Dlaczego nie zakwitła hortensja ogrodowa?
REKLAMA
REKLAMA
Jakie mogą być przyczyny braku kwitnienia hortensji?
Zobacz także: Jak pielęgnować hortensję bukietową?
REKLAMA
Niewłaściwe cięcie
Kwiaty powstają wyłącznie z pąków, które zawiązały się na zeszłorocznych pędach. Jeśli więc przycięliśmy wiosną pędy zbyt nisko pozbawiamy hortensje pąków kwiatowych wytworzonych w poprzednim sezonie, które zakwitłyby latem
Zbyt zacienione stanowisko
Hortensja lubi stanowiska półcieniste, ale jeśli rośnie w miejscu zbyt zacienionym może nie wytwarzać pąków kwiatowych.
Przemarzanie
Pąki kwiatowe są bardzo delikatne i łatwo ulęgają przemarznięciom. Brak kwitnienia może być spowodowany przemarzaniem wierzchołków lub całych pędów z pąkami kwiatowymi. Może dziać się to zimą lub w czasie wiosennych przymrozków, kiedy już pączki kwiatowe trochę się rozwiną.
Niedobór składników pokarmowych
Przyczyną słabego wzrostu i braku kwiatów może być niewłaściwe nawożenie lub niedobór takich składników jak żelazo, fosfor, azot i magnez.
Jak pielęgnować hortensje?
Aby zabezpieczyć hortensje przed mrozami zimowymi należy obsypać ją na wysokość około 30 cm korą lub torfem i okryć. Przy dużych mrozach można rośliny zabezpieczyć papierem (kartonem). Hortensje są na tyle żywotne, że nawet po przemarznięciu wybijają z ziemi bukietem nowych pędów, lecz wtedy nie kwitną. Zawiązują jedynie pąki kwiatowe, które wybiją dopiero w następnym sezonie. Hortensję warto osłaniać też przed słońcem, które podczas zimowych ociepleń i wczesną wiosną rozhartowuje rośliny.
Hortensje lubią gleby kwaśne, niezbyt ciężkie i przepuszczalne usytuowane w półcieniu.
Po zimie hortensjom obcinamy jedynie uschnięte, górne fragmenty pędów (z kwiatostanami), które kwitły w zeszłym roku. Jeśli roślina przemarzła wystarczy usunąć jedynie suche, uszkodzone części pędów. Cięcie rozpoczynamy dopiero w momencie, kiedy roślina zacznie wypuszczać liście.
Zobacz także: Jak zmienić kolor kwiatów hortensji na niebieski?
REKLAMA
REKLAMA