Zioła na grzybicę – Glistnik jaskółcze ziele, Czosnek i Tymianek
REKLAMA
REKLAMA
Glistnik jaskółcze ziele – właściwości lecznicze
Sok z Glistnika jaskółczego ziela wykorzystywano przy problemach z grzybicami wywołanymi przez dermatofity. Powinniśmy pamiętać, że Glistnik jest rośliną trującą, dlatego wszelkie przetwory z tej rośliny należy przygotowywać zgodnie z zaleceniami, aby jeszcze bardziej nie zaszkodzić chorej skórze. Glistnik doceniamy również za skuteczne działanie przeciwkurzajkowe. Dodatkowo roślina łagodzi problemy związane z chorą wątrobą, a także wpływa pozytywnie na bóle głowy.
REKLAMA
Zobacz także: Czosnek pospolity, Rumianek i Szałwia – zioła na trądzik
Glistnik jaskółcze ziele – uprawa
Zobacz także: Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska – zioła na lepsze trawienie
Glistnik jaskółcze ziele to roślina rosnąca naturalnie na terenach naszego kraju. Bardzo często można ją spotkać na obrzeżach lasów, w pobliżu ścieżek i pomiędzy skałami. Warto pamiętać, że Glistnik najlepiej się czuje na glebach wilgotnych i bogatych w azot. Jeśli chodzi o stanowisko, roślina poradzi sobie zarówno w miejscach słonecznych, jak i w półcieniu. Odpowiednim momentem na wysianie nasion Glistnika jest jesień – wówczas ziele kiełkuje równomiernie.
Czosnek pospolity – właściwości lecznicze
Czosnek pospolity ma przede wszystkim właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, dlatego nadaje się do leczenia grzybicy. Poza tym Czosnek wpływa na obniżenie poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Roślina obniża również ciśnienie tętnicze, a nawet dodatkowo przeciwdziała tendencji do zakrzepicy. Czosnek jest używana także do poprawy trawienia i oczyszczenia przewodu pokarmowego.
Czosnek pospolity – uprawa
Najlepszym stanowiskiem do uprawy Czosnku pospolitego jest stanowisko słoneczne, o przewiewnej, gliniasto-piaszczystej glebie. Ważne aby podłoże było zasilone nawozami organicznymi. Czosnek to roślina źle tolerująca okresy suszy, dlatego wymaga regularnego i dość obfitego podlewania, szczególnie w okresie wiosenno-letnim.
Tymianek pospolity – właściwości lecznicze
Ze względu na dużą zawartość tymolu, napar z Tymianku działa bakteriobójczo i grzybobójczo, dlatego jest zalecany przy problemach z grzybicami. Dodatkowo Tymianek wykorzystywany jest do rozrzedzania wydzieliny powstającej w gardle, a także wpływa pozytywnie na odkrztuszanie owej wydzieliny. Tymianek pospolity to również jedna z najpopularniejszych przypraw wykorzystywanych w kuchni francuskiej. Zioło dodajemy do różnorodnych potraw mięsnych, ryb i sosów.
Tymianek pospolity – uprawa
Zobacz także: Mięta, Pierwiosnek, Lipa – zioła na ból głowy
Odpowiednią glebą do uprawy Tymianku jest gleba lekka, piaszczysta, ze znaczną zawartością wapnia. Tymianek najlepiej sadzić na stanowiskach słonecznych – roślina potrzebuje dużej ilości światła. Do celów leczniczych zbieramy liście tymianku, raz lub dwa razy w sezonie. Jeśli chcemy rozmnożyć roślinę, możemy to zrobić wegetatywnie lub poprzez wysiew nasion.
Zobacz także: Mięta pieprzowa i Lipa – zioła na przeziębienie
REKLAMA
REKLAMA