REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykonywać ściany trójwarstwowe?

Paweł Nawrocki
Ściany trójwarstwowe są najlepszymi przegrodami pod względem przyszłej termo - oszczędności, akustyki a przede wszystkim są niezwykle trwałe
Ściany trójwarstwowe są najlepszymi przegrodami pod względem przyszłej termo - oszczędności, akustyki a przede wszystkim są niezwykle trwałe
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ściany domów jednorodzinnych zasadniczo pełnią funkcję nośną. Ale należy pamiętać że równie istotną rolę pełnią w zakresie ochrony przed czynnikami zewnętrznym, w szczególności powinny zapewnić termoizolacyjność.

Materiał, z którego są wznoszone budynki jest różnorodny. Ogólnie wyróżniamy trzy typy ścian: jedno- dwu- i trójwarstwowe. Jednak ściany trójwarstwowe są najlepszymi przegrodami pod względem przyszłej termo - oszczędności, akustyki a przede wszystkim są niezwykle trwałe. Jednak są stosunkowo drogie i wymagają dosyć dużego doświadczenia prezentowanego przez ekipę je wykonującą. Ich niedogodnością jest też grubość wynosząca ponad 45 cm. Jej koszt może również zwiększyć okładzina zewnętrzna z klinkieru, który dodatkowo wymaga dużego kunsztu wykonawczego. Taki typ ścian składa się z trzech przegród, każda o ściśle określonych wymaganiach.

REKLAMA

Warstwa wewnętrzna

Wewnętrzna warstwa spełnia funkcję nośną. Można ją wykonać z pustaków ceramicznych, bloczków z betonu komórkowego, wyrobów silikatowych w tym wypadku jej grubość waha się w przedziale 18-20 cm. W przypadku wymaganej większej nośności muruje się z cegły pełnej i wówczas grubość wynosi 25-38 cm. Tradycyjnie takie mury wznosi się za pomocą zaprawy cementowo-wapiennej. Dziś z uwagi na większą niezawodność zaprawy muruje się z superplastyfikatorami.

Ocieplenie – warstwa druga

Drugą warstwę stanowi ocieplenie. Można je wykonać ze styropianu (najczęściej) jedno- lub dla minimalizacji mostków termicznych dwuwarstwowo, lub z wełny mineralnej, jednak tutaj trzeba pamiętać o paroizolacji. Grubość efektywna ocieplenia powinna się wahać w granicach 12-25 cm. Pomiędzy izolacją szczególnie z wełny mineralnej a elewacją należy zostawić pustkę powietrzną o grubości 3-4 cm. Taka pustka umożliwi wentylację, ewentualnie skroplonej pary wodnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak zbudować dom energooszczędny

Warstwa elewacyjna

Warstwa zewnętrzna elewacyjna zwykle grubości 6-12 cm stanowi wykończenie oraz chroni izolację przed uszkodzeniem. Można ją wykonać z silikatów, cegły klinkierowej. W tym wypadku wymagane jest staranne wykończenie spoin lub późniejsze otynkowanie cegły pełnej. Z uwagi na dużą niestateczność ścianki elewacyjnej należy ją, w trakcie wznoszenia ścian, kotwić do ściany nośnej kotwami rozstawionymi w pionie co 2-4 spinie poziomej i rozstawione co 50 cm w poziomie.

Czytaj także: Ściany działowe murowane

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA