REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rośliny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dereń jadalny – wspaniałe owoce, łatwa w uprawie roślina. Dlaczego warto posadzić derenia w ogrodzie?

Dereń jadalny, to długowieczny, duży krzew owocowy (może też być prowadzony jako drzewko), który z każdym rokiem zjednuje sobie nowych sympatyków. Jest prawie „bezobsługowy” – jego uprawa jest bardzo łatwa, zadowala się przeciętnymi glebami, z reguły nie atakują go szkodniki i choroby – nie trzeba więc go „pryskać”. Rodzi znakomite, jadalne owoce, zawierające duże ilości witamin i innych prozdrowotnych substancji. Z owoców można robić różne przetwory (konfitury, soki, kompoty, marynaty i jedne z najlepszych nalewek owocowych). Kiszone w solance niedojrzałe owoce derenia były w dawnej Polsce przysmakiem zastępującym oliwki.

Nieskuteczne zwalczanie groźnych barszczy kaukaskich (Sosnowskiego i Mantegazziego) w Polsce

Dotychczasowe próby likwidacji stanowisk barszczy kaukaskich Sosnowskiego i Mantegazziego w Polsce nie przyniosły oczekiwanych rezultatów – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Wśród przyczyn rozprzestrzeniania się tych roślin wskazano brak kompleksowego planu ich zwalczania i spójnego systemu finansowania ich niszczenia.

Żywopłot formowany – najlepsze rośliny

Żywopłot formowany, czylu przycinany w ten sposób, że tworzy jednolicie zieloną ścianę, dobrze nadaje się na odgrodzenie przed sąsiadami, ale także przed nadmiernym hałasem i kurzem ulicznym. Jakie rośliny są najlepsze, aby stworzyć żywopłot formowany?

Rośliny pnące na elewację

Jakie są najlepsze rośliny pnące na elewację? Winobluszcz, Bluszcz, Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris), Milin amerykański (Campsis radicans) i Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia). Zobacz, która roślina najbardziej Ci się podoba.

REKLAMA

Ogród, który wymaga mało pracy

Przygotowując projekt ogrodu, powinniśmy zastanowić się ile czasu chcemy poświęcać na jego pielęgnację. Bardzo istotne jest, żeby projektując ogród wziąć pod uwagę nie tylko jego aspekty wizualne, lecz także praktyczne. Zastanówmy się ile czasy chcemy poświęcić na pielęgnację ogrodu, by mógł on być przede wszystkim miejscem do wypoczynku.

Własnoręcznie przygotowane stroiki na cmentarz

Własnoręcznie przygotowane stroiki na cmentarz to nie tylko oszczędność, ale i możliwość przygotowania takiej kompozycji, jaka najbardziej nam się podoba. Zobaczcie galerię zdjęć i znajdźcie inspirację do stworzenia własnego stroika na cmentarz.

Rośliny, które mogą stać obok kaloryfera

Roślin, które możemy postawić obok kaloryfera jest wiele. Chamedora, Frizea lśniąca, Adiantum, Alamanda pnąca, Kordylina krzewiasta – to tylko niektóre z nich. Zobacz nasz poradnik.

Bambus złocisty – roślina w japońskim stylu

Bambus złocisty jest rzadko sadzony jest w naszych ogrodach. Jednak jego niepowtarzalny wygląd oraz łatwa uprawa mogą przyczynić się do wzrostu jego popularności. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę przy pielęgnacji bambusa złocistego, który może stać się ozdoba Twojego ogrodu w japońskim stylu.

REKLAMA

Frizea lśniąca (Vriesea splendens) – atrakcyjna roślina doniczkowa

Frizea lśniąca jest jednym z najpiękniejszych przedstawicieli bromelli – frizei. Ta atrakcyjna roślina doniczkowa zachwyca lśniącym kłosem kwiatowym w odcieniach koloru czerwonego. Poznaj zasady pielęgnacji frizei lśniącej.

Co zrobić aby rośliny w ogrodzie nie więdły?

Aby rośliny ogrodowe nie więdły, należy zapewnić im odpowiednie warunki: stanowisko, glebę oraz odpowiednie nawodnienie.

Nawożenie roślin ogrodowych – sposoby

Nawożenie roślin jest jednym z najważniejszych sposobów ich pielęgnacji. Słaby wzrost roślin, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników odżywczych.

Podlewanie roślin doniczkowych w czasie urlopu – sposoby

Podlewanie roślin doniczkowych w czasie urlopu nie jest trudne. Istnieją sposoby, które pozwolą przetrwać roślinom naszą nieobecność. Przedstawiamy kilka możliwości podlewania roślin doniczkowych w czasie urlopu.

Storczyki ogrodowe

Storczyki ogrodowe to bardzo oryginalne kwiaty ogrodowe. Do najczęściej spotykanych odmian storczyków ogrodowych należą: Obuwik pospolity, Kruszczyk błotny, Bletilla pasiasta, Plejona.

Surfinie – najpopularniejsze kwiaty balkonowe

Surfinie to kwiaty należące do grupy odmian petunii ogrodowej. Te rośliny są jednymi z najpopularniejszych kwiatów uprawianych w donicach na tarasach i balkonach. Surfinie zachwycają intensywnym, słodkim zapachem, dekoracyjnością kwiatów oraz różnorodnością barw.

Rośliny do oczka wodnego – podwodne, pływające, bagienne i przybrzeżne

Rośliny są jednym z najważniejszych elementów oczka wodnego i to głównie one decydują o jego wyglądzie. Sprawdź, które rośliny najlepiej sprawdzą się w Twoim oczku wodnym.

Rośliny dla leniwych

Rośliny wymagają regularnej pielęgnacji. Jeżeli, jednak zapominasz np. o ich podlewaniu - możesz wybrać rośliny, które nie wymagają dużo pracy i są łatwe w utrzymaniu. Zamiokulkas, Nolina i Sukulenty są mało wymagające i sprawdzają się w mieszkaniach leniwych ogrodników. Zobacz, jakie są ich zalety.

Zastosowanie roślin we wnętrzach

Zastosowanie roślin we wnętrzach staje się modne i podąża w ślad za zmieniającymi się trendami w wyposażeniu wnętrz. Rośliny i donice stały się częścią projektu wnętrz. Często używa się ich do ukrycia nieefektownych miejsc w mieszkaniu, podkreślenia osi kompozycyjnej w pomieszczeniach czy rozjaśnienia i ożywienia ciemnych kątów mieszania.

Przesadzanie kwiatów doniczkowych na wiosnę

Wiosną zajmujemy się ogrodem, ale nie powinniśmy również zapominać o kwiatach doniczkowych. Ta pora roku to idealny moment na przesadzenie niektórych gatunków roślin, które uprawiamy w domu. Zanim zabierzemy się do przesadzania, zastanówmy się, ile doniczek będzie nam potrzebne, obliczmy ilość ziemi, a także pomyślmy czy będziemy korzystać z ukorzeniacza. Podpowiadamy jak przesadzić kwiaty doniczkowe na wiosnę.

Planowanie idealnego ogrodu

Idealny ogród to marzenie każdego z nas. Gdy budujemy własny dom możemy od razu zacząć myśleć o funkcjonalnym podzieleniu ogrodu. W zależności od tego, o jakim ogrodzie marzymy, zastanówmy się gdzie umieścić różne komponenty. Altany, oczka wodne, rabaty kwiatowe, ogródki warzywne, tarasy, miejsce do zabaw z dziećmi, kompostowniki czy alejki to podstawowe elementy, które prawdopodobnie znajdą się w naszym ogrodzie. Podpowiadamy jak zaplanować idealny ogród.

Jak poradzić sobie z zarośniętym ogrodem

Ogród to miejsce wymagające nieustannej pielęgnacji. Jeśli pozostawimy go na kilka miesięcy, najprawdopodobniej po tym okresie zastaniemy zarośnięty plac, który w żaden sposób nie będzie przypominał naszego wypielęgnowanego ogródka. Często także zdarza się, że kupujemy dom wraz z ogrodem i nie jest to oferta deweloperska. Wówczas powinniśmy przemyśleć z jakich roślin zrezygnować a jakie pozostawić w stworzonym już wcześniej ogrodzie. Podpowiadamy jak poradzić sobie z zarośniętym ogrodem.

Efektywne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie

Efektywne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie staje się szczególnie ważne wówczas, gdy nasz ogród nie jest zbyt duży. Wtedy chcielibyśmy zagospodarować każdą, najmniejszą przestrzeń aby wszystko się w nim zmieściło. Warto pomyśleć o tym co umieścimy z przodu domu, a co za nim, jakiej wielkości będą ścieżki i rabaty, ile miejsca możemy przeznaczyć na taras czy trawnik. Podpowiadamy jak efektywnie wykorzystać przestrzeń w naszym ogrodzie.

Czyszczenie i pielęgnacja roślin

Czyszczenie i pielęgnacja roślin jest bardzo ważną kwestią. Od tego zależy nie tylko estetyczny wygląd rośliny, lecz także jej zdrowie i prawidłowy rozwój. Utrzymanie liści w czystości pomaga w odpowiednim przepływie substancji odżywczych.

Ogród – pielęgnacja w marcu

Marzec to miesiąc kojarzony przede wszystkim z nadejściem wiosny – przyroda wówczas budzi się do życia. Ze względu na to powinniśmy pomyśleć o swoich ogrodach. Odkrywamy grządki, przekopujemy je, sadzimy nowe rośliny, przycinamy krzewy i drzewa. Nie zapominajmy także o ogródkach warzywnych. Podpowiadamy jak pielęgnować ogród w marcu.

Galtonia Candicans – roślina na wiosnę

Galtonia, popularnie nazywana letnim Hiacyntem, nie należy do roślin często hodowanych w naszym kraju. Warto jednak poznać jej zalety. Jedną z nich są niewątpliwie drobne, białe kwiaty , które porastają długie – osiągające nawet 1 m wysokości – pędy. Galtonię warto uprawiać w swoim ogrodzie także ze względu na jej słodkawy, bardzo przyjemny zapach. Podpowiadamy jak pielęgnować Galtonię.

Zioła wspomagające pracę nerek – Fasola zwyczajna, Akacja i czarna Porzeczka

Fasola zwyczajna, Akacja (Robinia akacjowa) i czarna Porzeczka to zioła wspomagające pracę nerek. Zalecane są szczególnie przy problemach z filtracją, a także z kamicą nerkową. Zarówno Fasola zwyczajna, jak i Robinia akacjowa wpływają pozytywnie na nerki. Podpowiadamy jak hodować zioła wspomagające pracę nerek we własnym ogrodzie.

Zioła rozgrzewające – Pokrzywa, Krwawnik i Mięta pieprzowa

Pokrzywa, Krwawnik i Mięta pieprzowa to zioła polecane szczególnie w zimie. Wszystkie z nich mają właściwości rozgrzewające, dlatego warto pić napary z Pokrzywy, Krwawnika i Mięty pieprzowej zwłaszcza wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Podpowiadamy jak hodować zioła rozgrzewające w swoim ogrodzie.

Zioła na wzdęcia – Borówka czernica, Kminek zwyczajny i Oregano

Borówka czernica, Kminek zwyczajny i Oregano (Lebiodka pospolita) to zioła, które są polecane przy problemach z wzdęciami. Wszystkie z tych ziół mają właściwości wiatropędne, a także działają rozkurczowo, dlatego nadają się do leczenia wzdęć. Podpowiadamy jak wyhodować Borówkę czernicę, Kminek zwyczajny i Oregano (Lebiodkę pospolitą) we własnym ogrodzie.

Zioła na trzustkę – Glistnik jaskółcze ziele, Pokrzywa zwyczajna i Rzepik

Glistnik jaskółcze ziele, Pokrzywa zwyczajna i Rzepik pospolity to rośliny, które wspomagają pracę trzustki. Ze względu na swoje właściwości żółciopędne, rozkurczowe, uspokajające, a także przeciwbakteryjne świetnie sprawdzają się jako kuracja wspomagająca leczenie zapalenia trzustki. Podpowiadamy jak hodować Glistnik jaskółcze ziele, Pokrzywę zwyczajną i Rzepik pospolity w swoim ogrodzie.

Narcyz (Narcissus)

Narcyzy (Narcissus) to jedne z najpopularniejszych kwiatów kojarzonych z wiosną. Narcyzy to wieloletnie rośliny cebulowe, które były hodowane już w starożytności. W zależności od odmiany, wyróżniamy Narcyzy trąbkowe i pełne oraz wieloprzykoronkowe i drobnoprzykoronkowe. Podpowiadamy jak hodować Narcyzy w swoim ogrodzie.

Winobluszcz (Parthenocissus)

Winobluszcz (Parthenocissus) popularnie nazywany Dzikim winem to jedno z najpopularniejszych pnączy uprawianych w naszych ogrodach. Roślina ta pochodzi z Ameryki i z Azji, gdzie znanych jest 15 gatunków Winobluszczy. Ze względu na to, że Winobluszcz rozrasta się bardzo szybko, sprawdzi się w nowo założonych ogrodach. Podpowiadamy jak uprawiać Winobluszcz.

Tytoń ozdobny (Nicotiana alata)

Tytoń ozdobny (Nicotiana alata) nazywany również Tytoniem oskrzydlonym niskim to roślina jednoroczna przeznaczona do sadzenia w ogrodzie i do uprawy w donicach. Tytoń ozdobny wygląda efektownie ze względu na swoje kolorowe kwiaty, które świetnie komponują się z innymi roślinami na rabatach. Pamiętajmy jednak, że jest to roślina trująca. Podpowiadamy jak uprawiać Tytoń ozdobny w swoim ogrodzie.

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) to jedno z najpopularniejszych drzew kojarzonych przede wszystkim z okresem matur – wówczas kwitnie i z jesienią, kiedy wytwarza ciemnobrązowe kasztany. Pamiętajmy, że Kasztanowiec to drzewo o bardzo dużych rozmiarach, dlatego nadaje się do uprawy wyłącznie w dużych ogrodach. Podpowiadamy jak uprawiać Kasztanowca zwyczajnego.

Wiśnia ozdobna piłkowana (Prunus serrulata)

Wiśnia ozdobna piłkowana (Prunus serrulata) nazywana również Wiśnią japońską to roślina znana i doceniana przede wszystkim ze względu na swoje piękne kwiaty. Niestety drzewo przeważnie nie owocuje, a jeśli już pojawią się na nim drobne owoce to są one niejadalne dla ludzi. Niewątpliwą zaletą Wiśni piłkowanej jest fakt, że nadaje się do uprawy nawet w niewielkich ogrodach. Podpowiadamy jak hodować Wiśnię ozdobną piłkowaną w swoim ogrodzie.

Trzmielina japońska (Euonymus japonicus)

Trzmielina japońska (Euonymus japonicus) to roślina pnąca, którą możemy wykorzystać do osłonięcia na przykład altan albo pergoli. Ze względu na swoje niewielkie wymagania i fakt, że Trzmielina japońska jest dość łatwa w uprawie, poleca się ją do ogrodów o słabej glebie. Warto jednak pamiętać o trujących właściwościach Trzmieliny – szczególnie jej owoców. Podpowiadamy jak hodować Trzmielinę japońską we własnym ogrodzie.

Ostrokrzew (Ilex)

Ostrokrzew (Ilex) to roślina, która ma około 800 znanych odmian. W zależności od gatunku, Ostrokrzewy to albo dość duże krzewy, albo niewielkie drzewa. Do najpopularniejszych odmian Ostrokrzewów należą: Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium), Ostrokrzew amerykański (Ilex opaca), Ostrokrzew japoński (Ilex pedunculosa), a także Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata). Podpowiadamy jak uprawiać najbardziej znane odmiany Ostrokrzewów w swoim ogrodzie.

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) to roślina, którą bardzo często wykorzystuje się do tworzenia żywopłotów, ze względu na to, że bardzo dobrze znosi cięcia i formowania. W Polsce poza Ligustrem pospolitym uprawia się również Inne odmiany takie jak Ligustr jajolistny i Ligustr tępolistny. Podpowiadamy jak uprawiać Ligustr pospolity w swoim ogrodzie.

Dławisz (Celastrus)

Dławisz (Celastrus) to roślina zaliczana do szybko rosnących pnączy. Ze względu na to, Dławisz świetnie nadaje się do uprawy przy murach, pergolach, altanach czy rynnach – doskonale porośnie wszystkie powierzchnie tworząc tym samym zieloną ścianę w ogrodzie. Podpowiadamy jak hodować Dławisza.

Azalia ogrodowa (Rhododendron)

Azalia ogrodowa (Rhododendron) to roślina bardzo często nazywana od swojej nazwy łacińskiej Rododendronem lub Różanecznikiem. Azalie uznawane są za jedne z najbardziej efektownych krzewów ogrodowych ze względu na piękne kwiaty. Najczęściej spotykamy kwiaty o białej, różowej, fioletowej albo żółtej barwie. Podpowiadamy jak uprawiać Azalię ogrodową (Rododendron, Różanecznik) w swoim ogrodzie.

Zioła na stres – Waleriana, Pierwiosnek lekarski i Serdecznik

Waleriana (Kozłek lekarski), Pierwiosnek lekarski i Serdecznik pospolity to zioła polecane ludziom narażonym na ciągły stres. Zioła te działają uspokajająco, wyciszająco i łagodząco, dzięki czemu są świetnym suplementem diety dla osób zestresowanych i żyjących w pośpiechu. Podpowiadamy jak wyhodować Walerianę (Kozłek lekarski), Pierwiosnek lekarski i Serdecznik pospolity we własnym ogrodzie.

Zioła na serce – Dziurawiec zwyczajny, Bazylia pospolita i Serdecznik

Dziurawiec zwyczajny, Bazylia pospolita i Serdecznik pospolity to rośliny, które wspomagają pracę serca. Ze względu na zawartość alkaloidów, zioła te mogą być wykorzystywane przy kuracji uzupełniającej leki nasercowe. Alkaloidy działają wzmacniająco na mięsień sercowy, pomagają uregulować jego pracę, a także poprawiają przewodzenie bodźców. Podpowiadamy jak wyhodować we własnym ogrodzie zioła na serce.

Zioła na problemy ze snem – Lipa, Rumianek i Melisa

Lipa drobnolistna, Rumianek pospolity i Melisa lekarska to zioła polecane na problemy ze snem. Ze względu na swoje właściwości uspokajające, wyciszające, a także relaksacyjne ułatwiają zasypianie oraz wpływają na spokojniejszy i lepszy sen. Podpowiadamy jak wyhodować Lipę drobnolistną, Rumianek pospolity i Melisę lekarską we własnym ogrodzie.

Zioła na nadmierną potliwość – Szałwia, Dąb i Orzech

Szałwia lekarska, Dąb szypułkowy lub Orzech włoski to rośliny, które polecane są przy problemach z nadmierną potliwością. W zależności od tego, gdzie zlokalizowany jest problem, zaleca się kąpiele w wodzie z dodatkiem wyciągów z ziół lub picie naparów. Podpowiadamy jak wyhodować zioła na nadmierną potliwość we własnym ogrodzie.

Zioła na mniejszy apetyt – Borówka, Pokrzywa i Fasola

Borówka czernica, Pokrzywa i Fasola zwyczajna to zioła, które mogą być wykorzystywane przy poskramianiu dużego apetytu. Rośliny te są szczególnie ważne dla osób odchudzających się – zmniejszają łaknienie i tym samym wpływają na utratę wagi. Podpowiadamy jak hodować Borówkę czernicę, Pokrzywę i Fasolę zwyczajną w swoim ogrodzie.

Zioła na lepszą pamięć – Rozmaryn, Kozieradka i Głóg

Rozmaryn lekarski, Kozieradka pospolita i Głóg to rośliny, które są polecane przy problemach z pamięcią. Zawarte w nich składniki, takie jak olejki eteryczne i cholina wpływają na lepszą koncentrację, poprawiają pracę mózgu, a także niwelują zmęczenie psychiczne. Podpowiadamy jak wyhodować zioła na lepszą pamięć w swoim ogrodzie.

Zioła na grzybicę – Glistnik jaskółcze ziele, Czosnek i Tymianek

Zioła wykorzystywane w leczeniu grzybicy to: Glistnik jaskółcze ziele, Czosnek pospolity i Tymianek pospolity. Zioła te stanowią kurację uzupełniającą ze względu na swoje właściwości grzybobójcze i wpływające na zahamowanie rozwoju zarodników. Podpowiadamy jak hodować Glistnik jaskółcze ziele, Czosnek pospolity i Tymianek pospolity w swoim ogrodzie.

Zioła na depresję – Melisa, Rumianek i Waleriana

Zioła na depresję to między innymi Melisa lekarska, Rumianek pospolity i Waleriana (Kozłek lekarski). Napary z tych ziół mogą stanowić kurację uzupełniającą główne leczenie. Zarówno Melisa lekarska, jak i Rumianek pospolity działają uspokajająco i wyciszająco. Podpowiadamy jak hodować zioła na depresję we własnym ogrodzie.

Zioła na cholesterol – Czosnek, Kozieradka i Mięta

Najlepsze zioła na obniżenie cholesterolu to Czosnek pospolity, Kozieradka pospolita i Mięta pieprzowa. Aby zmniejszyć nieco produkcję cholesterolu, warto uzupełnić swoją dietę naparami z ziół – jest to doskonałe uzupełnienie kuracji lekami. Podpowiadamy jak wyhodować Czosnek pospolity, Kozieradkę pospolitą i Miętę pieprzową w swoim ogrodzie.

Kwietniki w salonie

Kwietniki w salonie poprawiają nasz nastrój i sprawiają, że wnętrze jest bardziej przytulne. Najczęściej jednak stawiamy kwiaty na parapecie. Tymczasem za pomocą kwietników możemy wprowadzić do salonu niepowtarzalną, naturalną dekorację.

Czosnek pospolity, Rumianek i Szałwia – zioła na trądzik

Czosnek pospolity, Rumianek pospolity i Szałwia lekarska to zioła, które są polecane przy różnorodnych problemach skórnych, np. przy trądziku młodzieńczym. Napary do picia lub przemywania twarzy działają oczyszczająco, przeciwzapalnie i ściągająco. Podpowiadamy jak hodować zioła na trądzik we własnym ogrodzie.

Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska – zioła na lepsze trawienie

Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska to zioła, które od wielu lat są polecane na problemy z trawieniem. Napary z ziół zwalczają nudności, wzdęcia i niestrawność, a także działają przeciwskurczowo uśmierzając tym samym kolki jelitowe. Podpowiadamy jak hodować zioła na lepsze trawienie w swoim ogrodzie.

REKLAMA