REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Docieplanie ścian domów drewnianych – metoda lekka mokra

Paweł Nawrocki
Budynek jednorodzinny. Fot. Fotolia
Budynek jednorodzinny. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przy ocieplaniu domu drewnianego należy przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że dom drewniany musi oddychać, dodatkowo ma tendencję do kondensacji wilgoci oraz skurczu.

Oprócz metody lekkiej suchej jest metoda lekka mokra. Wymieniona metod nie jest metodą trudną lecz wymaga nieco doświadczenia. Zalecanym materiałem szczególnie przy renowacji jest styropian.

REKLAMA

Styropian

Nie ma tak dobrych właściwości termoizolacyjnych jak wełna, ale za to jest nienasiąkliwy i bardziej niezawodny w takim rozwiązaniu.

Zobacz także: Jak docieplić ściany domów drewnianych metodą lekką suchą?

Układanie paroizolacji

Przed ułożeniem warstwy styropianu, należy na ścianie rozłożyć paroizolację chroniącą konstrukcję drewnianą przed zawilgoceniem. Można ją wykonać z foli polietylenową lub PCV grubości około 0,1 mm. Folię należy układać na zakład 10÷15 cm i miejsca łączenia również zakryć taśmą. Na dole umieszcza się listwę dystansową umożliwiającą właściwą cyrkulację powietrza.

Jak układać styropian

Po ułożeniu paroizolacji należy ułożyć warstwę styropianu. Można układać elementy styropianowe ryflowane lub płyty styropianowe na paskach dystansowych grubości 2 cm i szerokości 4÷5 cm. Elementy styropianowe można montować bezpośrednio do ścian domu za pomocą kotew z talerzykowatymi dociskami w tej samej linii na całej wysokości domu. W sytuacji zastosowania pasków dystansowych płyty styropianowe, np. odmiany EPS 70 lub EPS 100 licuje się na paskach. Ustawione pionowo płyty mocuje się wstępnie dwiema kotwami. Po ułożeniu siatki i kleju na powierzchnię płyt styropianowych należy w ten sam sposób zabezpieczeń wszystkie narożniki płyt. U góry zostawia się szczelinę dylatacyjną zabezpieczoną siatką, przybitą do poszycia dachowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Powłoki malarskie na ścianach elewacyjnych

Na koniec

Na warstwę zbrojącą z klejem nakłada się warstwę gruntującą białą lub zabarwioną na kolor tynku. Następnie wykonujemy ostateczną warstwę z tynku cienkowarstwowego. Warstwę kleju z siatką po nałożeniu gruntu możemy pokryć powłoką tymczasową na okres do 2 lat. Prace powinny być wykonywane przy odpowiedniej pogodzie: w temperaturze 5-25°C, w dni bez opadów, silnego wiatru itp.

Zobacz także: Jak zbudować dom energooszczędny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

REKLAMA

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

REKLAMA

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA