Sadzenie i hodowanie ziół – kompendium
REKLAMA
REKLAMA
Wyhodowanie ziół w doniczkach wymaga niewielkiego nakładu pracy. Wystarczy doniczka, niewielka ilość ziemi i nasiona, które możemy dostać w każdym sklepie ogrodniczym. Dno doniczki, w którym chcemy posadzić zioła należy wyłożyć drobnymi kamykami lub żwirem i przykryć włókniną – dzięki temu woda nie będzie zalegała w doniczce.
REKLAMA
Przeczytaj: Jak wyhodować zioła w doniczkach?
Wyhodowane zioła możemy dodawać do różnych potraw np. bazylię do sałatek, twarogów i potraw mięsnych, chilli do zup i sosów, koperek do ziemniaków i ryb, miętę do jogurtów i drinków. Cynamon czy goździki będą doskonałe do ciast i deserów.
Więcej o zastosowaniu ziół: Gdzie możesz zastosować zioła ze swojego ogródka?
Jednym z popularnych ziół jest rozmaryn lekarski. Dodajemy go do potraw mięsnych, warzyw i makaronów. Oprócz tego syrop z rozmarynu może być stosowany do deserów, napojów i ciast. Rozmaryn lubi stanowiska słoneczne i gorące, dlatego doniczkę z rozmarynem najlepiej postawić na południowym parapecie.
Przeczytaj: Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) – jak uprawiać go w doniczce?
Najpopularniejszym ziołem uprawianym zarówno w doniczkach, jak i w ogrodach jest szczypiorek. Aby wyhodować szczypiorek wystarczy włożyć do doniczki wypełnionej ziemią ogrodniczą kiełkującą cebulę. Po kilku dniach uzyskamy szczypiorek.
Więcej o szczypiorku: Jak wyhodować szczypiorek w doniczce?
Rzeżucha kojarzy nam się z Wielkanocą, jednak może być uprawiana przez cały rok. Rzeżucha to źródło wielu witamin m.in. witaminy C, PP i B2. Pierwsze kiełki rzeżuchy pojawią się mniej więcej trzy dni po zasadzeniu, a po dziesięciu dniach otrzymamy rzeżuchę gotową do jedzenia.
Przeczytaj: Jak uprawiać rzeżuchę w warunkach domowych?
REKLAMA
REKLAMA