REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Trawnik na jesieni: kiedy ostatnie koszenie przed zimą? Jakie nawożenie i zabiegi pielęgnacyjne?

Kończy się lato, dni stają się krótsze, a noce coraz chłodniejsze i mimo, że jeszcze nawet nie nadeszła kalendarzowa jesień, to perspektywa zimy staje się coraz wyraźniejsza. Jak zatem pielęgnować trawnik jesienią, czym nawozić, kiedy skosić ostatni raz i jak zabezpieczyć go przed zimą?

4 pory roku na trawniku. Nawożenie, koszenie i inne czynności. Jak to robić zgodnie ze sztuką ogrodniczą?

Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

Zdrowe owoce bez większego wysiłku: świdośliwa olcholistna. Jakie odmiany wybrać? Gdzie posadzić, jak uprawiać?

Jeżeli chcemy mieć w ogrodzie smaczne i bardzo zdrowe owoce a jednocześnie nie mamy wiele czasu zajmować się tym ogrodem - warto zainteresować się świdośliwą olcholistną. To naprawdę jest niemal "bezobsługowy" krzew owocowy.

REKLAMA

Koszenie trawnika: jak często, czym, kiedy, na jaką wysokość?

Przy większości domów mamy trawniki. Jak często, w jaki sposób i czym powinniśmy je kosić? Kiedy skosić trawnik po raz pierwszy wiosną, a kiedy ostatni raz przed zimą? Dlaczego nie warto kosić mokrego trawnika?

Piękne i urzekająco pachnące lilie w ogrodzie: sadzenie, uprawa, pielęgnacja, gatunki i odmiany

Co powinieneś wiedzieć o uprawie lilii - jednej z najbardziej popularnych i efektownych roślin ogrodowych. Jak i gdzie sadzić? Jak pielęgnować? Jakie gatunki i odmiany masz do wyboru?

Piękne i pachnące kwiaty na ograniczonej powierzchni. Kwitnące pnącza w ogrodzie - odmiany i uprawa

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim ogrodzie, zwłaszcza gdy jest w nim niewiele miejsca? A może masz jakiś fragment ogrodu, który chciałbyś zasłonić lub po prostu dodać mu trochę uroku? Rozwiązaniem mogą być ozdobne, kwieciste pnącza. Te niezwykle efektowne rośliny nie tylko dodają koloru i życia do każdej przestrzeni, ale także pozwalają na efektywne wykorzystanie pionowej przestrzeni ogrodu. Pnącza są idealne do zasłaniania murów, płotów, altanek czy nieestetycznych budynków gospodarczych. W dodatku, wiele z nich kwitnie obficie i pachnąco, przyciągając do ogrodu różnorodne owady, w tym pożyteczne pszczoły i motyle. 

Budleja Davida (motyli krzew) – uprawa w ogrodzie, odmiany, przycinanie, pielęgnacja

Poszukując ciekawego, kwitnącego i pachnącego krzewu ozdobnego do ogrodu trzeba na pewno zwrócić uwagę na efektowną budleję Davida. Nie jest to roślina trudna w uprawie a może zapewnić wiele estetycznych wrażeń.

REKLAMA

Dereń jadalny – wspaniałe owoce, łatwa w uprawie roślina. Odmiany, pielęgnacja, nawożenie

Dereń jadalny, to długowieczny, duży krzew owocowy (może też być prowadzony jako drzewko), który z każdym rokiem zjednuje sobie nowych sympatyków. Jest prawie „bezobsługowy” – jego uprawa jest bardzo łatwa, zadowala się przeciętnymi glebami, z reguły nie atakują go szkodniki i choroby – nie trzeba więc go „pryskać”. Rodzi znakomite, jadalne owoce, zawierające duże ilości witamin i innych prozdrowotnych substancji. Z owoców można robić różne przetwory (konfitury, soki, kompoty, marynaty i jedne z najlepszych nalewek owocowych). Kiszone w solance niedojrzałe owoce derenia były w dawnej Polsce przysmakiem zastępującym oliwki.

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Jak zrobić kompostownik? – Drewniany kompostownik krok po kroku

Przydomowy kompostownik to ekologiczne rozwiązanie, które może zapewnić Ci mnóstwo korzyści. Ułatwia utylizację odpadów organicznych i pozwala na produkcję naturalnego nawozu. 

Trawnik po zimie. Kiedy kosić pierwszy raz? Kiedy i czym nawozić? Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne (np. wertykulacja, aeracja)

Mamy już wiosnę i to bardzo ciepłą. Jak pielęgnować trawnik o tej porze roku? Kiedy skosić pierwszy raz po zimie? Kiedy i czym nawozić? Wyjaśniamy.

Dokładne wygrabianie liści jesienią? Ekspert odradza, ale podaje też wyjątki

Dokładne wygrabianie jesienią liści niszczy bioróżnorodność, a ogród zmienia w biologiczną pustynię – wskazuje prof. Przemysław Bąbelewski z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

Bioróżnorodność. Co możemy zrobić, aby ją chronić?

Obserwowany w ostatnich latach spadek bioróżnorodności może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie przyszłych pokoleń. Jak możemy wesprzeć bioróżnorodność?

Przegorzan (kulisty, pospolity, węgierski i inne) – oryginalna roślina ozdobna, miododajna. Jak uprawiać w ogrodzie?

Jeżeli szukamy oryginalnych i łatwych w uprawie roślin do naszego ogrodu powinniśmy przyjrzeć się przegorzanom. Dlaczego? Jak uprawiać te rośliny?

Wrzesień w ogrodzie – co trzeba zrobić? Sadzenie, przesadzanie, cięcie i inne czynności

Jakie prace ogrodowe trzeba wykonać we wrześniu? Przedstawiamy wybrane, ważniejsze czynności. Co powinno się sadzić we wrześniu? A co wykopać?

Ketmia syryjska (hibiskus ogrodowy) – uprawa w ogrodzie, odmiany, przycinanie, ochrona przed zimą

Dlaczego warto posadzić ketmię syryjską w ogrodzie? Jak ją uprawiać? Czy trzeba okrywać na zimę? Jakie są najciekawsze odmiany?

Werbena patagońska - uprawa w ogrodzie. Czy wytrzymuje polskie zimy?

Werbena patagońska jest coraz bardziej modną rośliną w polskich ogrodach? Dlaczego? Skąd ta popularność? Jak uprawiać tę roślinę? Wyjaśniamy.

Orzech włoski – uprawa w ogrodzie, najlepsze polskie odmiany, przycinanie, wartości odżywcze, nalewka i konfitura z zielonych orzechów

Jeżeli chcemy pozyskiwać ze swojego ogrodu bardzo zdrowe orzechy, to dobrym wyborem jest orzech włoski. To drzewo bardzo dobrze rośnie w polskich warunkach – choć w zimniejszych rejonach może czasem trochę przemarzać. Co trzeba wiedzieć o uprawie orzecha włoskiego? Jakie odmiany wybrać? Dlaczego warto jeść orzechy włoskie?

Laurowiśnia – uprawa, nawożenie, przycinanie, ochrona przed mrozem, odmiany

Laurowiśnia, to zimozielony, wieloletni krzew ozdobny, dzięki któremu możesz stworzyć ciekawy, żywopłot albo posadzić jako pojedynczy krzew o przyjemnie pachnących, efektownych kwiatach. Ta roślina może rosnąć także w półcieniu a nawet w cieniu. Co trzeba wiedzieć o laurowiśni jeżeli mamy ją w swoim ogrodzie lub chcemy posadzić?

Dereń kousa – urokliwy krzew z jadalnymi owocami. Uprawa w ogrodzie, odmiany

Dereń kousa to oryginalny, rzadki jeszcze w Polsce krzew ozdobny, który zdecydowanie może dodać uroku i elegancji każdemu ogrodowi. Co warto wiedzieć o tej roślinie jeżeli chcemy ją posadzić u siebie i cieszyć się jej kwiatami, dekoracyjnymi liśćmi i owocami.

Cytryniec chiński – oryginalne pnącze z dekoracyjnymi owocami o 5 smakach. Jak uprawiać w ogrodzie? Jak jeść?

Nadal mało znanym w Polsce pnączem a zdecydowanie wartym posadzenia w ogrodzie jest cytryniec chiński. Jeżeli znajdziemy mu słoneczne miejsce, podporę co najmniej 3-4 metrową i zapewnimy wilgotną, żyzną glebę, to odwdzięczy się drobnymi czerwonymi, jadalnymi i korzystnie wpływającymi na zdrowie owocami. Owoce te mają 5 smaków. Naprawdę, sprawdziliśmy! Oprócz tego roślina ta jest od tysięcy lat wykorzystywana w medycynie chińskiej, a jej korzystny wpływ na zdrowie człowieka potwierdzają współcześni naukowcy.

Racjonalne podlewanie roślin i oszczędzanie wody w ogrodzie. Kilkanaście praktycznych zasad

W czasie suszy nie ma rady i musimy podlewać nasze rośliny. Jak podlewać, by miało to sens – czyli nawadniać skutecznie rośliny i nie marnować wody? Jak rozsądnie gospodarować wodą w ogrodzie? 

Tulipany w ogrodzie i nie tylko – uprawa, odmiany

Jak uprawiać tulipany w ogrodzie? Jaka gleba jest najlepsza dla tulipanów? Kiedy najlepiej sadzić cebulki tulipanów? Czy trzeba wykopywać cebulki tulipanów po przekwitnięciu? Ile jest gatunków i odmian tulipanów – jakie wybrać?

Czosnek olbrzymi i inne czosnki ozdobne

Warto wiedzieć, że istnieją czosnki ozdobne, które zdobią nasze ogrody jedynymi w swoim rodzaju kwiatowymi kulami wzniesionymi na gładkiej długiej łodydze. Jakie są gatunki tych czosnków i jak je uprawiać?

Hortensja krzewiasta – uprawa, odmiany, przycinanie

Hortensja krzewiasta, to ozdobna, wieloletnia roślina lubiąca cień i półcień. Kwitnie efektownymi, dużymi kwiatami od lipca do końca sierpnia. Jak uprawiać hortensję krzewiastą? Kiedy i jak przycinać?

Porzeczka w ogrodzie - czerwona, czarna, biała - uprawa, odmiany

Porzeczki, to jedne z najczęściej sadzonych krzewów owocowych w Polsce. Są to rośliny dość łatwe w uprawie, odporne na mróz i gwarantujące zdrowe owoce. Jak uprawiać porzeczki w swoim ogrodzie? Jakie odmiany wybrać?

Poziomka – aromatyczny i zdrowy owoc w ogrodzie i na balkonie. Jak uprawiać? Jakie odmiany wybrać? Jakie witaminy i mikroelementy zawiera?

Dlaczego warto mieć poziomkę w ogrodzie lub na balkonie? Jak uprawiać poziomkę? Jakie odmiany wybrać?

Maliny w ogrodzie – uprawa, odmiany

Warto w naszym ogrodzie przeznaczyć kilka lub więcej metrów kwadratowych na maliny. Uprawa malin nie jest skomplikowana a przecież wszyscy kochamy te owoce. Jak uprawiać maliny? Jakie odmiany malin warto posadzić? Dziś można mieć w ogrodzie nie tylko czerwone maliny ale także odmiany o owocach żółtych a nawet czarnych.

Ogród, który przetrwa suszę – jakie rośliny wybrać

W Polsce klimat z roku na rok bardziej się ociepla, mamy coraz bardziej gorące miesiące letnie i – co gorsza - z niewielką ilością opadów. Jakie rośliny przetrwają takie warunki w naszych ogrodach? Przyjrzyjmy się kilkunastu ciekawym gatunkom i odmianom roślin radzących sobie z suszą.

Borówka amerykańska (wysoka) – najlepsze odmiany, uprawa i pielęgnacja

Jak uprawiać borówkę amerykańską w ogrodzie? Jak przygotować glebę pod borówkę? Jakie odmiany warto posadzić?

Ogród deszczowy – czym jest, jak go wykonać, jak uzyskać dofinansowanie

Jak zatrzymać wodę opadową w ogrodzie? Jednym ze sposobów jest ogród deszczowy. Głównym zadaniem ogrodów deszczowych jest zatrzymywanie i wykorzystywanie wody opadowej z pobliskich terenów, w tym z powierzchni utwardzonych - z dachów, chodników, tarasów, podjazdów i parkingów.

Jak zaprojektować ogród przy domu? Co jest ważne? Jakie pytania trzeba sobie zadać?

Planowanie ogrodu przy domu może być jednym z najbardziej satysfakcjonujących projektów do realizacji w życiu. Z właściwym przygotowaniem, dobrym rozpoznaniem terenu i starannym doborze roślin, twój ogród może stać się miejscem relaksu, radości a także dumy. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci efektywnie zaprojektować wymarzony ogród przy domu.

Ogród w cieniu - jakie rośliny dobrze rosną w miejscach o ograniczonym dostępie do światła. Wybrane gatunki i odmiany

Tworzenie pięknego ogrodu nie zawsze jest łatwym zadaniem, szczególnie jeśli dysponujemy ogrodem o ograniczonym dostępie do światła słonecznego. Okazuje się jednak, że wiele gatunków roślin doskonale radzą sobie w warunkach cienia lub tolerują niewielkie nasłonecznienie. Wskazujemy przykłady ciekawych (ozdobnych i użytkowych) roślin, które mogą rosnąć w cieniu lub w półcieniu w polskich warunkach klimatycznych.

Kosaciec bródkowy (Irys) – jak uprawiać w ogrodzie i jakie odmiany wybrać?

Kosaciec bródkowy to mało wymagająca roślina, która przyciąga uwagę swoimi pięknymi, wielobarwnymi kwiatami. Dowiedz się, jak go uprawiać i jakie odmiany wybrać, aby twój ogród zakwitł wszystkimi kolorami tęczy.

Hortensja bukietowa – uprawa w ogrodzie, odmiany, przycinanie

Dlaczego warto posadzić hortensję bukietową w swoim ogrodzie? Jak ją uprawiać, jak ciąć? Jakie odmiany tego gatunku hortensji są najbardziej efektowne? Sprawdź!

Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?

Co to jest kalendarz biodynamiczny? Czy wykonywanie czynności w ogrodzie (np. siew, pielęgnacja roślin, nawożenie, podlewanie, zbiór i inne) zgodnie z kalendarzem biodynamicznym ma sens i podstawy naukowe?

Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

Uprawa bzu (lilaka) i jego najpiękniejsze odmiany

Lilak pospolity, zwany w Polsce potocznie bzem, jest pięknie kwitnącym krzewem o słodko pachnących kwiatach. W maju to od lat jedna z najpiękniejszych ozdób polskich ogrodów. Jak uprawiać bez by co roku cieszyć się jego urokiem jego kwiatów? Czy bez można stosować w ziołolecznictwie? Czy kwiaty bzu są jadalne? Czy lilak i bez to to samo?

Kwiaty doniczkowe do ogrodu. Odkryj najpiękniejsze rośliny ozdobne!

Szukasz inspiracji na ozdobienie swojego ogrodu? Przedstawiamy Ci kwiaty doniczkowe, które dodadzą koloru i uroku Twojej przestrzeni. Poznaj najpiękniejsze rośliny ozdobne, które będą cieszyć oko przez cały sezon. Czytaj dalej, aby odkryć swoje nowe ulubione kwiaty doniczkowe do ogrodu.

Żywopłot z krzewów iglastych. Cisy, tuje, cyprysy – polecane odmiany

Cisy, tuje i cyprysy to popularne w Polsce rośliny ozdobne, których wiele odmian jest przydatnych do sadzenia jako żywopłoty. Przede wszystkim z uwagi na ich zimozieloność i to, że dobrze znoszą przycinanie i formowanie. Sprawdźmy, które odmiany są szczególnie polecane do uprawy jako żywopłot.

Truskawki w ogródku - jak uprawiać

Jak uprawiać truskawki w ogrodzie? Które odmiany są polecane do uprawy amatorskiej? Jak pielęgnować truskawki, by cieszyć się dobrymi plonami i zdrowymi owocami?

Uprawianie ogrodu rewelacyjnie wpływa na zdrowie seniora

Coraz więcej mówi się o hortiterapii, czyli terapii ogrodem, a także korzyściach wynikających z regularnej aktywności fizycznej w postaci prac ogrodowych. 

Zimna Zośka - jak ją przetrwać w ogrodzie?

Zimna Zośka to popularne określenie na ostatnie przymrozki wiosenne, które mogą wystąpić nawet w maju. W ogrodnictwie jest to czas, który wymaga szczególnej uwagi i ostrożności, aby rośliny nie ucierpiały z powodu nagłej zmiany temperatury. Przedstawimy porady, co zrobić w ogrodzie przed zimną Zośką, aby zapewnić naszym roślinom jak najlepsze warunki do przetrwania w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Sprawdzone sposoby

Ślimaki to powszechny problem, z którym spotykają się ogrodnicy. Te małe stworzenia mogą powodować poważne szkody w ogrodzie, zniszczyć rośliny i uprawy. Na szczęście jest wiele sposobów na zwalczanie ślimaków w ogrodzie, takich jak pułapki, barierki, rozpylacze, kontrola wilgotności, naturalni wrogowie i ręczne zbieranie. Najlepsze jednak efekty uzyskuje się, łącząc różne metody. Warto również wiedzieć o sposobach odstraszania ślimaków.

Jak sadzić tuje w ogrodzie? Co jest ważne?

Tuje są doskonałym elementem dekoracyjnym, który można umieścić w różnych miejscach w ogrodzie, takich jak na przykład w pobliżu altanek, tarasów lub oczek wodnych. Wymagają jednak odpowiednich warunków wzrostu. Należy również pamiętać o najlepszych terminach sadzenia tui.

Jak przygotować ogród do sezonu letniego?

Przygotowanie ogrodu do sezonu letniego może być ekscytującym zadaniem, które pozwoli Ci cieszyć się pięknem i funkcjonalnością ogrodu w cieplejszych miesiącach. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc w przygotowaniu ogrodu na lato.

Prace ogrodowe w kwietniu. Co warto wykonać?

Kwiecień to miesiąc, który przynosi wiosnę do naszych ogrodów. W tym czasie wiele roślin budzi się do życia po zimowym spoczynku, a w ogrodach można podjąć wiele prac pielęgnacyjnych i dekoracyjnych.

REKLAMA