Stewia – roślina, której możemy używać zamiast cukru
REKLAMA
REKLAMA
Stewia – właściwości lecznicze
REKLAMA
W medycynie naturalnej Stewia jest wykorzystywana jako roślina wspomagająca odchudzanie, obniżająca nadciśnienie, lecząca zgagę, a także wzmacniająca serce. Wyciąg z liści Stewii może wpływać pozytywnie na osoby z depresją. Obecnie dowiedziono, że ekstrakt z tej rośliny zwiększa tolerancję organizmu na glukozę i obniża jej stężenie we krwi bezpośrednio po posiłku, co jest szczególnie ważne dla ludzi chorych na cukrzycę.
Zobacz także: Zioła w ogrodzie
Stewia wspomaga również leczenie nadciśnienia, gdyż stewiozyd – substancja zawarta w liściach – obniża ciśnienie krwi. Dzieje się tak tylko u osób z nadciśnieniem. Glikozydy stewiolowe nie wpływają na wysokość ciśnienia wtedy, gdy nie mamy tendencji do nadciśnień, dlatego bez obaw możemy wykorzystywać Stewię do słodzenia napoi i jedzenia.
Zobacz także: Zioła na lepsze trawienie
Stewia – wykorzystanie w kuchni
Świeżych liści Stewii używamy do doprawiania sałatek lub deserów. Jeśli najpierw wysuszymy, a później sproszkujemy liście, wykorzystamy je do słodzenia herbaty i kawy. Możemy również przygotować ekstrakt ze Stewii, który przyrządza się gotując liście w niewielkiej ilości wody. Dodatkowo żeby ekstrakt był bardziej gęsty, należy doprowadzić do odparowania całej wody.
Uprawa Stewii
Stewię możemy hodować jako roślinę jednoroczną lub jako roślinę wieloletnią – wszystko zależy od tego, czy chcemy aby zimowała w gruncie. Jeśli Stewia będzie zimowała w pomieszczeniu, stanie się rośliną wieloletnią, jeśli nie – jednoroczną. Najlepszym miejscem do uprawy Stewii będzie miejsce słoneczne. Gdy posadzimy ją na stanowisku cienistym, będzie rosła dużo wolniej. Stewia potrzebuje kwaśnego i przepuszczalnego podłoża, choć poradzi sobie także na glebie o wyższym pH. Pamiętajmy, że roślina nie będzie rosła na zasadowym i bardzo zasolonym podłożu.
Pielęgnacja Stewii
Zobacz także: Gdzie możesz zastosować zioła ze swojego ogródka?
W uprawie Stewii ważne jest, aby regularnie podlewać roślinę. Gdy dopuścimy do przesuszenia podłoża, liście mogą więdnąć i opadać. Stewię powinniśmy wysadzić do gruntu w połowie maja. Jeśli chcemy aby liście Stewii zawierały jak największą ilość stewiozydów, należy je ściąć zanim roślina zacznie kwitnąć. Kwitnienie wpływa na zmniejszenie się stężenia stewiozydów.
Zobacz także: Jak wyhodować zioła w doniczkach?
REKLAMA
REKLAMA