REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pokrycie dachów stromych w zarysie

Paweł Nawrocki

REKLAMA

Konstrukcja dachów charakteryzuje się dosyć dużą elastycznością modelowania. Nawet w trakcie wznoszenia może być łatwo zmieniona.

Jedną z cech dachów jest zdolność do przenoszenia obciążeń. Pochodzą one od ciężaru własnego, ciężaru pokrycia, ale też od ciężaru chwilowego wywołanego działanie wiatru i zalegającego śniegu.

REKLAMA

Aby zapewnić odpowiednią sztywność, czyli niezmienność geometryczną wszystkie przekroje muszą być dostosowane do takich przeciążeń. Przekroje krokwi przejmujących jako pierwsze ciężar zewnętrzny, muszą również uwzględniać swoimi wymiarami możliwość zamontowania między nimi izolacji termicznej.

Nachylenie dachu i jego pokrycie

Oczywiście na rodzaj pokrycia dominujący wpływ będzie miało nachylenie połaci. Od nachylenia zależeć będzie prędkość odpływu wody i tym samym szczelność. Dachy o małym kącie nachylenia można pokrywać dachówką bitumiczną lub blachą profilowaną. Pokrycie dachów o małym nachyleniu dachówkami ceramicznymi jest możliwe, pod warunkiem ułożenia podkładu z papy, gdyż sama dachówka przy tym spadku nie zapewnia szczelności. Dachy o skomplikowanych kształtach lepiej jest pokryć drobnowymiarowymi elementami z uwagi na minimalizacje przycięć, czyli dachówkami ceramicznymi, dachówkami bitumicznymi, gontami. W sytuacji dachów prostych najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie pokrycie go arkuszami blachy.

Polecamy: Fundament a piwnica

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krokwie

Należy pamiętać, że wraz ze zwiększaniem nachylenia rosną długości krokwi. Te elementy konstrukcyjne poddawane są niekorzystnemu układowi zginania oraz ściskania. Taka sytuacja z kolei determinuje coraz to bardziej skomplikowane technicznie dachy związane z rozwiązaniem podparcia krokwi i zapewnienia sztywności konstrukcji. Pokrycie również ma wpływ na przekroje krokwi, różnica pomiędzy wymaganymi przekrojami na dach kryty blachą a dachówkami ceramicznymi będzie zauważalny. Istotną sprawą wpływającą na pokrycie dachu ma również lokalizacja.
Dachy wykonywane na terenie leśnym powinny być śliskie i gładkie. Powinny umożliwiać szybkie odprowadzanie pozostałości z drzew. W sytuacji dachówek ceramicznych powinny być one glazurowane. 

Czytaj także: Kilka słów o dachach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA