REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Floksy – kwiaty od wiosny do jesieni

Bożena Biela
Ogród.
Ogród.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nazwa floks pochodzi z języka greckiego i oznacza płomień. Floksy zawdzięczają ją prawdopodobnie jaskrawym kwiatom pierworodnego gatunku. Floks nazywany jest również płomykiem.

Paleta gatunków i odmian floksy

REKLAMA

Gatunki floksów o płożących pędach tworzących dywany osiągają od 5–15 cm wysokości. Floksy mogą z powodzeniem zastąpić trawnik dzięki zimozielonym liściom. Na uwagę zasługuje tutaj floks Douglasa i floks szydlasty. Tęczę letnich barw w ogrodzie oferuje nam floks jednoroczny – Drummonda. Występuje w wielu kolorach – od czystej bieli po żółć (rzadki kolor wśród floksów), poprzez róż, czerwień do błękitu i fioletu. Możemy również spotkać odmiany w prążki lub o kwiatach o kształcie gwiazdek np. Cuspidata. Na miejscach wilgotnych, przy brzegach stawów czy oczek wodnych, dobrze czuje się floks Stolonifera.

Zobacz także: Jak kupować rośliny doniczkowe?

Warunki uprawy

Floksy wieloletnie, posadzone we właściwym miejscu mogą rosnąć nawet dziesięć i więcej lat. Właściwe stanowisko to miejsce ciepłe, o dość bogatym w substancje pokarmowe podłożu, najlepiej na słońcu. Floksy będą kwitły również w półcieniu. Byliny te sadzimy zazwyczaj we wrześniu lub październiku. W rejonach o surowym klimacie i silnych mrozach lepiej zaczekać do wiosny. Floksy możemy rozmnażać poprzez podział, najlepiej robić to w kwietniu. Gatunki jednoroczne wysiewamy w marcu lub w kwietniu do inspektu. Sadzonki przesadzamy na miejsce stałe po ostatnich wiosennych przymrozkach. Polecany jest również wysiew bezpośrednio do gruntu, jednak rośliny nie kwitną wtedy tak obficie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak kupić dobry okaz rośliny w doniczce?

Porady

– Kiedy młodym roślinom obetnie się wierzchołki, lepiej się rozkrzewią.

– Floksy potrzebują dużo wilgoci. Jeśli lato jest suche, trzeba je obficie podlewać.

– Przycięcie tuż po przekwitnięciu (o około jedna trzecią) spowoduje wyrastanie pędów bocznych z nowymi pąkami.

– Niekiedy zauważamy, że kwiaty marnieją, na liściach pojawiają się czerwonobrązowe plamy z białym środkiem – to septorioza, plamistość liści floksów. Należy wtedy oberwać wszystkie chore liście i spalić (nie wykładać do kompostu), a rośliny opryskać preparatem miedziowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA