Jak wykonywać ściany trójwarstwowe?
REKLAMA
REKLAMA
Materiał, z którego są wznoszone budynki jest różnorodny. Ogólnie wyróżniamy trzy typy ścian: jedno- dwu- i trójwarstwowe. Jednak ściany trójwarstwowe są najlepszymi przegrodami pod względem przyszłej termo - oszczędności, akustyki a przede wszystkim są niezwykle trwałe. Jednak są stosunkowo drogie i wymagają dosyć dużego doświadczenia prezentowanego przez ekipę je wykonującą. Ich niedogodnością jest też grubość wynosząca ponad 45 cm. Jej koszt może również zwiększyć okładzina zewnętrzna z klinkieru, który dodatkowo wymaga dużego kunsztu wykonawczego. Taki typ ścian składa się z trzech przegród, każda o ściśle określonych wymaganiach.
REKLAMA
Warstwa wewnętrzna
Wewnętrzna warstwa spełnia funkcję nośną. Można ją wykonać z pustaków ceramicznych, bloczków z betonu komórkowego, wyrobów silikatowych w tym wypadku jej grubość waha się w przedziale 18-20 cm. W przypadku wymaganej większej nośności muruje się z cegły pełnej i wówczas grubość wynosi 25-38 cm. Tradycyjnie takie mury wznosi się za pomocą zaprawy cementowo-wapiennej. Dziś z uwagi na większą niezawodność zaprawy muruje się z superplastyfikatorami.
Ocieplenie – warstwa druga
Drugą warstwę stanowi ocieplenie. Można je wykonać ze styropianu (najczęściej) jedno- lub dla minimalizacji mostków termicznych dwuwarstwowo, lub z wełny mineralnej, jednak tutaj trzeba pamiętać o paroizolacji. Grubość efektywna ocieplenia powinna się wahać w granicach 12-25 cm. Pomiędzy izolacją szczególnie z wełny mineralnej a elewacją należy zostawić pustkę powietrzną o grubości 3-4 cm. Taka pustka umożliwi wentylację, ewentualnie skroplonej pary wodnej.
Polecamy: Jak zbudować dom energooszczędny
Warstwa elewacyjna
Warstwa zewnętrzna elewacyjna zwykle grubości 6-12 cm stanowi wykończenie oraz chroni izolację przed uszkodzeniem. Można ją wykonać z silikatów, cegły klinkierowej. W tym wypadku wymagane jest staranne wykończenie spoin lub późniejsze otynkowanie cegły pełnej. Z uwagi na dużą niestateczność ścianki elewacyjnej należy ją, w trakcie wznoszenia ścian, kotwić do ściany nośnej kotwami rozstawionymi w pionie co 2-4 spinie poziomej i rozstawione co 50 cm w poziomie.
Czytaj także: Ściany działowe murowane
REKLAMA
REKLAMA