Zioła na mniejszy apetyt – Borówka, Pokrzywa i Fasola
REKLAMA
REKLAMA
Borówka czernica – właściwości lecznicze
REKLAMA
Borówka czernica to roślina zawierająca pektyny, witaminę B2, witaminę C, garbniki, a także sole mineralne. Ze względu na swoje właściwości moczopędne, Borówka wpływa na lepsze oczyszczanie się organizmu z toksyn. Liście Borówki wykorzystywane są przy problemach trawiennych, nieżytach jelit i biegunkach. Poza tym, roślina zawiera substancję podobną do insuliny.
Zobacz także: Zioła na cholesterol – Czosnek, Kozieradka i Mięta
Borówka czernica – uprawa
Zobacz także: Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska – zioła na lepsze trawienie
Borówka czernica to roślina o znacznych wymaganiach glebowych – najlepszym podłożem dla Borówki jest podłoże kwaśne i próchnicze. Roślinę należy nawozić nawozami organicznymi np. obornikiem albo nawozami z roślin zielonych. Poza tym warto raz na jakiś czas użyć nawozów azotowych. Jeśli chodzi o pielęgnację Borówki, pamiętajmy o regularnym podlewaniu krzewów, gdyż zbyt sucha gleba powoduje, że roślina wytwarza mniejsze owoce albo przestaje owocować. Do celów leczniczych możemy wykorzystać liście i owoce Borówki.
Pokrzywa – właściwości lecznicze
Pokrzywa wpływa na trawienie i lepsze przyswajanie pokarmów, dlatego może być wykorzystywana przy poskramianiu dużego apetytu. Poza tym działa moczopędnie. W przypadku stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym, napary z Pokrzywy powodują szybsze gojenie się ran. Dodatkowo Pokrzywa obniża poziom cukru we krwi.
Pokrzywa – uprawa
Pokrzywa to jeden z najpopularniejszych chwastów, które spotykamy w naszych ogrodach. Jeśli chcemy zebrać Pokrzywę, pamiętajmy, żeby robić to w rękawiczkach. Liście możemy zbierać od maja do września, choć najlepszy moment na zbiór to moment przed rozpoczęciem okresu kwitnienia.
Fasola zwyczajna – właściwości lecznicze
Fasola zwyczajna, tak jak Pokrzywa, ma właściwości moczopędne. Poza tym obniża poziom cukru we krwi. Fasola wspomaga także leczenie reumatyzmu, zmniejsza obrzęki spowodowane problemami z pracą nerek albo z układem krążenia.
Fasola zwyczajna – uprawa
Zobacz także: Serdecznik, Akacja, Głóg – zioła na zaparcia
Fasola zwyczajna to roślina na stanowisko jasne i ciepłe. Najlepszą glebą do uprawy Fasoli jest gleba lekka, próchnicza, o średniej wilgotności. Przed posadzeniem Fasoli warto nawozić podłoże kompostem i obornikiem – nawozy sprawią, że roślina będzie intensywniej rosła. Ważne, aby Fasola od kiełkowania do kwitnienia miała stały dostęp do wody w podłożu gdyż to gwarantuje jej dobry rozwój.
Zobacz także: Krwawnik, Poziomka, Szałwia – zioła na otyłość
REKLAMA
REKLAMA