Bieluń (Datura L.) – doskonała roślina na taras
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Datura wymaga stanowiska dość jasnego, słonecznego ale osłoniętego przed wiatrem.
REKLAMA
Podlewanie
Bieluń wymaga intensywnego podlewania. Podlewanie jest szczególnie ważne w okresie letnich, gorących dni.
Przesadzanie
W ciągu roku młode bielunie przesadzamy kilkakrotnie do coraz to większych doniczek. Rośliny często przesadzane i prawidłowo nawożone mogą osiągnąć w ciągu roku uprawy od 1,5 do 2,0 m wysokości i wydać nawet po kilkadziesiąt kwiatów.
Zobacz także: Ceropegia (Ceropegia)
Roślina ta lubi glebę zasobną w składniki pokarmowe, przepuszczalną, próchniczną i szybko nagrzewającą się. Najlepiej rośnie w glebie o pH od 5,5 do 6,5.
Nawożenie
Datura należy do wyjątkowo żarłocznych roślin i wymaga obfitego nawożenia. Młode rośliny wystarczy wprawdzie posadzić w ziemi kompostowej lub w podłożu uniwersalnym i aż do przesadzenia nie trzeba ich nawozić.
Rozmnażanie
Bielunia można rozmnażać również przez sadzonkowanie. Kilkucentymetrowe pędy ukorzeniamy w mieszance torfu z piaskiem, nie dopuszczając do przeschnięcia gleby.
Zobacz także: Bilbergia (Billbergia)
Pielęgnacja
REKLAMA
Jednorocznych datur nie przycina się. Bieluni wieloletnich także nie tniemy w pierwszym roku uprawy, ponieważ osiągają wzrost zaledwie 60–100 cm. W kolejnych latach bielunie wieloletnie trzeba przycinać raz lub dwa razy w roku. Pierwszy raz późną jesienią, kiedy wchodzą w okres uśpienia, aby przygotować je do zimowania. Pędy skracamy o 1/3–1/4 długości. Drugi raz robimy tzw. cięcie korekcyjne wiosną, w momencie wypuszczania młodych listków. Wtedy dobrze widać, które pędy są zdrowe, a które uschły lub zgniły. Ucinamy je wtedy aż do zdrowego miejsca.
Datura to roślina wrażliwa na niskie temperatury, w okresie zimowym przechowujemy ją w miejscu o temperaturze powyżej 6 stopni C. Jest rośliną trującą i leczniczą jednocześnie. Używana w medycynie naturalnej. W Polsce występuje również dziko rosnący bieluń dziędzierzawa.
REKLAMA
REKLAMA