstawową wadą jest ich duży ciężar, który powoduje, że nie wszędzie można je zastosować. Grubość ścianki wynosi 6,5 i 12 cm.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA