REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podlewanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Racjonalne podlewanie roślin i oszczędzanie wody w ogrodzie. Kilkanaście praktycznych zasad

W czasie suszy nie ma rady i musimy podlewać nasze rośliny. Jak podlewać, by miało to sens – czyli nawadniać skutecznie rośliny i nie marnować wody? Jak rozsądnie gospodarować wodą w ogrodzie? 

Ogród, który przetrwa suszę – jakie rośliny wybrać

W Polsce klimat z roku na rok bardziej się ociepla, mamy coraz bardziej gorące miesiące letnie i – co gorsza - z niewielką ilością opadów. Jakie rośliny przetrwają takie warunki w naszych ogrodach? Przyjrzyjmy się kilkunastu ciekawym gatunkom i odmianom roślin radzących sobie z suszą.

Kalendarz opieki nad roślinami doniczkowymi

Zapoznaj się z pracami, o których nie powinieneś zapomnieć w ciągu roku, jeśli chcesz, żeby Twoje rośliny doniczkowe pięknie rosły.

Jaka temperatura i wilgotność powietrza są optymalne dla roślin doniczkowych

Każdy, kto hoduje w domu rośliny, wie dobrze, jak trudno jest stworzyć im odpowiednie warunki. A z roślinami jest jak z rybkami – trzeba zapewnić im właściwą temperaturę, by mogły się prawidłowo rozwijać.

REKLAMA

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe są wspaniałą ozdobą domu. Pozytywnie wpływają zarówno na klimat pomieszczeń (rośliny zielone pochłaniają dwutlenek węgla, a oddają tlen), jak i na ludzi- przeciwdziałają stresowi i pozytywnie wpływają na samopoczucie.

Domowa hodowla przypraw

Chciałabyś, aby w Twojej kuchni zagościły przyprawy z własnej uprawy? Nie jest to niemożliwe – wiele gatunków roślin, z których wykonuje się przyprawy możesz spokojnie hodować w mieszkaniu. Wystarczy, że będziesz wiedziała jak!

Winnik zmienny (Ampelopsis brevipedunculata)

Winnik zmienny pochodzi z Chin i rozrasta się nawet do 3 metrów długości. Wspaniały kolor winnika - czerwone łodyżki i liście w różnych odmianach zieleni, stanowią niebanalną ozdobę zarówno wnętrz mieszkań, jak i ogrodów. Zimą winnik może pozostać na dworze, pod warunkiem, że zapewni mu się jasne i osłonięte od wiatru i zimna miejsce.

Dawalia (Davalia)

Dawalia pochodzi z tropikalnych rejonów Chin. Jest ona gatunkiem paproci, a jej wielkość nie przekracza 1 metra. Charakteryzują ją brązowe, porośnięte włoskami kłącza, które wystają z donicy - z tych kłączy wyrastają liście. Najczęściej obwiązuje się je wokół koszy lub donic, można użyć w tym celu delikatnych drucików.

REKLAMA

Howeia, kencja (Howeia)

Kencja jest bardzo efektownym gatunkiem palmy. Osiąga wysokość nawet do 3 metrów, a z racji, że jest to roślina jednopienna, sadzi się po kilka okazów w jednej donicy. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, sprężystymi liśćmi, które wyginają się lekko ku dołowi.

Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens)

Filodendron to przedstawiciel jednego z ponad 200 gatunków filodendronów - należy do rodzaju roślin pnących się. Osiąga wysokość do 150 centymetrów, a po wielu latach odpowiedniego pielęgnowania zakwita tworząc czerwoną pochwę i białą kolbę. Jego główną ozdobą są liście - jasnozielone i lśniące.

Aralia pierzasta (Polyscias)

Aralia pierzasta to roślina, której główną ozdobą są liście - okrągłe, nerkowate. Ich biała obwódka kontrastuje z zielonym środkiem. Aralia jest niewielkim kwiatem - osiąga maksymalnie 50 centymetrów. Jej naturalnym środowiskiem są tropikalne rejony Azji - rośnie tam bardzo bujnie i gęsto - spotkać ją można prawie wszędzie.

Pierwiosnek pospolity (Primula vulgaris)

Pierwiosnek pospolity szczególnie pięknie wygląda w skupiskach - na rabatkach, w ogródkach skalnych, dużych donicach. Tworzy piękne, barwne plamy w jakimkolwiek miejscu się nie pojawi. Kwitnie od stycznia do maja i przykuwa uwagę mnogością swoich barw.

Pachystachys, żółta beloperone (Pachystachys lutea)

Charakterystyczne dla tych rośłin są żółte listki kwiatowe, spomiędzy których wystają białe kwiaty. Żółte liście utrzymują się bardzo długo, natomiast kwiaty opadają w przeciągu miesiąca. Okres kwitnienia może wynosić cały rok, w zależności od uprawy. Dzięki zastosowaniu środków hamujących wzrost pachystachysy osiągają wysokość do 50 centymetrów, są natomiast o wiele gęstsze. Rośliny te mogą być prawdziwą ozdobą naszych mieszkań!

Kamelia japońska (Camelia japonica)

Kamelię japońską charakteryzują niezwykle eleganckie kwiaty, jednak na najdrobniejszą nawet zmianę w otoczeniu reaguje ich zrzucaniem. Ta wiecznie zielona roślina kwitnie w miesiącach od lutego do kwietnia. Barwa kwiatów jest zwykle czerwona, lecz zdarzają się także okazy białe i beżowe. Kamelie japońskie osiągają nawet 130 centymetrów wzrostu, co w połączeniu z ich wspaniałymi kwiatami wygląda imponująco.

Frizea (Vriesea)

Frizea kwitnie przez cały rok. Barwa kwiatów frizei jest czerwona lub pomarańczowa. Roślina osiąga wysokość do 50 centymetrów i z powodzeniem może być ozdobą naszych mieszkań.

Wilczomlecz (Euphorbia grandicornis)

Wilczomlecz jest domniemanym kaktusem – wygląda niemalże tak samo jak Astophytum asterias. Dopiero po jego nakłuciu, wypływające „wilcze mleko” upewni nas o jego pochodzeniu. Euphorbia grandicornis osiąga wysokość do 150 centymetrów i poza trującym sokiem, posiada także grube kolce, dlatego należy uważać przy jej hodowli.

Starzec cyneraria (Senecio cruentus)

Starzec cyneraria (Senecio cruentus) to wspaniała, jednoroczna roślina charakteryzująca się kwiatami o bardzo różnych kolorach. Kwiaty Starca cyneraria występują w kolorach: białym, beżowym, żółtym, pomarańczowym, a także barwach ciemniejszych takich jak fiolet, purpura, czy błękit. Senecio cruentus można nabyć niemal w każdej kwiaciarni od lutego do kwietnia. Starzec cyneraria rewelacyjnie prezentują się na parapecie.

Widliczka (Selaginella)

Widliczka (Selaginella) to wspaniały zielony krzew. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów (25 centymetrów), jest bardzo chętnie hodowany w mieszkaniach. Ma na to ogromny wpływ jego zachowanie – zroszony wodą momentalnie się ożywia. Widliczki chętnie uprawia się w zimowych ogrodach i oknach kwiatowych ze względu na małe wymagania.

Soleirolia soleirolii

Soleirollia pochodzi z wybrzeży Morza Śródziemnego, przede wszystkim z Sardynii i Korsyki. Rośnie tam jak w Polsce trawa – w szczelinach murów, pod płytkami chodnikowymi i w tym podobnych miejscach. Roślina ta jest odporna na mrozy, stąd często można spotkać ją w ogrodach zimowych, lub jako roślinę okrywową do chłodnych okien kwiatowych.

Zroślicha (Syngonium)

Zroślicha jest charakterystyczną rosliną-okazy młode wyglądają inaczej niż starsze. Młode Zroślichy (Syngonium) różnią się od starszych przede wszystkim liśćmi. Wzrost Zroślichy (Syngonium) może dochodzić do 150 cm. Zroślichę (Syngonium) najlepiej umieścić w donicach z podpórką, po której pnącza mogą się wspinać lub w donicach wiszących.

Tolmiea menziesii

Tolmiea to niewielka, osiągająca do 25 centymetrów roślina, bardzo blisko spokrewniona z bylinami. Pochodzi z lasów porastających wybrzeże Pacyfiku. Tolmiea jest bardzo łatwa w uprawie – z powodzeniem może rosnąć w chłodnych pomieszczeniach, a nawet przez cały rok przebywać w ogrodzie.

Zielistka Sternberga, chlorofytum (Chlorophytum comosum)

Zielistka pochodzi z południowej Afryki i charakteryzuje się dużą tolerancją warunków domowych. Jest to idealna roślina dla początkujących miłośników uprawy roślin. Zielistka ma zielone liście, o białych pasach. Kwitnie przez cały rok, kwiaty zaś są niewielkie i białe. Roślina ta osiąga do 1 metra wysokości.

Orliczka (Pteris)

Orliczkę (Pteris) charakteryzują liście – jasnozielone, zwisające, przypominające nieco liście palmy. Wysokość orliczek nie przekracza 25 centymetrów (w zależności od odmiany), dzięki czemu idealnie nadaje się do uprawy w małych doniczkach.

Syningia ogrodowa (Sinningia hybrida)

Syningia ogrodowa kwitnie od marca do sierpnia. Jej kwiaty maja barwę czerwoną, purpurową lub fioletową. Zwykle kupujemy syningie jako roślinę jednoroczną, którą wyrzucamy zaraz po opadnięciu kwiatów. Jednak można doprowadzić ją do ponownego kwitnięcia!

Reo meksykańskie (Rhoeo spathacea)

Reo meksykańskie to tropikalny kwiat. Warto zwrócić uwagę na jego wspaniałe liście – wąskie, przypominające kształtem miecze. Liście te z wierzchu mają kolor zielony, zaś od spodu – czerwonego wina. Ich długość może osiągnąć nawet pół metra!

Niedośpian (Hypoestes phyllostachya)

Niedośpian to roślina, której główną ozdobą są liście – nakrapiane na różowo z taką intensywnością, że może wydawać się, jakby to ich ciemna zieleń była drobnymi plamkami na różowym tle. Przy tak kolorowych liściach purpurowe kwiaty są prawie niewidoczne. Niedośpiany nadają się najlepiej do umieszczania w witrynach lub zamkniętych oknach kwiatowych.

Hortensja ogrodowa - (Hydrangea macrophylla)

Hortensja ogrodowa osiąga wysokość nawet do 1 metra w warunkach hodowlanych. Zakwita od marca do czerwca, a kolory charakterystyczne dla hortensji to biel, czerwień, róż, purpura. Główną ozdobą hortensji są właśnie kwiaty – okazałe, zebrane w wielkie kule.

Guzmania

Guzmania jest charakterystyczną rośliną z uwagi na czerwone przykwiatki, które utrzymują się znacznie dłużej od kwiatów. Stanowią one wspaniały kontrast z zielenią liści. Najlepszym miejscem dla Guzmanii jest tropikalne okno – ciepłe, wilgotne i półcieniste.

Episcja (Episcia cupreata)

Episcja (Episcia cupreata), kwiat kwitnący na czerwono, najlepiej czuje się w cieniu. W warunkach naturalnych, czyli w Ameryce Środkowej i Południowej pokrywa ziemię w lasach tropikalnych. W warunkach hodowlanych umieszcza się go w wiszących donicach, gdzie wspaniale dekoruje wnętrze. Dobrze czuje się także w oknach tropikalnych i witrynach kwiatowych.

Cykas (Sagowiec)

Ta wyglądem przypominająca paproć roślina jest przedstawicielem sagowców – roślin z pogranicza paproci i roślin nagonasiennych. Charakteryzuje ją długowieczność (w naturalnych warunkach dożywa nawet do kilku tysięcy lat) oraz niewielki przyrost roczny.

Daktylowiec, feniks (Phoenix)

Daktylowiec to jeden z najpopularniejszych gatunków palm mogących rosnąć w mieszkaniu. W warunkach naturalnych osiąga wysokość nawet do 10 metrów, natomiast w uprawie jego wzrost nie przekracza 2 metrów. Rośnie bardzo bujnie, dlatego w małym mieszkaniu może stać się problemem – ciągłe potrącanie może uszkodzić jego liście.

Ginura (Gynura)

Roślinę charakteryzują wspaniałe liście – intensywnie zielone, pokryte czerwonofioletowym meszkiem, poszarpane na brzegach. W sklepach sprzedawana jest odmiana „Purple Passion” będąca krzyżówką dwóch odmian. Ginura osiąga długość nawet do pół metra i najlepiej wygląda w wiszących donicach – tworzy wtedy wspaniałe kompozycje.

Cefalocereus, głowa starca (Cephalocereus senilis)

Cefalocereus (Cephalocereus senilis) w naturalnych warunkach osiąga średnicę do 35 cm i 15 m wysokości. Jednak w warunkach hodowlanych średnica jego nie przekracza 8 cm, a wzrost 75 cm. Cefalocereus pokryty jest równomiernie długimi, bardzo delikatnymi cierniami w kolorze białym, które wspaniale kontrastują z jasną zielenią rośliny. W uprawie domowej nie pojawiają się kwiaty, na szczęście dla hodowców, gdyż nie mają one przyjemnego zapachu.

Papirus (Cibora zmienna)

Głównym walorem papirusów są ich liście tworzące ciekawy krój – nie bez powodu papirusy zyskały nazwę „roślin parasoli”. Liście zebrane w kępy, zwieńczone smukłą łodygą przypominają otwarty parasol. Roślina pochodzi z Madagaskaru, ale bardzo dobrze czuje się w warunkach domowych. Świadczy o tym fakt, że podobnie jak w swej ojczyźnie, tak i w mieszkaniu osiąga wysokość do jednego metra!

Oplątwa (Tillandsia)

W naturalnym środowisku oplątwy rosną na drzewach, dachach domów, kamieniach, słupach telefonicznych i tym podobnych. Są to rośliny, które nie mają korzeni – rosną na innych roślinach, lecz nie szkodzą im. Odżywiają się niesionym przez wiatr kurzem, który zawiera cząstki gleby. W uprawie domowej wymagają jedynie zraszania.

Nolina (Nolina recurvata)

Nolina, wyglądem przypominająca małą palmę, nadaje się idealnie do hodowania w warunkach domowych. Jej wymagania odnośnie temperatury i częstości podlewania uczyniły ją jedną z najchętniej uprawianych roślin. Nolina jest sukulentem gromadzącym wodę w zgrubieniu łodygi, dzięki czemu można wyjechać nawet na dwa tygodnie pozostawiając ją samą sobie. Zimą natomiast dobrze znosi niskie temperatury (nawet bliskie 0 stopni), a przy częstym podlewaniu nie przeszkadza jej ogrzewanie centralne!

Jaśmin (Jasminum sambac)

Najbardziej znanymi spośród hodowli doniczkowych są właśnie jaśminy sambac. Są to zielone pnącza o bardzo silnie pozwijanych pędach dorastających nawet do 5 metrów (przeważnie osiągają 3 metry długości). W lecie jaśminy zakwitają – ich kwiaty są białe i charakteryzują się przyjemnym zapachem. Zebrane są po kilkanaście sztuk w efektowne kwiatostany.

Jakaranda (Jacaranda mimosifolia)

Jakaranda (Jacaranda mimosifolia) pochodzi z Brazylii. W naturalnych warunkach może urosnąć nawet do 15 m, natomiast w warunkach hodowlanych jej wielkość nie przekracza zazwyczaj 2 m. Charakterystyczną cechą jakarand jest to, że przez cały rok są zielone, a ich liście, dorastające nawet do 25 cm długości, przypominają nieco liście paproci lub mimozy. Niestety, w warunkach hodowlanych jakaranda nie kwitnie.

Hoja różowa (Woskownica)

Hoja różowa (woskownica) to bardzo efektowna zielona roślina o elastycznych pędach osiągających długość kilku metrów. Ozdobą hoi są jajowate, podłużne liście o ciemnozielonym kolorze i mięsistej strukturze. Kwiaty hoi mają walory zapachowe – w nocy, o poranku i podczas parnej pogody wytwarzają olejki eteryczne o miłym zapachu, a także duże krople miodowego nektaru. Okres kwitnienia hoi trwa od końca maja do późnej jesieni. Pamiętajmy, aby nie usuwać krótkopędów, gdyż kwiaty wytworzą się w następnym roku w tym samym miejscu.

Dzwonek (Campanula isophylla)

Większa część tych roślin żyje w lasach, na łąkach lub rośnie w ogrodach. Są jednak specjalne odmiany, pochodzące z Włoch np. Dzwonek (Campanula isophylla), które można hodować w domu. To właśnie Campanula isophylla, czyli dzwonek równolistny, oraz bardzo podobna – Campanulla fragilis – dzwonek kruchy. Rośliny te różnią się jedynie okresem kwitnienia. Pierwsza odmiana kwitnie od lipca do września, natomiast druga w czerwcu i lipcu.

Afelandra (Aphelandra squarrosa)

Afelandra (Aphelandra squarrosa) pochodzi z rejonów tropikalnych i subtropikalnych. Głównym atutem rośliny są przepiękne liście, ozdobione białą nerwacją, wspaniale kontrastującą z zielonym tłem liści. Dodatkowo, na wierzchu rośliny występują żółte kwiaty, które stanowią niebanalną ozdobę.

Achimenes

Roślina ta występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, jako mała, niepozorna roślinka. W uprawie natomiast występują jej znacznie barwniejsze i większe mieszańce – achimenes hybrida. Główną ozdobą rośliny są kwiaty – kwitnące latem tak obficie, że zakrywają niemal całkowicie liście. Zabarwienie roślin może być przeróżne – od łososiowych kwiatów, poprzez różowe, czerwone i niebieskie, do fioletowych. Okres kwitnienia rośliny trwa od czerwca do października. Liście achimenesa również są ozdobne – maja jajowaty, zaostrzony na końcach kształt oraz pokryte są mnóstwem drobnych włosków w purpurowej tonacji.

Podlewanie roślin doniczkowych

Dostarczanie wody dla organizmów roślinnych jest bardzo ważne – dzięki niej roślina może poprawnie funkcjonować. Woda dostarcza naszym kwiatom soli mineralnych, chroni je przed przegrzaniem oraz jest wyjściowym surowcem fotosyntezy.

Żywy Kamień (Litops)

Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata)

W tropikalnej Ameryce występuje około 180 gatunków tej rośliny. Liście w poprzeczne srebrzysto-białe pasy tworzą lejkowatą rozetę. Roślina kwitnie od lipca do grudnia. O jej urodzie świadczą intensywnie różowe liście przykwiatowe, bardzo trwałe, zdobiące kwiatostany o długości 35 cm. Drobne, niebieskie kwiaty umieszczone w efektownej różowej „szyszce” liści przykwiatowych szybko więdną. Roślina kwitnie tylko raz w życiu, później powoli zamiera.

Nolina recurvata

Nolina recurvata jako gatunek pochodzi z kamienistych pustyń Meksyku. Gruba, zdrewniała łodyga jest naturalnym zbiornikiem wody.

Juka (Yucca Elephantipes)

Znanych jest około 30 gatunków tej rośliny. Juka występuje w Ameryce Środkowej, jest rośliną z rodziny agawowatych, drzewiastą o wysokości 4-8 m, o efektownych, białych, groniastych kwiatostanach. Uprawia się ją w dużych pojemnikach.

Sansewiera wężownica

Znanych jest około 60 gatunków tej występującej w tropikach Afryki Zachodniej rośliny. Wężownica jest bardzo odporną rośliną doniczkową. W warunkach domowych uprawia się jej dwie formy: niską o zwartej, rozetowej budowie liści i wysoką o mieczykowatych liściach. Popularną odmianą formy mieczykowatej jest Sansewiera trifaciata o żółto obrzeżonych liściach.

Bananowiec karłowy (Musa cavendishii)

Na świecie występuje około 35 gatunków bananowca. Rośliny te są bylinami o dużych, dekoracyjnych liściach. Gatunek M. acuminata dorasta nawet do 2 metrów i jest rośliną atrakcyjną, odpowiednią do uprawy w dużym pojemniku.

Figowiec benjamiński

Jest to efektowny gatunek o wielu odmianach, które różnią się kształtem i kolorem liści. Wśród wielu odmian występują liście pofalowane, biało obrzeżone, zielone, fryzowane lub żółto obrzeżone. Roślina nie znosi przeciągów i reaguje na nie zrzucaniem liści.

REKLAMA