Co zrobić aby rośliny w ogrodzie nie więdły?
REKLAMA
REKLAMA
Żeby rośliny nie więdły, należy spełniać określone ich wymagania. Każda roślina potrzebuje właściwie dobranego stanowiska, nasłonecznienia, odpowiedniej gleby oraz nawodnienia.
REKLAMA
Zobacz także: Nawożenie roślin ogrodowych – sposoby
Odpowiednio nasłonecznione stanowisko
Każda roślina, aby zdrowo rosła potrzebuje odpowiedniej ilości światła. Do wyboru mamy stanowiska w pełni nasłonecznione, częściowo zacienione oraz w pełni zacienione.
REKLAMA
Rośliny rosnące na stanowiskach w pełni nasłonecznionych wymagają 6–8 godzin słońca dziennie. W przypadku, gdy nie otrzymają one odpowiedniej ilości światła, zaczynają kształtować patykowate łodygi. Strony, na których nasłonecznienie jest najlepsze to południe i południowy zachód.
Rośliny, które najlepiej rosną na częściowo zacienionych stanowiskach potrzebują światła słonecznego jedynie przez kilka godzin dziennie. Lubią rosnąć w miejscach wychodzących na zachód, północny zachód albo wschód. Takie rośliny możemy posadzić w sąsiedztwie wysokich krzewów i drzew, które tworzą zacienienie.
Są takie rośliny, które nie preferują promieni słonecznych i rosną na całkowicie zacienionych stanowiskach np. pod drzewami oraz z północnej strony budynków.
Rodzaj gleby i nawodnienie
Podczas dbania o rośliny należy również zwrócić uwagę na rodzaj gleby w naszym ogrodzie. Dzięki temu zapobiegniemy ich więdnięciu. Dobrze jest dobierać rośliny, do konkretnego rodzaju gleby. Ważne jest również podlewanie. Rośliny lubiące stały poziom wilgotności będą dobrze się czuły na glebach grząskich, mokrych i gliniastych. Natomiast gdy w naszym ogrodzie dominuje gleba przepuszczalna, kamienista albo piaszczysta, która nie jest w stanie zatrzymywać wody, warto zastanowić się nad posadzeniem roślin odpornych na suszę. Potrafią one magazynować wodę i doskonale sobie poradzą na tego typu stanowisku.
Ogrodowy mikroklimat
Aby rośliny w ogrodzie nie więdły należy je dobrać odpowiednio do mikroklimatu naszego ogrodu. Wybrane rośliny powinny wytrzymać letnie i zimowe temperatury oraz ilość opadów. Inny mikroklimat znajduje się w miejscu zacienionym, inny w miejscu nasłonecznionym. Dlatego też, zawsze przed rozpoczęciem sadzenia roślin warto zrobić rozeznanie jaki mamy mikroklimat w ogrodzie i jakie rośliny się do niego nadają.
Zobacz także: Zwalczanie chwastów – metody
REKLAMA
REKLAMA