REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Racjonalne podlewanie roślin i oszczędzanie wody w ogrodzie. Kilkanaście praktycznych zasad

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Racjonalne podlewanie roślin i oszczędzanie wody w ogrodzie. Kilkanaście praktycznych zasad
Racjonalne podlewanie roślin i oszczędzanie wody w ogrodzie. Kilkanaście praktycznych zasad
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W czasie suszy nie ma rady i musimy podlewać nasze rośliny. Jak podlewać, by miało to sens – czyli nawadniać skutecznie rośliny i nie marnować wody? Jak rozsądnie gospodarować wodą w ogrodzie? 

Podlewanie ogrodu - zasady

Jak i czym podlewać?

1) Podlewaj rzadziej a obficiej. Jeżeli już podlewamy rośliny, to powinniśmy robić to na tyle obficie, by woda przedostała się choć kilkanaście cm w głąb ziemi by objąć jak największą część bryły korzeniowej. 

2) Podlewaj ziemię a nie liście. Mimo, że rośliny mogą czerpać wodę także liśćmi, to podlewania w czasie suszy wymagają przede wszystkim korzenie. Dlatego lejmy wodę pod roślinę a nie na nią - najlepiej łagodnym szerokim strumieniem - z konewki, czy węża ogrodowego – by nie wypłukiwać wody znad korzeni. 

2a) Nawadnianie kropelkowe lepsze niż zraszacze. Z tego samego powodu efektywnym sposobem podlewania są linie kroplujące. Oprócz tego, że nawadniają glebę tuż pod roślinami, to jeszcze można je wyposażyć w programator czasowy, który otworzy zawór wody w określone godziny doby (np. w nocy). Oczywiście nie da się zastosować nawadniania kropelkowego w przypadku trawników.

REKLAMA

nawadnianie kropelkowe, <a class=podlewanie roślin w ogrodzie">

 

Nawadnianie kropelkowe

Shutterstock

nawadnianie kropelkowe, dokorzeniowe

 

Nawadnianie kropelkowe, dokorzeniowe

Shutterstock

Ściółkowanie

3) Ściółkuj ziemię pod roślinami. Ściółkowanie ziemi pod roślinami zmniejsza parowanie wody z gleby a także ogranicza rozwój chwastów. Można ściółkować różną materią organiczną (kompost, ścięta trawa, liście, słoma, zrębki, kora itp.) a także nieorganiczną (różne agrotkaniny i agrowłókniny).

ściółkowanie roślin, ściółka

 

 

Shutterstock

ściółkowanie roślin, ściółka, truskawki

 

 

Shutterstock

Zabiegi ogrodnicze sprzyjające efektywnemu podlewaniu

4) Kształtuj powierzchnię gleby pod roślinami w kształcie wklęsłej misy – wtedy woda, którą podlewamy nie spływała na boki a mogła wsiąknąć w bezpośredniej bliskości korzeni.

5) Spulchniaj ziemię  wokół roślin. Jak informują eksperci Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: Spulchniając ziemię motyką, niszczymy twardą warstwę powierzchniową, która uniemożliwia przenikanie wody. (…) jeśli ziemia nie jest przez dłuższy czas uprawiana, tworzą się w niej mikroskopijne pionowe korytarzyki, przez które uchodzi wilgoć. Dzięki motyce są skutecznie usuwane.

podlewanie roślin w ogrodzie

 

 

Shutterstock

Kiedy podlewać?

6) Podlewaj rano i wieczorem. Podlewanie w czasie najgorętszych godzin dnia powoduje, że duża część wody szybko wyparuje, a tym samym nie zostanie wchłonięta przez korzenie roślin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
podlewanie roślin w ogrodzie wężem ogrodowym

 

 

Shutterstock

Trawnik

7) W czasie upałów nie koś nisko trawnika. Zalecane jest by w upalne lato kosić trawnik nie niżej niż do 5 cm wysokości źdźbeł trawy. Trawnik niżej cięty szybciej wyparowuje wodę.

8) Łąka kwietna zamiast trawnika. Warto przynajmniej część naszego trawnika zamienić w tzw. łąkę kwietną w której rosną niekoszone (lub koszone tylko raz w roku) bardzo różne rośliny i kwiaty łąkowe. Taka łąka kwietna jest bardziej odporna na suszę, lepiej zatrzymuje wodę opadową a także lepiej od trawnika obniża temperaturę otoczenia w upalne dni.

kwiaty polne pole łąka kwietna słońce lato środowisko klimat <a class=pogoda ekologia ekologizm przyroda biologia botanika">

 

 

shutterstock

Czego nie podlewać?

9) Nie podlewaj starych drzew. Stare drzewa (ale też niektóre krzewy) mają na tyle rozwinięty system korzeniowy, że czerpią wodę z dużego obszaru i ze sporej głębokości. Tylko w wyjątkowych wypadkach, gdy mamy do czynienia z długotrwałą suszą można lać wodę pod takie wiekowe rośliny ale trzeba wylać naprawdę duże ilości wody by realnie pomóc roślinie. Najczęściej nie ma to żadnego sensu.

Dobór roślin

10) O ile to możliwe, sadź rośliny odporne na suszę w pełnym słońcu a te mające większe wymagania co do wody – w cieniu lub półcieniu. 

Zbieranie deszczówki

11) Zbieraj deszczówkę. Można zacząć od zwykłych beczek pod rynnami ale w przypadku większych domów i ogrodów warto zainwestować w większe zbiorniki retencyjne (np. zakopane w ziemi, albo oczka wodne) i specjalne systemy zbierania i rozprowadzania po ogrodzie wody deszczowej. Na takie inwestycje można dostać dofinansowanie (do 5 tys. zł) z rządowego programu Moja Woda, zwanego potocznie „Oczko Plus”.

Pojemniki na deszczówkę, zbieranie wody opadowej

 

Pojemniki na deszczówkę, zbieranie wody opadowej

Shutterstock

Warto też wiedzieć, że woda deszczowa jest – w odróżnieniu od zwykłej wody z wodociągu, która z reguły ma wysokie pH – polecana zwłaszcza do podlewania roślin kwasolubnych (azalie, rododendrony, borówki amerykańskie, wrzosy i wrzośce). 

Borówka amerykańska (wysoka) - Vaccinium corymbosum

 

Borówka amerykańska (wysoka) - Vaccinium corymbosum

Shutterstock

Woda z własnej studni

12) Własna woda ze studni głębinowej. Coraz częściej zdarza się, że w czasie suszy – gdy wielu naszych sąsiadów podlewa swoje ogrody – spada ciśnienie wody w sieci wodociągowej. Wtedy takie podlewanie jest mało wydajne i ciągnie się godzinami. Ponadto w takich okresach wiele gmin wprowadza zakaz podlewania ogródków a złamanie takiego zakazu grozi mandatem. Dlatego coraz więcej osób – zwłaszcza tych dysponujących większym ogrodem – decyduj się na wybicie własnej studni głębinowej.

Podlicznik do wody ogrodowej

13) Jeżeli nie mamy własnej studni i podlewamy wodą z wodociągów, pamiętajmy o założeniu do tego celu podlicznika – zapłacimy wtedy mniejsze rachunki, bo woda używana wyłącznie do podlewania ogrodu jest tańsza (nie obciąża kanalizacji).

 

Źródła: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Zobacz także: Woda opadowa 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA