REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Schronienie w ogrodzie

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Ogród.
Ogród.

REKLAMA

REKLAMA

Altana ażurowa to ciekawa propozycja dla każdego ogrodu. Ozdobiona pnączami może być doskonałym miejscem na odpoczynek oraz praktycznym schronieniem dla mebli ogrodowych.

Można dowolnie manewrować zabudowaniami w jej obrębie – zabudować część ścian, a nawet część dachu. Odpowiedni dobór materiałów i odpowiednie przygotowanie się do prac jest również bardzo ważne. Altanę można wykonać samemu. Nie jest to skomplikowane zadanie, niemniej należy pamiętać o kilku szczegółach związanych z budową tak, żeby wyszła nam ładna konstrukcja a nie skonstruowany naprędce szałas.

REKLAMA

Budowa

• Drewno – musi być zabezpieczone impregnatem barwiącym, chroniącym przed owadami i grzybami.
• Kotwy – należy wyznaczyć miejsce w ogrodzie i kształt altany, a następnie w odpowiednich miejscach, równo rozmieścić kotwy (potrzeba ich tyle, ile kątów ma mieć altana). Należy je zabetonować w ziemi, w dołkach o głębokości 90 cm i szerokości 30 cm (te, przy których będą pnącza nie muszą być zabetonowane).
• Słupy konstrukcyjne i wieniec – słupy altany wstawia się w osadzone w podłożu stalowe stopy i przykręca się śrubami. Następnie słupy łączy się do góry dopasowanym wcześniej wieńcem .
• Podłoga – wierzchnią warstwę ziemi należy wybrać na głębokość około 20 cm. Następnie na 15 centymetrowej warstwie piasku i suchej zaprawie układa się płyty piaskowca (około 5 cm grubości). Połączenia zaspoinować należy zaprawą cementową.
• Krokwie – konstrukcję dachu zbija się na ziemi. Najpierw zbija się gwoździami połowę krokwi (ma być ich tyle, ile kotew), co drugą. Dokładnie trzeba wyważyć punkt ciężkości szczytu dachu. Potem dokłada się pozostałe krokwie i dach można osadzić na słupach (przymocować za pomocą metalowych łączników).
• Dach – w trójkątach dachu, które mają być wypełnione przybija się okólki „pajęczyny” (konstrukcji dachu). Listwy montuje się od najdłuższych (na końcach krokwi) do najkrótszych, co 60 cm. Następnie w każdym trójkącie przybija się listwy rozchodzące się promieniście.
• Wykończenie - całość należy pomalować bejcą. W prześwitach ażurowego dachu można zamontować wiklinowe maty. Aby częściowo zasłonić altanę można zamontować pomiędzy słupy gotowe kratownice. Alternatywą dla nich mogą być zwijane rolety zamontowane na wieńcu. Wzdłuż kratownic i obok słupów można posadzić pnącza.

Polecamy: Bezpieczny dom

Kiedy pnącza pokryją całą altanę stanie się ona idealnym miejscem dla przyjęcia gości. A jeśli wkomponujemy gdzieś niedaleko grill ogrodowy lub palenisko, stworzymy sobie magiczny zakątek do biesiadowania. Musimy tylko dobrze rozplanować sobie miejsce w naszym ogrodzie oraz użyć materiałów, które będą się dobrze komponować z resztą otoczenia.

Czytaj także: Ceramika jako materiał podłogowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA