REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Schronienie w ogrodzie

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Ogród.
Ogród.

REKLAMA

REKLAMA

Altana ażurowa to ciekawa propozycja dla każdego ogrodu. Ozdobiona pnączami może być doskonałym miejscem na odpoczynek oraz praktycznym schronieniem dla mebli ogrodowych.

Można dowolnie manewrować zabudowaniami w jej obrębie – zabudować część ścian, a nawet część dachu. Odpowiedni dobór materiałów i odpowiednie przygotowanie się do prac jest również bardzo ważne. Altanę można wykonać samemu. Nie jest to skomplikowane zadanie, niemniej należy pamiętać o kilku szczegółach związanych z budową tak, żeby wyszła nam ładna konstrukcja a nie skonstruowany naprędce szałas.

REKLAMA

Budowa

• Drewno – musi być zabezpieczone impregnatem barwiącym, chroniącym przed owadami i grzybami.
• Kotwy – należy wyznaczyć miejsce w ogrodzie i kształt altany, a następnie w odpowiednich miejscach, równo rozmieścić kotwy (potrzeba ich tyle, ile kątów ma mieć altana). Należy je zabetonować w ziemi, w dołkach o głębokości 90 cm i szerokości 30 cm (te, przy których będą pnącza nie muszą być zabetonowane).
• Słupy konstrukcyjne i wieniec – słupy altany wstawia się w osadzone w podłożu stalowe stopy i przykręca się śrubami. Następnie słupy łączy się do góry dopasowanym wcześniej wieńcem .
• Podłoga – wierzchnią warstwę ziemi należy wybrać na głębokość około 20 cm. Następnie na 15 centymetrowej warstwie piasku i suchej zaprawie układa się płyty piaskowca (około 5 cm grubości). Połączenia zaspoinować należy zaprawą cementową.
• Krokwie – konstrukcję dachu zbija się na ziemi. Najpierw zbija się gwoździami połowę krokwi (ma być ich tyle, ile kotew), co drugą. Dokładnie trzeba wyważyć punkt ciężkości szczytu dachu. Potem dokłada się pozostałe krokwie i dach można osadzić na słupach (przymocować za pomocą metalowych łączników).
• Dach – w trójkątach dachu, które mają być wypełnione przybija się okólki „pajęczyny” (konstrukcji dachu). Listwy montuje się od najdłuższych (na końcach krokwi) do najkrótszych, co 60 cm. Następnie w każdym trójkącie przybija się listwy rozchodzące się promieniście.
• Wykończenie - całość należy pomalować bejcą. W prześwitach ażurowego dachu można zamontować wiklinowe maty. Aby częściowo zasłonić altanę można zamontować pomiędzy słupy gotowe kratownice. Alternatywą dla nich mogą być zwijane rolety zamontowane na wieńcu. Wzdłuż kratownic i obok słupów można posadzić pnącza.

Polecamy: Bezpieczny dom

Kiedy pnącza pokryją całą altanę stanie się ona idealnym miejscem dla przyjęcia gości. A jeśli wkomponujemy gdzieś niedaleko grill ogrodowy lub palenisko, stworzymy sobie magiczny zakątek do biesiadowania. Musimy tylko dobrze rozplanować sobie miejsce w naszym ogrodzie oraz użyć materiałów, które będą się dobrze komponować z resztą otoczenia.

Czytaj także: Ceramika jako materiał podłogowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA