REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konstrukcja szkieletowych ścian działowych

Paweł Nawrocki

REKLAMA

REKLAMA

Ściany działowe tego typu są stosowane, gdy ciężar ścian działowych murowanych jest pewną niedogodnością, lub kłóci się z konstrukcją budynku. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się szkieletowe ściany działowe z gips-kartonowych płyt.

Stosowanie tych płyt determinowane jest przez konstrukcję budynku. W budynkach o konstrukcji szkieletowej drewnianej, ciężar ścian murowanych generuje dodatkowe obciążenia pasmowe znacznie podnoszące koszt konstrukcji stropu. Lekkie szkieletowe ścianki działowe dotyczą również ścian wykonywanych w nowych obiektach, jak również , coraz częściej, w budynkach modernizowanych.

REKLAMA

Zalety

Zaletą tych ścian działowych jest możliwość ich montażu w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, bez zwracania uwagi na konstrukcję stropu. Dla porównania ścianka działowa z podwójnym opłytowaniem ma ciężar do 150 kg/m2, podczas gdy ściana murowana otynkowana waży do 800 kg/m2. Jak widać ściana działowa szkieletowa w najcięższym wariancie jest 5 krotnie lżejsza od ściany murowanej i wywołuje obciążenie zbliżone do tych wywoływanych przez człowieka. Inną zaletą tego rodzaju ścian, ze względu na ich prefabrykowany charakter, jest możliwość montażu w okresie zimowym z uwagi na minimalizację robót mokrych. Ten typ ścian świetnie ujawnia swoje zalety, gdy zachodzi potrzeba szybkiej modernizacji i podziału pomieszczenia, np. przy remoncie lub nowej aranżacji domu. Do tej pory niewymienioną zaletą jest gładka i równa powierzchnia tynku nadająca się bezpośrednio do malowania. Przy wykonywaniu ścian murowanych tynki zawsze charakteryzują się niedokładnościami. 

Polecamy: Pustaki szklane czyli luksfery

Wady

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak takie ściany posiadają pewne wady. Niewątpliwie takie ściany mają małą sztywność, odporność na uderzenia oraz niską ogniotrwałość. Trzeba pamiętać, że nie należy na nich montować instalacji wodnej oraz armatury. Należy pamiętać, że ścianka w najbardziej trwałym wariancie z podwójnym opłytowaniem jest droższa, niż ścianka tradycyjna murowana i wymaga dużej staranności. 

Czytaj także: Naprawa betonu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA