Zioła na serce – Dziurawiec zwyczajny, Bazylia pospolita i Serdecznik
REKLAMA
REKLAMA
Dziurawiec zwyczajny – właściwości lecznicze
REKLAMA
Napary z Dziurawca wzmacniają układ krwionośny i działają rozkurczowo. Poza tym, roślina ta jest polecana przy problemach z łamliwością, a także nadmierną przepuszczalnością naczyń krwionośnych, gdyż wpływa na ich uszczelnienie. Dodatkowo Dziurawiec wspomaga leczenie alergii ze względu na swoje właściwości dezynfekujące, przeciwkrwotoczne oraz bakteriobójcze. Herbaty z Dziurawca są również stosowane przy leczeniu chorób skóry i chorób układu pokarmowego.
Zobacz także: Zioła na cholesterol – Czosnek, Kozieradka i Mięta
Dziurawiec zwyczajny – uprawa
Zobacz także: Mięta, Pierwiosnek, Lipa – zioła na ból głowy
Dziurawiec to roślina na stanowiska słoneczne. Najlepszą glebą do uprawy Dziurawca jest gleba lekka i żyzna. Pamiętajmy o regularnym nawożeniu rośliny nawozami organicznymi. Jeśli chcemy rozmnożyć Dziurawca możemy to zrobić poprzez wysiew nasion. Podczas wysiewu, nasion nie powinno się przysypywać ziemią, a tylko lekko wcisnąć je w podłoże. Odpowiednim momentem do ścięcia Dziurawca do celów leczniczych będzie okres na początku kwitnienia, zanim roślina zdąży zawiązać nasiona.
Bazylia pospolita – właściwości lecznicze
Bazylia pospolita posiada właściwości uspokajające i wyciszające, dlatego może być stosowana przy problemach z arytmiami, a także podwyższonym ciśnieniem krwi. Poza tym Bazylia wpływa pozytywnie na układ trawienny i nerwowy – działa łagodząco na wzdęcia, kolki jelitowe i bóle migrenowe.
Bazylia pospolita – uprawa
Bazylia to roślina na stanowisko słoneczne, ale pamiętajmy, że nie należy jej wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż słońce może powodować przebarwienia liści. Najlepszą glebą do uprawy Bazylii będzie gleba żyzna, spulchniona i kwaśna. Ważne jest regularne, dość obfite podlewanie rośliny do podstawki.
Serdecznik pospolity – właściwości lecznicze
Serdecznik zaleca się osobom, które mają problemy z sercem – kołataniami, arytmią lub nadciśnieniem. Dodatkowo zioło to ma właściwości uspokajające, dlatego może być stosowane jako środek nasenny. Serdecznik wykorzystywany jest również przy zaparciach, kolkach i wzdęciach ze względu na działanie rozkurczowe.
Serdecznik pospolity – uprawa
Zobacz także: Krwawnik, Poziomka, Szałwia – zioła na otyłość
Serdecznik to często spotykany chwast rosnący na łąkach, polach i przy drogach. Gdy chcemy uprawiać tę roślinę we własnym ogrodzie, powinniśmy pamiętać, że Serdecznik nie toleruje gleb zbyt wilgotnych i bielicowych. Rozmnażanie rośliny możemy przeprowadzić poprzez wysiew nasion – zimą lub na wiosnę.
Zobacz także: Fasola, Perz i Dzikie Indygo – zioła dla diabetyków
REKLAMA
REKLAMA