Racjonalne podlewanie roślin i oszczędzanie wody w ogrodzie. Kilkanaście praktycznych zasad
REKLAMA
REKLAMA
Podlewanie ogrodu - zasady
Jak i czym podlewać?
1) Podlewaj rzadziej a obficiej. Jeżeli już podlewamy rośliny, to powinniśmy robić to na tyle obficie, by woda przedostała się choć kilkanaście cm w głąb ziemi by objąć jak największą część bryły korzeniowej.
2) Podlewaj ziemię a nie liście. Mimo, że rośliny mogą czerpać wodę także liśćmi, to podlewania w czasie suszy wymagają przede wszystkim korzenie. Dlatego lejmy wodę pod roślinę a nie na nią - najlepiej łagodnym szerokim strumieniem - z konewki, czy węża ogrodowego – by nie wypłukiwać wody znad korzeni.
2a) Nawadnianie kropelkowe lepsze niż zraszacze. Z tego samego powodu efektywnym sposobem podlewania są linie kroplujące. Oprócz tego, że nawadniają glebę tuż pod roślinami, to jeszcze można je wyposażyć w programator czasowy, który otworzy zawór wody w określone godziny doby (np. w nocy). Oczywiście nie da się zastosować nawadniania kropelkowego w przypadku trawników.
REKLAMA
Ściółkowanie
3) Ściółkuj ziemię pod roślinami. Ściółkowanie ziemi pod roślinami zmniejsza parowanie wody z gleby a także ogranicza rozwój chwastów. Można ściółkować różną materią organiczną (kompost, ścięta trawa, liście, słoma, zrębki, kora itp.) a także nieorganiczną (różne agrotkaniny i agrowłókniny).
Zabiegi ogrodnicze sprzyjające efektywnemu podlewaniu
4) Kształtuj powierzchnię gleby pod roślinami w kształcie wklęsłej misy – wtedy woda, którą podlewamy nie spływała na boki a mogła wsiąknąć w bezpośredniej bliskości korzeni.
5) Spulchniaj ziemię wokół roślin. Jak informują eksperci Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: Spulchniając ziemię motyką, niszczymy twardą warstwę powierzchniową, która uniemożliwia przenikanie wody. (…) jeśli ziemia nie jest przez dłuższy czas uprawiana, tworzą się w niej mikroskopijne pionowe korytarzyki, przez które uchodzi wilgoć. Dzięki motyce są skutecznie usuwane.
Kiedy podlewać?
6) Podlewaj rano i wieczorem. Podlewanie w czasie najgorętszych godzin dnia powoduje, że duża część wody szybko wyparuje, a tym samym nie zostanie wchłonięta przez korzenie roślin.
Trawnik
7) W czasie upałów nie koś nisko trawnika. Zalecane jest by w upalne lato kosić trawnik nie niżej niż do 5 cm wysokości źdźbeł trawy. Trawnik niżej cięty szybciej wyparowuje wodę.
8) Łąka kwietna zamiast trawnika. Warto przynajmniej część naszego trawnika zamienić w tzw. łąkę kwietną w której rosną niekoszone (lub koszone tylko raz w roku) bardzo różne rośliny i kwiaty łąkowe. Taka łąka kwietna jest bardziej odporna na suszę, lepiej zatrzymuje wodę opadową a także lepiej od trawnika obniża temperaturę otoczenia w upalne dni.
Czego nie podlewać?
9) Nie podlewaj starych drzew. Stare drzewa (ale też niektóre krzewy) mają na tyle rozwinięty system korzeniowy, że czerpią wodę z dużego obszaru i ze sporej głębokości. Tylko w wyjątkowych wypadkach, gdy mamy do czynienia z długotrwałą suszą można lać wodę pod takie wiekowe rośliny ale trzeba wylać naprawdę duże ilości wody by realnie pomóc roślinie. Najczęściej nie ma to żadnego sensu.
Dobór roślin
10) O ile to możliwe, sadź rośliny odporne na suszę w pełnym słońcu a te mające większe wymagania co do wody – w cieniu lub półcieniu.
Zbieranie deszczówki
11) Zbieraj deszczówkę. Można zacząć od zwykłych beczek pod rynnami ale w przypadku większych domów i ogrodów warto zainwestować w większe zbiorniki retencyjne (np. zakopane w ziemi, albo oczka wodne) i specjalne systemy zbierania i rozprowadzania po ogrodzie wody deszczowej. Na takie inwestycje można dostać dofinansowanie (do 5 tys. zł) z rządowego programu Moja Woda, zwanego potocznie „Oczko Plus”.
Warto też wiedzieć, że woda deszczowa jest – w odróżnieniu od zwykłej wody z wodociągu, która z reguły ma wysokie pH – polecana zwłaszcza do podlewania roślin kwasolubnych (azalie, rododendrony, borówki amerykańskie, wrzosy i wrzośce).
Woda z własnej studni
12) Własna woda ze studni głębinowej. Coraz częściej zdarza się, że w czasie suszy – gdy wielu naszych sąsiadów podlewa swoje ogrody – spada ciśnienie wody w sieci wodociągowej. Wtedy takie podlewanie jest mało wydajne i ciągnie się godzinami. Ponadto w takich okresach wiele gmin wprowadza zakaz podlewania ogródków a złamanie takiego zakazu grozi mandatem. Dlatego coraz więcej osób – zwłaszcza tych dysponujących większym ogrodem – decyduj się na wybicie własnej studni głębinowej.
Podlicznik do wody ogrodowej
13) Jeżeli nie mamy własnej studni i podlewamy wodą z wodociągów, pamiętajmy o założeniu do tego celu podlicznika – zapłacimy wtedy mniejsze rachunki, bo woda używana wyłącznie do podlewania ogrodu jest tańsza (nie obciąża kanalizacji).
Źródła: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Zobacz także: Woda opadowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.