REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ułożyć dachówki?

Eksperci Budujesz - Kupujesz

REKLAMA

Jeśli chcemy pokrywać dach o nietypowym kącie nachylenia lub oryginalnym kształcie, to dobrym materiałem na pokrycie będą dachówki. Można je układać nawet zimą.

 Na pokrycia dachowe można wykorzystać dachówki cementowe lub ceramiczne. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj pokrycia, to prace dekarskie należy zacząć od pokrycia więźby dachowej warstwą wstępnego krycia. Kolejnym etapem jest wykonanie rusztu z łat i kontrłat. Przed położeniem dachówek należy również wykonać obróbki blacharskie, okap, kominy i kosze.

REKLAMA

Przy pokrywaniu dachu dachówkami należy przestrzegać kilku zasad:

REKLAMA

1. Dachówki na końcu - po dachu pokrytym dachówkami absolutnie nie można chodzić. Dlatego wszystkie inne prace - jak wykonanie kominów czy wentylacji - muszą odbyć się zanim je położymy. Inaczej praca pójdzie na darmo i niezbędne będą poprawki.

2. Bez wentylacji ani rusz - wentylacja to niezbędny element dachu. Podstawowe składniki wentylacji to: szczeliny wentylacyjne, otwory na wlot (w okapie) i wylot (w kalenicy i na połaci) powietrza.

3. Łatać nie można byle jak - łaty należy rozstawić proporcjonalnie do długości dachówek. Aby pokrycie było szczelne kolejne rzędy dachówek muszą na siebie nachodzić.

4. Ważne mocowanie - dachówki zaczepia się specjalnie do tego przeznaczonym uchwytem. Nie ma potrzeby stosowania zaprawy. Dachówki krawędziowe, okapowe wymagają zwykle dodatkowego mocowania za pomocą gwoździ lub wkrętów.

5. Sposób mocowania a kąt nachylenia - jeśli kąt nachylenia dachu mieści się w zakresie od 10º do 90º, to możemy na nim położyć dachówki. Jednak przy wartościach granicznych należy spełnić specjalne warunki. Gdy spadek wynosi poniżej 20º, to lepiej układać dachówki na większym zakładzie, aby uszczelnić pokrycie. Powyżej nachylenia 40º mocujemy proporcjonalnie więcej dachówek - im wyższy kąt, tym więcej dachówek musi być dodatkowo przymocowanych. 

Polecamy: Stropy w budynkach jednorodzinnych

REKLAMA

6. W górę od dołu - taki powinien być kierunek układania dachówek. Najpierw okap i krawędzie, następnie środek i góra.

7. Szczególna uwaga na kosze - muszą być zabezpieczone, odeskowane i uszczelnione. Rynna idąca od kosza musi mieć średnicę 10 cm.

8. Niezbędne gąsiory - spełniają kilka istotnych funkcji: zabezpieczają kalenice, grzbiety, pozwalają na wentylację połaci oraz chronią przed wodą i wiatrem. Mocuje się je za pomocą klamer na łacie kalenicowej lub łacie naroża.

9. Diabeł tkwi w szczegółach - nie jest problemem dobrze ułożyć dachówki, ale już wszystkie inne elementy, jak kosze, styki, lukarny itd. nie są takie proste do ułożenia i należy je wykonać bardzo precyzyjnie.

10. Zainwestuj w system - można samemu skompletować poszczególne elementy na pokrycie dachu, z pewnością jest to rozwiązanie tańsze, niestety nie gwarantuje ono pełnej funkcjonalności dachu. Zdecydowanie mniej ryzykowne jest wybranie gotowego systemu.

Pokrywanie dachu, to skomplikowana sprawa. Jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności, to lepiej zatrudnić do tego specjalistów. Dekarstwo wykonywane przez amatora grozi nie tylko wadami wykonania, ale również zagrożeniem życia. W końcu jak wysoki czy niski by nie był budynek, to zawsze będą to prace na wysokościach. Powyższe wskazówki najlepiej potraktować, jako pomoc przy kontroli fachowców.

Czytaj także: Zagospodarowanie placu budowy

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA