Dzwonek (Campanula isophylla)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Kwiaty te nie powinny stać w zbyt ciepłym miejscu ani w okresie letnim, ani w zimowym. Lubią pomieszczenia jasne i przewiewne, lecz nie należy ustawiać ich w przeciągu – mogą wtedy zgubić stare kwiaty, a nowe nie rozwiną się z pąków. W okresie letnim możemy wystawić je na balkon, byle nie od południowej strony, gdyż dzwonki źle tolerują ostre, południowe słońce. Zimą najlepiej czują się w nie ogrzewanym pokoju o temperaturze 8 - 12 stopni, w pobliżu okna.
REKLAMA
Podlewanie
Jeśli roślina stoi latem na oknie od strony południowej należy podlewać ją dwa razy w ciągu dnia, jeśli postawimy ją jednak od strony północnej – w zupełności wystarczą trzy podlewania w przeciągu tygodnia. Zimą można podlewać je jeszcze rzadziej. Woda, jakiej należy używać, powinna być odstana (bez chloru), może być to woda twarda. Podczas lata dzwonki należy zraszać zimną wodą.
Zobacz także : Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)
Nawożenie
Od wiosny do sierpnia dzwonki wymagają nawożenia mocno rozcieńczonymi nawozami. Warto pamiętać, by przed nawożeniem zwilżyć glebę w doniczce – pomoże to uniknąć wypalenia korzeni przez nawozy.
Przesadzanie
Na wiosnę przesadzamy te rośliny do ziemi kompostowej bogatej w próchnicę z niewielką domieszką piasku. Gleba powinna mieć odczyn zasadowy o pH 7 – 7,5. Należy pamiętać, by odpowiednio dobrać doniczkę – zbyt duża wpłynie negatywnie na kwitnienie, ponieważ korzenie będą się zbyt intensywnie rozrastać.
Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl
Ochrona roślin
Należy unikać zbędnej wilgoci w doniczce – zwiększa to ryzyko i podatność roślin na choroby grzybowe. Warto także pamiętać, że niedoświetlenie dzwonków powoduje żółknięcie liści.
Rozmnażanie
Najprostszym sposobem na rozmnożenie dzwonków jest podział pędów przy przesadzaniu.
Specyfika
Dzwonki są bylinami i odpowiednio pielęgnowane mogą zakwitać przez wiele lat. Charakteryzuje je niezwykła kruchość łodyg, które łamią się przy najlżejszym dotyku i wydzielają nietrujący sok mleczny.
Zobacz także: Szkodniki dręczące rośliny doniczkowe
Zobacz także: Najlepsze krzewy na balkony i tarasy
Zobacz także: Zwisające kwiaty balkonowe
Zobacz także: Najlepsze rośliny na żywopłoty
Zobacz także: Pojemniki na kwiaty – jak wybrać najlepszy?
Zobacz także: Najlepsze rośliny na skalniak – byliny, rośliny cebulowe i krzewy
Zobacz także: Najlepsze iglaki na balkon – można je posadzić w donicach, nie rosną zbyt szybko i są odporne na szkodniki
Zobacz także: Sposoby na komary – sprawdź, który będzie dla Ciebie najlepszy?
REKLAMA
REKLAMA