Jak ułożyć dachówki?
REKLAMA
Na pokrycia dachowe można wykorzystać dachówki cementowe lub ceramiczne. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj pokrycia, to prace dekarskie należy zacząć od pokrycia więźby dachowej warstwą wstępnego krycia. Kolejnym etapem jest wykonanie rusztu z łat i kontrłat. Przed położeniem dachówek należy również wykonać obróbki blacharskie, okap, kominy i kosze.
REKLAMA
Przy pokrywaniu dachu dachówkami należy przestrzegać kilku zasad:
REKLAMA
1. Dachówki na końcu - po dachu pokrytym dachówkami absolutnie nie można chodzić. Dlatego wszystkie inne prace - jak wykonanie kominów czy wentylacji - muszą odbyć się zanim je położymy. Inaczej praca pójdzie na darmo i niezbędne będą poprawki.
2. Bez wentylacji ani rusz - wentylacja to niezbędny element dachu. Podstawowe składniki wentylacji to: szczeliny wentylacyjne, otwory na wlot (w okapie) i wylot (w kalenicy i na połaci) powietrza.
3. Łatać nie można byle jak - łaty należy rozstawić proporcjonalnie do długości dachówek. Aby pokrycie było szczelne kolejne rzędy dachówek muszą na siebie nachodzić.
4. Ważne mocowanie - dachówki zaczepia się specjalnie do tego przeznaczonym uchwytem. Nie ma potrzeby stosowania zaprawy. Dachówki krawędziowe, okapowe wymagają zwykle dodatkowego mocowania za pomocą gwoździ lub wkrętów.
5. Sposób mocowania a kąt nachylenia - jeśli kąt nachylenia dachu mieści się w zakresie od 10º do 90º, to możemy na nim położyć dachówki. Jednak przy wartościach granicznych należy spełnić specjalne warunki. Gdy spadek wynosi poniżej 20º, to lepiej układać dachówki na większym zakładzie, aby uszczelnić pokrycie. Powyżej nachylenia 40º mocujemy proporcjonalnie więcej dachówek - im wyższy kąt, tym więcej dachówek musi być dodatkowo przymocowanych.
Polecamy: Stropy w budynkach jednorodzinnych
REKLAMA
6. W górę od dołu - taki powinien być kierunek układania dachówek. Najpierw okap i krawędzie, następnie środek i góra.
7. Szczególna uwaga na kosze - muszą być zabezpieczone, odeskowane i uszczelnione. Rynna idąca od kosza musi mieć średnicę 10 cm.
8. Niezbędne gąsiory - spełniają kilka istotnych funkcji: zabezpieczają kalenice, grzbiety, pozwalają na wentylację połaci oraz chronią przed wodą i wiatrem. Mocuje się je za pomocą klamer na łacie kalenicowej lub łacie naroża.
9. Diabeł tkwi w szczegółach - nie jest problemem dobrze ułożyć dachówki, ale już wszystkie inne elementy, jak kosze, styki, lukarny itd. nie są takie proste do ułożenia i należy je wykonać bardzo precyzyjnie.
10. Zainwestuj w system - można samemu skompletować poszczególne elementy na pokrycie dachu, z pewnością jest to rozwiązanie tańsze, niestety nie gwarantuje ono pełnej funkcjonalności dachu. Zdecydowanie mniej ryzykowne jest wybranie gotowego systemu.
Pokrywanie dachu, to skomplikowana sprawa. Jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności, to lepiej zatrudnić do tego specjalistów. Dekarstwo wykonywane przez amatora grozi nie tylko wadami wykonania, ale również zagrożeniem życia. W końcu jak wysoki czy niski by nie był budynek, to zawsze będą to prace na wysokościach. Powyższe wskazówki najlepiej potraktować, jako pomoc przy kontroli fachowców.
Czytaj także: Zagospodarowanie placu budowy
Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl
REKLAMA
REKLAMA