REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie kwiaty wybrać do ogrodu?

Pracownia Sztuki Ogrodowej, www.sztuka-ogrodowa.pl Karolina Król
Kwiaty stanowią źródło wrażeń estetycznych w naszych ogrodach. Ich kształty, barwy, zapachy tworzą bajkowe klimaty tajemniczości, upiększając każdy, nawet najmniejszy, skrawek ogrodu.
Kwiaty stanowią źródło wrażeń estetycznych w naszych ogrodach. Ich kształty, barwy, zapachy tworzą bajkowe klimaty tajemniczości, upiększając każdy, nawet najmniejszy, skrawek ogrodu.

REKLAMA

REKLAMA

Kwiaty stanowią źródło wrażeń estetycznych w naszych ogrodach. Ich kształty, barwy, zapachy tworzą bajkowe klimaty tajemniczości, upiększając każdy, nawet najmniejszy, skrawek ogrodu.

Wybór odpowiednich roślin kwitnących to gra kolorami i kształtami. Zastanówmy się zatem na początku, czy chcemy stworzyć ogród monochromatyczny, w którym dominuje jedna barwa, czy też wielobarwny, oparty na kontrastach. Aby ogród atrakcyjnie prezentował się przez cały rok, należy także zwrócić uwagę na ozdobność roślin o różnych porach roku.

REKLAMA

Dobór kwiatów na odpowiednie stanowiska

Piękno kwiatów w dużej mierze zależy od odpowiedniej pielęgnacji i dobranego, dla ich rozwoju i wzrostu, stanowiska. Rośliny nie będą wyglądać ładnie, jeśli nie zapewnimy im właściwych warunków środowiskowych. Dlatego na początku należy określić jakie warunki panują w poszczególnych częściach naszego ogrodu, aby wybrać odpowiednie rośliny dobrze czujące się na słonecznych lub zacienionych stanowiskach. Trzeba także określić rodzaj i odczyn pH gleby oraz czy ogród jest narażony na zimne wiatry i letnie susze. Kiedy już określimy nasłonecznienie, wilgotność, jakość i żyzność gleby, możemy przystąpić do doboru odpowiednich roślin.

Zobacz także: Rośliny kwitnące wiosną

Rośliny wieloletnie

Najlepszym materiałem na wypełnienie przestrzeni wielobarwnymi kompozycjami kwiatowymi są byliny. Ponieważ są wieloletnie, będą zdobiły nasz ogród przez wiele sezonów. Oferta bylin dostępnych na rynku jest ogromna. Podstawową zasadą ich komponowania jest sadzenie roślin tak, by były dobrze widoczne a rabata była dostępna, co umożliwi prace porządkowe. Jeżeli decydujemy się na posadzenie w jednym miejscu roślin o różnych pokrojach, czy wysokości, należy wyższe rośliny sadzić wewnątrz kompozycji, natomiast te niższe na obrzeżach. Byliny uprawiane w donicach można sadzić przez cały sezon. Jeśli przesadzamy je w ogrodzie z gleby z jednego miejsca w inne, najlepiej robić to wczesną wiosna lub jesienią. Okres kwitnienia można przedłużyć, usuwając systematycznie przekwitające kwiaty.

Zmysł zapachu

Bardzo miłym akcentem w ogrodzie jest zapach. Warto zestawiać rośliny, które szczególnie intensywnie pachną nocą, z tymi które roztaczają swój aromat w ciągu dnia. Nietypowa roślina, pięknie pachnąca owocami to dziwaczek jalapa. Roztacza mocną woń, przypominającą aromat pomarańczy, dodatkowo dostępna w bogatej gamie kolorystycznej. Do roślin, które pięknie pachną wieczorem i nocą należą: datury, werbeny, petunie, nemezje, psianki, smagliczki, maciejka czy kocimiętka, szałwia jednoroczna, lilie, groszek pachnący i wiele innych. Każdy wieczór spędzony w takim aromacie, pozwoli nam się zrelaksować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Hiacynty w ogrodzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

REKLAMA

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

REKLAMA