REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ułożyć dachówki?

Eksperci Budujesz - Kupujesz

REKLAMA

Jeśli chcemy pokrywać dach o nietypowym kącie nachylenia lub oryginalnym kształcie, to dobrym materiałem na pokrycie będą dachówki. Można je układać nawet zimą.

 Na pokrycia dachowe można wykorzystać dachówki cementowe lub ceramiczne. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj pokrycia, to prace dekarskie należy zacząć od pokrycia więźby dachowej warstwą wstępnego krycia. Kolejnym etapem jest wykonanie rusztu z łat i kontrłat. Przed położeniem dachówek należy również wykonać obróbki blacharskie, okap, kominy i kosze.

REKLAMA

Przy pokrywaniu dachu dachówkami należy przestrzegać kilku zasad:

REKLAMA

1. Dachówki na końcu - po dachu pokrytym dachówkami absolutnie nie można chodzić. Dlatego wszystkie inne prace - jak wykonanie kominów czy wentylacji - muszą odbyć się zanim je położymy. Inaczej praca pójdzie na darmo i niezbędne będą poprawki.

2. Bez wentylacji ani rusz - wentylacja to niezbędny element dachu. Podstawowe składniki wentylacji to: szczeliny wentylacyjne, otwory na wlot (w okapie) i wylot (w kalenicy i na połaci) powietrza.

3. Łatać nie można byle jak - łaty należy rozstawić proporcjonalnie do długości dachówek. Aby pokrycie było szczelne kolejne rzędy dachówek muszą na siebie nachodzić.

4. Ważne mocowanie - dachówki zaczepia się specjalnie do tego przeznaczonym uchwytem. Nie ma potrzeby stosowania zaprawy. Dachówki krawędziowe, okapowe wymagają zwykle dodatkowego mocowania za pomocą gwoździ lub wkrętów.

5. Sposób mocowania a kąt nachylenia - jeśli kąt nachylenia dachu mieści się w zakresie od 10º do 90º, to możemy na nim położyć dachówki. Jednak przy wartościach granicznych należy spełnić specjalne warunki. Gdy spadek wynosi poniżej 20º, to lepiej układać dachówki na większym zakładzie, aby uszczelnić pokrycie. Powyżej nachylenia 40º mocujemy proporcjonalnie więcej dachówek - im wyższy kąt, tym więcej dachówek musi być dodatkowo przymocowanych. 

Polecamy: Stropy w budynkach jednorodzinnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

6. W górę od dołu - taki powinien być kierunek układania dachówek. Najpierw okap i krawędzie, następnie środek i góra.

7. Szczególna uwaga na kosze - muszą być zabezpieczone, odeskowane i uszczelnione. Rynna idąca od kosza musi mieć średnicę 10 cm.

8. Niezbędne gąsiory - spełniają kilka istotnych funkcji: zabezpieczają kalenice, grzbiety, pozwalają na wentylację połaci oraz chronią przed wodą i wiatrem. Mocuje się je za pomocą klamer na łacie kalenicowej lub łacie naroża.

9. Diabeł tkwi w szczegółach - nie jest problemem dobrze ułożyć dachówki, ale już wszystkie inne elementy, jak kosze, styki, lukarny itd. nie są takie proste do ułożenia i należy je wykonać bardzo precyzyjnie.

10. Zainwestuj w system - można samemu skompletować poszczególne elementy na pokrycie dachu, z pewnością jest to rozwiązanie tańsze, niestety nie gwarantuje ono pełnej funkcjonalności dachu. Zdecydowanie mniej ryzykowne jest wybranie gotowego systemu.

Pokrywanie dachu, to skomplikowana sprawa. Jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności, to lepiej zatrudnić do tego specjalistów. Dekarstwo wykonywane przez amatora grozi nie tylko wadami wykonania, ale również zagrożeniem życia. W końcu jak wysoki czy niski by nie był budynek, to zawsze będą to prace na wysokościach. Powyższe wskazówki najlepiej potraktować, jako pomoc przy kontroli fachowców.

Czytaj także: Zagospodarowanie placu budowy

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA