Jak wybrać roślinę do uprawy bonsai?
REKLAMA
REKLAMA
Od czego zacząć
REKLAMA
Najlepszą gwarancją dobrych wyników w sztuce uprawy roślin bonsai jest rozpoczęcie od dobrej rośliny. Teoretycznie każdy gatunek drzewa można przekształcić w bonsai, lecz niektóre (np. wierzby płaczące, jarzęby) formuje się o wiele trudniej od pozostałych. Najkorzystniej jest zacząć od małego drzewa wysokości około 20–40 cm, gdyż większe okazy często sprawiają zbyt duże trudności w czasie uprawy. Dobrym sposobem jest też rozpoczęcie od kilku roślin i później wybranie tej najlepszej.
Zobacz także: Bonsai - miniaturowe drzewko
Wybór okazu krok po kroku
REKLAMA
• Wybieramy odmianę karłową z natury i wolno rosnącą. Docelowa wysokość bonsai wynosi z reguły od kilku do około 90 cm. Najlepiej użyć gatunku zrzucającego liście lub zimozielonego o niewielkich liściach lub igłach. Rośliny takie mają bardziej proporcjonalny pokrój.
• Wybrany gatunek powinien dobrze radzić sobie w ubogiej, kamienistej glebie. Rośliny preferujące żyzną i wilgotną glebę wymagają intensywnej pielęgnacji, szybciej i bujniej rosną, co czyni formowanie bardziej pracochłonnym.
• Najlepiej starannie wyszukać roślinę, która jest już nieco zniekształcona, skręcona lub skarłowaciałą. Szczególnie pożądane przez mistrzów bonsai są rośliny niesymetryczne i o grubszych pniach. Często, żeby znaleźć odpowiednią roślinę trzeba poświęcić sporo czasu i odwiedzić wiele miejsc – sklepów ogrodniczych, szkółek lub centrów ogrodniczych.
Zobacz także: Iglaki o ozdobnych szyszkach
Gatunki nadające się na bonsai w naszym klimacie
Rośliny zrzucające liście: jabłoń, azalia, brzoza, bukszpan, wiśnia, wiąz (gatunki o drobnych liściach), pigwowiec, miłorząb, głóg, klon (szczególnie klon Ginnala), śliwa, glicynia. Rośliny zimozielone: żywotnik (tuja), cedr, cyprysik, choina, kosodrzewiny i karłowo rosnące odmiany sosen, świerk, cis, ostrokrzew (gatunki drobnolistne), irga, ognik.
REKLAMA
REKLAMA