Najlepsze zioła na otyłość
REKLAMA
REKLAMA
Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze
REKLAMA
Mięta od wielu lat stosowana jest jako zioło lecznicze. Herbatki z Mięty wpływają dodatnio na pracę układu pokarmowego – łagodzą wzdęcia, nudności, zgagę, wspomagają wydzielanie soków trawiennych – świetnie nadają się dla osób na diecie. Mięty pieprzowej używamy jako przyprawy, dlatego na pewno znajdziemy dla niej miejsce w swojej kuchni.
Zobacz także: Zioła hodowane w donicach – pielęgnacja jesienią
Mięta pieprzowa – uprawa
Zobacz także: Jak wyhodować zioła w doniczkach?
Odpowiednią glebą dla Mięty pieprzowej będzie gleba próchnicza, przepuszczalna, wilgotna i bogata w wapń. Ze względu na to, że Mięta należy do roślin o dużym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze, powinniśmy ją regularnie nawozić. W tym celu stosujemy zarówno nawozy organiczne, jak i mineralne. Uważajmy aby nie przenawozić Mięty pieprzowej gdyż wówczas plony będą niewielkie. Jeśli chodzi o pielęgnację Mięty, to najważniejsze jest opielanie – roślina nie może być zagłuszona przez inne rosnące obok. Zbioru Mięty pieprzowej powinniśmy dokonać po pojawieniu się pierwszych kwiatów. Dzięki temu roślina wytworzy dużą ilość olejków eterycznych, które pomogą nam w leczeniu różnorodnych dolegliwości.
Lubczyk lekarski – właściwości lecznicze
Lubczyk lekarski bywa nazywany także Lubczykiem ogrodowym, Łakotnym zielem, Mleczeniem lub Lubiśnikiem lekarskim. Jako zioło na otyłość Lubczyk lekarski może być stosowany ze względu na swoje właściwości moczopędne i zmniejszające fermentację w jelitach. Poza tym Lubczyk jest zalecany kobietom cierpiącym na intensywne bóle menstruacyjne – zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości. Dodatkowo Lubczyk lekarski to najbardziej znane zioło zwiększające pobudliwość seksualną.
Lubczyku możemy używać również jako przyprawy do dań mięsnych, sosów, sałatek, zup i twarożków. Intensywny zapach tej rośliny powoduje, że powinniśmy stosować go oszczędnie.
Zobacz także: Zioła w ogrodzie
Lubczyk lekarski – uprawa
Najlepszym podłożem dla tej rośliny jest podłoże przepuszczalne, ze sporym dodatkiem wapnia. Ważne jest abyśmy pamiętali o regularnym podlewaniu Lubczyka lekarskiego. Właściwości lecznicze ma zwłaszcza korzeń Lubczyka, zaś jako przyprawy używamy młodych liści tej rośliny. Zarówno korzeń, jak i liście zbieramy jesienią po dwóch, trzech latach hodowli.
Zobacz także: Zioła na lepsze trawienie
REKLAMA
REKLAMA