Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – kwiat wiosenny
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
REKLAMA
Najlepszym stanowiskiem do uprawy Śniedka baldaszkowego będzie stanowisko słoneczne, choć roślina poradzi sobie także w miejscach półcienistych. Jeśli chodzi o glebę, roślina preferuje podłoże piaszczysto-gliniaste, lekkie, próchnicze i dość przepuszczalne. Ze względu na niewielką wysokość Śniedków – 20–30 cm szypułki, na których znajdują się baldachogrona – rośliny te świetnie nadają się na obwódki rabat i do uprawy w ogródkach skalnych. Mogą być hodowane także w pojemnikach lub na kwiat cięty. Śniedki, co niewątpliwie jest ich zaletą, bardzo szybko się rozrastają tworząc tym samym piękny kobierzec. Pamiętajmy jednak, że Śniedki są otwarte tylko przez kilka godzin w ciągu dnia, później kwiaty się zamykają.
Zobacz także: Galtonia Candicans – roślina na wiosnę
Podlewanie
Śniedki podlewamy umiarkowanie w okresie spoczynku, gdyż podłoże nie może być zbyt wilgotne. Większą wilgotność gleby zapewniamy im w okresie wegetacji.
Przesadzanie
Śniedki nie wymagają przesadzania jeśli zimują w gruncie. Jeśli zaś w okresie zimowym przenosimy cebule tych roślin do pomieszczeń, na wiosnę możemy je posadzić na innym stanowisku – ważne aby spełniało ono wymagania Śniedków.
Nawożenie
Śniedki wymagają regularnego nawożenia. Najlepiej w tym celu stosować nawozy wieloskładnikowe.
Rozmnażanie
Śniedki rozmnażamy poprzez podział cebul – oddzielamy cebulki przybyszowe od cebul matecznych. Cebule sadzimy wprost do gruntu albo we wrześniu, albo wczesną wiosną. Umieszczamy je na głębokości od 6 do 10 cm w zależności od rodzaju gleby i wielkości samej cebuli. Nie musimy się obawiać, że Śniedki przemarzną. Rośliny są odporne na niskie temperatury.
Zobacz także: Drzewa z odkrytymi korzeniami – sadzenie
Pielęgnacja
Śniedki są zaliczane do mało wymagających roślin. W zależności od tego, czy wybierzemy odmiany zimujące w gruncie czy nie, powinniśmy je odpowiednio pielęgnować w okresie zimowym. W przypadku Śniedków zimujących w gruncie należy pomyśleć o przykryciu roślin tunelem foliowym, który będzie stanowił zabezpieczenie przed mrozami i pozwoli roślinom na dalszą wegetację. Cebule innych odmian wykopujemy, osuszamy i przechowujemy w pomieszczeniu o temperaturze wynoszącej ok. 7°C.
REKLAMA
REKLAMA