REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Schronienie w ogrodzie

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Ogród.
Ogród.

REKLAMA

REKLAMA

Altana ażurowa to ciekawa propozycja dla każdego ogrodu. Ozdobiona pnączami może być doskonałym miejscem na odpoczynek oraz praktycznym schronieniem dla mebli ogrodowych.

Można dowolnie manewrować zabudowaniami w jej obrębie – zabudować część ścian, a nawet część dachu. Odpowiedni dobór materiałów i odpowiednie przygotowanie się do prac jest również bardzo ważne. Altanę można wykonać samemu. Nie jest to skomplikowane zadanie, niemniej należy pamiętać o kilku szczegółach związanych z budową tak, żeby wyszła nam ładna konstrukcja a nie skonstruowany naprędce szałas.

REKLAMA

Budowa

• Drewno – musi być zabezpieczone impregnatem barwiącym, chroniącym przed owadami i grzybami.
• Kotwy – należy wyznaczyć miejsce w ogrodzie i kształt altany, a następnie w odpowiednich miejscach, równo rozmieścić kotwy (potrzeba ich tyle, ile kątów ma mieć altana). Należy je zabetonować w ziemi, w dołkach o głębokości 90 cm i szerokości 30 cm (te, przy których będą pnącza nie muszą być zabetonowane).
• Słupy konstrukcyjne i wieniec – słupy altany wstawia się w osadzone w podłożu stalowe stopy i przykręca się śrubami. Następnie słupy łączy się do góry dopasowanym wcześniej wieńcem .
• Podłoga – wierzchnią warstwę ziemi należy wybrać na głębokość około 20 cm. Następnie na 15 centymetrowej warstwie piasku i suchej zaprawie układa się płyty piaskowca (około 5 cm grubości). Połączenia zaspoinować należy zaprawą cementową.
• Krokwie – konstrukcję dachu zbija się na ziemi. Najpierw zbija się gwoździami połowę krokwi (ma być ich tyle, ile kotew), co drugą. Dokładnie trzeba wyważyć punkt ciężkości szczytu dachu. Potem dokłada się pozostałe krokwie i dach można osadzić na słupach (przymocować za pomocą metalowych łączników).
• Dach – w trójkątach dachu, które mają być wypełnione przybija się okólki „pajęczyny” (konstrukcji dachu). Listwy montuje się od najdłuższych (na końcach krokwi) do najkrótszych, co 60 cm. Następnie w każdym trójkącie przybija się listwy rozchodzące się promieniście.
• Wykończenie - całość należy pomalować bejcą. W prześwitach ażurowego dachu można zamontować wiklinowe maty. Aby częściowo zasłonić altanę można zamontować pomiędzy słupy gotowe kratownice. Alternatywą dla nich mogą być zwijane rolety zamontowane na wieńcu. Wzdłuż kratownic i obok słupów można posadzić pnącza.

Polecamy: Bezpieczny dom

Kiedy pnącza pokryją całą altanę stanie się ona idealnym miejscem dla przyjęcia gości. A jeśli wkomponujemy gdzieś niedaleko grill ogrodowy lub palenisko, stworzymy sobie magiczny zakątek do biesiadowania. Musimy tylko dobrze rozplanować sobie miejsce w naszym ogrodzie oraz użyć materiałów, które będą się dobrze komponować z resztą otoczenia.

Czytaj także: Ceramika jako materiał podłogowy

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA