REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Racjonalne podlewanie roślin i oszczędzanie wody w ogrodzie. Kilkanaście praktycznych zasad

Racjonalne podlewanie roślin i oszczędzanie wody w ogrodzie. Kilkanaście praktycznych zasad
Racjonalne podlewanie roślin i oszczędzanie wody w ogrodzie. Kilkanaście praktycznych zasad
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W czasie suszy nie ma rady i musimy podlewać nasze rośliny. Jak podlewać, by miało to sens – czyli nawadniać skutecznie rośliny i nie marnować wody? Jak rozsądnie gospodarować wodą w ogrodzie? 

Podlewanie ogrodu - zasady

Jak i czym podlewać?

1) Podlewaj rzadziej a obficiej. Jeżeli już podlewamy rośliny, to powinniśmy robić to na tyle obficie, by woda przedostała się choć kilkanaście cm w głąb ziemi by objąć jak największą część bryły korzeniowej. 

2) Podlewaj ziemię a nie liście. Mimo, że rośliny mogą czerpać wodę także liśćmi, to podlewania w czasie suszy wymagają przede wszystkim korzenie. Dlatego lejmy wodę pod roślinę a nie na nią - najlepiej łagodnym szerokim strumieniem - z konewki, czy węża ogrodowego – by nie wypłukiwać wody znad korzeni. 

2a) Nawadnianie kropelkowe lepsze niż zraszacze. Z tego samego powodu efektywnym sposobem podlewania są linie kroplujące. Oprócz tego, że nawadniają glebę tuż pod roślinami, to jeszcze można je wyposażyć w programator czasowy, który otworzy zawór wody w określone godziny doby (np. w nocy). Oczywiście nie da się zastosować nawadniania kropelkowego w przypadku trawników.

REKLAMA

nawadnianie kropelkowe, <a class=podlewanie roślin w ogrodzie">

 

Nawadnianie kropelkowe

Shutterstock

nawadnianie kropelkowe, dokorzeniowe

 

Nawadnianie kropelkowe, dokorzeniowe

Shutterstock

Ściółkowanie

3) Ściółkuj ziemię pod roślinami. Ściółkowanie ziemi pod roślinami zmniejsza parowanie wody z gleby a także ogranicza rozwój chwastów. Można ściółkować różną materią organiczną (kompost, ścięta trawa, liście, słoma, zrębki, kora itp.) a także nieorganiczną (różne agrotkaniny i agrowłókniny).

ściółkowanie roślin, ściółka

 

 

Shutterstock

ściółkowanie roślin, ściółka, truskawki

 

 

Shutterstock

Zabiegi ogrodnicze sprzyjające efektywnemu podlewaniu

4) Kształtuj powierzchnię gleby pod roślinami w kształcie wklęsłej misy – wtedy woda, którą podlewamy nie spływała na boki a mogła wsiąknąć w bezpośredniej bliskości korzeni.

5) Spulchniaj ziemię  wokół roślin. Jak informują eksperci Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: Spulchniając ziemię motyką, niszczymy twardą warstwę powierzchniową, która uniemożliwia przenikanie wody. (…) jeśli ziemia nie jest przez dłuższy czas uprawiana, tworzą się w niej mikroskopijne pionowe korytarzyki, przez które uchodzi wilgoć. Dzięki motyce są skutecznie usuwane.

podlewanie roślin w ogrodzie

 

 

Shutterstock

Kiedy podlewać?

6) Podlewaj rano i wieczorem. Podlewanie w czasie najgorętszych godzin dnia powoduje, że duża część wody szybko wyparuje, a tym samym nie zostanie wchłonięta przez korzenie roślin.

podlewanie roślin w ogrodzie wężem ogrodowym

 

 

Shutterstock

Trawnik

7) W czasie upałów nie koś nisko trawnika. Zalecane jest by w upalne lato kosić trawnik nie niżej niż do 5 cm wysokości źdźbeł trawy. Trawnik niżej cięty szybciej wyparowuje wodę.

8) Łąka kwietna zamiast trawnika. Warto przynajmniej część naszego trawnika zamienić w tzw. łąkę kwietną w której rosną niekoszone (lub koszone tylko raz w roku) bardzo różne rośliny i kwiaty łąkowe. Taka łąka kwietna jest bardziej odporna na suszę, lepiej zatrzymuje wodę opadową a także lepiej od trawnika obniża temperaturę otoczenia w upalne dni.

kwiaty polne pole łąka kwietna słońce lato środowisko klimat <a class=pogoda ekologia ekologizm przyroda biologia botanika">

 

 

shutterstock

Czego nie podlewać?

9) Nie podlewaj starych drzew. Stare drzewa (ale też niektóre krzewy) mają na tyle rozwinięty system korzeniowy, że czerpią wodę z dużego obszaru i ze sporej głębokości. Tylko w wyjątkowych wypadkach, gdy mamy do czynienia z długotrwałą suszą można lać wodę pod takie wiekowe rośliny ale trzeba wylać naprawdę duże ilości wody by realnie pomóc roślinie. Najczęściej nie ma to żadnego sensu.

Dobór roślin

10) O ile to możliwe, sadź rośliny odporne na suszę w pełnym słońcu a te mające większe wymagania co do wody – w cieniu lub półcieniu. 

Zbieranie deszczówki

11) Zbieraj deszczówkę. Można zacząć od zwykłych beczek pod rynnami ale w przypadku większych domów i ogrodów warto zainwestować w większe zbiorniki retencyjne (np. zakopane w ziemi, albo oczka wodne) i specjalne systemy zbierania i rozprowadzania po ogrodzie wody deszczowej. Na takie inwestycje można dostać dofinansowanie (do 5 tys. zł) z rządowego programu Moja Woda, zwanego potocznie „Oczko Plus”.

Pojemniki na deszczówkę, zbieranie wody opadowej

 

Pojemniki na deszczówkę, zbieranie wody opadowej

Shutterstock

Warto też wiedzieć, że woda deszczowa jest – w odróżnieniu od zwykłej wody z wodociągu, która z reguły ma wysokie pH – polecana zwłaszcza do podlewania roślin kwasolubnych (azalie, rododendrony, borówki amerykańskie, wrzosy i wrzośce). 

Borówka amerykańska (wysoka) - Vaccinium corymbosum

 

Borówka amerykańska (wysoka) - Vaccinium corymbosum

Shutterstock

Woda z własnej studni

12) Własna woda ze studni głębinowej. Coraz częściej zdarza się, że w czasie suszy – gdy wielu naszych sąsiadów podlewa swoje ogrody – spada ciśnienie wody w sieci wodociągowej. Wtedy takie podlewanie jest mało wydajne i ciągnie się godzinami. Ponadto w takich okresach wiele gmin wprowadza zakaz podlewania ogródków a złamanie takiego zakazu grozi mandatem. Dlatego coraz więcej osób – zwłaszcza tych dysponujących większym ogrodem – decyduj się na wybicie własnej studni głębinowej.

Podlicznik do wody ogrodowej

13) Jeżeli nie mamy własnej studni i podlewamy wodą z wodociągów, pamiętajmy o założeniu do tego celu podlicznika – zapłacimy wtedy mniejsze rachunki, bo woda używana wyłącznie do podlewania ogrodu jest tańsza (nie obciąża kanalizacji).

 

Źródła: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Zobacz także: Woda opadowa 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

    Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

    Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

    Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

    Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    REKLAMA

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    REKLAMA