Kilka słów o dachach
REKLAMA
REKLAMA
Z uwagi na to, że dach stanowi poważne wyznawanie konstrukcyjne oraz poważną pozycję w kosztorysie należy go wykonać w sposób przemyślany. Należy pamiętać, że każde odstępstwo od kształtu prostokąta stanowi o dodatkowych kosztach. Każde załamanie połaci, np. krużganki, lukarny powodują wzrost ceny, jak również generują potencjalne błędy przy wykonaniu skutkujące przeciekami.
REKLAMA
Inspektor nadzoru
W takiej sytuacji należy pamiętać, że powołanie inspektora nadzoru na pewno poprawi jakość bardzo zaawansowanego technicznie dachu. W jego kompetencjach leży kontrola nad zgodnością wykonywanej konstrukcji zgodnie z projektem oraz kontrola nad jakością używanych materiałów w trakcie budowy dachu.
Różne typy dachów
Dach wyraża również Wasz styl życia. Zastosowanie różnej konstrukcji połaci rzutuje na sposób zagospodarowania poddasza użytkowego. W dachach dwuspadowych możesz pokusić się o duże i dobrze doświetlone powierzchnie. Dachy czterospadowe narzucają mniejsze pomieszczenia z ciekawym naświetleniem zależnym od pory roku i dnia. Najlepszą przestrzeń i doświetlenie uzyskasz w dachach płaskich, jednak ich bryła nie zawsze cieszy oko. Oczywiście zawsze taką sytuację ratują inne detale, jak np. rozległe tarasy. W warunkach polskich największą popularnością cieszą się dachy strome. Jest to spowodowane charakterem klimatu. W przeszłości w Polsce, szczególnie na górzystym terenie, dominowały śnieżne zimy oraz wiosny obfite w deszcze i silne wiatry. Dachy płaskie, choć tańsze przy nowych materiałach, o niskim współczynniku tarcia połaci, mogą również być stosowane.
Polecamy: Układanie papy
Należy jednak pamiętać, że dachy o spadku poniżej 10% powodują, że pod połacią tworzy się podciśnienie podczas wiania wiatru, a tym samym zaburzają stateczność konstrukcji, szczególnie szkieletowej.
Czytaj także: Jak ułożyć dachówki
REKLAMA
REKLAMA