Domowa oranżeria, czyli jak zaprojektować cichy zakątek?
REKLAMA
REKLAMA
Projekt i materiały oranżerii
REKLAMA
Projektując oranżerię należy dobrać odpowiedni kształt (w zależności od charakteru domu i utrzymanego w nim stylu), miejsce pod budowę oraz materiały, z jakich będzie wykonana. Najczęstszym materiałem do budowy dachu i ścian jest aluminium, które jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak śnieg, deszcz czy wiatr. Wybór odpowiednich szyb jest również ważny, ponieważ muszą one zapewnić termoizolację, spełniać odpowiednie warunki obciążenia i bezpieczeństwa. Właściwie dobrane szyby sprzyjają utrzymaniu ciepła przez cały rok i nie dopuszczają do nadmiernego ogrzania się jego wnętrza latem.
Zobacz także: Poczuj szczęście dzięki kwiatom
W czasie oszklenia, warto jest pamiętać o umieszczeniu kilku okien w ściankach oraz kilku uchylnych w dachu. Będzie to bardzo przydatne podczas wietrzenia. W miejscach nieprzeszklonych, gdzie mamy do czynienia z gołym murem, możemy umieścić kilka drewnianych kratek, po których będą mogły wspinać się pnące gatunki roślin. W oranżerii najlepiej zastosować ogrzewanie podłogowe. Dzięki niemu ogród nagrzewać się będzie równomiernie i w pomieszczeniu będzie panować stała temperatura.
Zobacz także: Gdzie cytryna dojrzewa...
Roślinność w oranżerii
Wybór roślinności zależny jest od tego, jaki charakter chcemy nadać temu miejscu. Jeżeli chcemy poczuć trochę egzotyki, warto posadzić w tym pomieszczeniu rozmaite palmy, drzewka cytrusowe, kawę. Charakteru temu miejscu nadadzą również datura, oleandry, storczyki, gardenia. Po ścianie i na podporach mogą wspinać się bluszcze i męczennica. W ogrodzie zimowym utrzymanym w stylu azjatyckim będą dominowały łatwe w pielęgnacji zimozielone rośliny, np. bambus, figowce benjamina, azalie, kamelie japońskie. Osoby, które nie mogą poświęcić zbyt dużo czasu na opiekę nad roślinami, mogą wprowadzić do takiego miejsca sukulenty i kaktusy, o ciekawych pokrojach i niesamowitych kwiatach.
REKLAMA
REKLAMA