Zioła na nadmierną potliwość – Szałwia, Dąb i Orzech
REKLAMA
REKLAMA
Szałwia lekarska – właściwości lecznicze
REKLAMA
Szałwia lekarska ze względu na właściwości przeciwpotne zalecana jest osobom, które cierpią na nadmierną potliwość, zwłaszcza nocną. Poza tym roślina pobudza produkcję soków trawiennych, dlatego zaleca się picie naparów z Szałwii przy odchudzaniu. Dodatkowo Szałwia działa również wiatropędnie, wpływa na efektywniejsze przyswajanie pokarmów, a także zmniejsza problemy związane ze skurczami jelit.
Zobacz także: Mięta, Szałwia i Pokrzywa – zioła na alergię
Szałwia lekarska – uprawa
Szałwia lekarska to roślina na stanowisko słoneczne i ciepłe. Najlepszą glebą do uprawy Szałwii będzie gleba żyzna, spulchniona, zasadowa i wilgotna. Pamiętajmy, aby po zakończeniu okresu kwitnienia dość mocno przyciąć roślinę – dzięki temu będzie lepiej rosła. Jeśli chcemy rozmnożyć Szałwię, możemy to zrobić albo poprzez sadzonki, albo poprzez wysiew nasion.
Dąb szypułkowy – właściwości lecznicze
Napary z Dębu szypułkowego wykorzystywane są do robienia okładów i płukanek stosowanych między innymi przy problemach z nadmierną potliwością. Poza tym Dąb stosowany jest także w stanach zapalnych skóry, oparzeniach i odmrożeniach. Roślina ma właściwości przeciwzapalne, ściągające oraz bakteriobójcze. Czasami Dąb bywa używany do łagodzenia uciążliwych biegunek.
Dąb szypułkowy – uprawa
Jeśli chcemy wyhodować Dąb szypułkowy we własnym ogrodzie, powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że po kilku latach roślina ta stanie się dużej wielkości drzewem, dlatego należy jej zapewnić odpowiednią ilość miejsca. Najlepszym stanowiskiem do uprawy Dębu jest stanowisko jasne, ale niewystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Odpowiednim podłożem będzie żyzna, wilgotna i nieco kwaśna gleba.
Orzech włoski – właściwości lecznicze
Napary z Orzecha włoskiego ze względu na swoje właściwości ściągające mogą być wykorzystywane przy leczeniu nadmiernej potliwości. Najskuteczniejszy przy potliwości rąk i nóg będzie odwar z liści Orzecha. Poza tym roślina wpływa pozytywnie na stany zapalne jamy ustnej, gardła, trądzik młodzieńczy, a także na liszaje. Napar z kory Orzecha włoskiego działa lekko przeczyszczająco, zaś niedojrzałe orzechy zabijają pasożyty układu pokarmowego.
Orzech włoski – uprawa
Zobacz także: Zioła na ból głowy
Orzech to roślina na stanowisko słoneczne, choć poradzi sobie także w miejscach zacienionych. Najlepszą glebą do uprawy Orzecha włoskiego jest gleba wilgotna, przepuszczalna, wapienna, głęboka i kwaśna. Do celów leczniczych zbieramy zarówno orzechy i liście, jak i korę drzewa.
Zobacz także: Zioła dla niemowląt
REKLAMA
REKLAMA