REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Stewia – roślina, której możemy używać zamiast cukru

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
Stewia (Stevia rebaudiana). Fot. Fotolia
Stewia (Stevia rebaudiana). Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stewia (Stevia rebaudiana) to roślina, której możemy używać zamiast cukru. Za największą zaletę Stewii uznaje się fakt, że nie jest ona przyswajana przez nasz organizm. Tym samym po wykorzystaniu Stewii do słodzenia otrzymujemy słodkie, lecz niskokaloryczne produkty. Z tego względu Stewię poleca się osobom na dietach i diabetykom. Radzimy jak wyhodować Stewię w ogrodzie.

Stewia – właściwości lecznicze

REKLAMA

W medycynie naturalnej Stewia jest wykorzystywana jako roślina wspomagająca odchudzanie, obniżająca nadciśnienie, lecząca zgagę, a także wzmacniająca serce. Wyciąg z liści Stewii może wpływać pozytywnie na osoby z depresją. Obecnie dowiedziono, że ekstrakt z tej rośliny zwiększa tolerancję organizmu na glukozę i obniża jej stężenie we krwi bezpośrednio po posiłku, co jest szczególnie ważne dla ludzi chorych na cukrzycę.

Zobacz także: Zioła w ogrodzie

Stewia wspomaga również leczenie nadciśnienia, gdyż stewiozyd – substancja zawarta w liściach – obniża ciśnienie krwi. Dzieje się tak tylko u osób z nadciśnieniem. Glikozydy stewiolowe nie wpływają na wysokość ciśnienia wtedy, gdy nie mamy tendencji do nadciśnień, dlatego bez obaw możemy wykorzystywać Stewię do słodzenia napoi i jedzenia.

Zobacz także: Zioła na lepsze trawienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stewia – wykorzystanie w kuchni

Świeżych liści Stewii używamy do doprawiania sałatek lub deserów. Jeśli najpierw wysuszymy, a później sproszkujemy liście, wykorzystamy je do słodzenia herbaty i kawy. Możemy również przygotować ekstrakt ze Stewii, który przyrządza się gotując liście w niewielkiej ilości wody. Dodatkowo żeby ekstrakt był bardziej gęsty, należy doprowadzić do odparowania całej wody.

Uprawa Stewii

Stewię możemy hodować jako roślinę jednoroczną lub jako roślinę wieloletnią – wszystko zależy od tego, czy chcemy aby zimowała w gruncie. Jeśli Stewia będzie zimowała w pomieszczeniu, stanie się rośliną wieloletnią, jeśli nie – jednoroczną. Najlepszym miejscem do uprawy Stewii będzie miejsce słoneczne. Gdy posadzimy ją na stanowisku cienistym, będzie rosła dużo wolniej. Stewia potrzebuje kwaśnego i przepuszczalnego podłoża, choć poradzi sobie także na glebie o wyższym pH. Pamiętajmy, że roślina nie będzie rosła na zasadowym i bardzo zasolonym podłożu.

Pielęgnacja Stewii

Zobacz także: Gdzie możesz zastosować zioła ze swojego ogródka?

W uprawie Stewii ważne jest, aby regularnie podlewać roślinę. Gdy dopuścimy do przesuszenia podłoża, liście mogą więdnąć i opadać. Stewię powinniśmy wysadzić do gruntu w połowie maja. Jeśli chcemy aby liście Stewii zawierały jak największą ilość stewiozydów, należy je ściąć zanim roślina zacznie kwitnąć. Kwitnienie wpływa na zmniejszenie się stężenia stewiozydów.

Zobacz także: Jak wyhodować zioła w doniczkach?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA