W jaki sposób możemy wykorzystać wiedzę o pochodzeniu rośliny w hodowli?
REKLAMA
REKLAMA
Genotyp rośliny
Każde środowisko wymaga od istoty, w nim się rozwijającej, określonych przystosowań. Z roślinami jest tak samo jak ze zwierzętami czy ludźmi – tj. wykształcają one odpowiednie cechy, które pozwalają im funkcjonować w takich a nie innych warunkach. Składają się na nie tzw. cechy dziedziczne (genotyp), tj. takie cechy, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie, bez względu na zmianę warunków życia. To znaczy, że roślina, która pierwotnie rozwija się na stepie amerykańskim, zachowa swoje przystosowania, nawet jeśli przeniesiemy ją do chłodnej Rosji.
REKLAMA
Zobacz także: Jaką doniczkę wybrać?
Ważnie jest jednak to, by pamiętać, że są takie cechy genetyczne, których nie da się przeskoczyć. To znaczy, że każda roślina ma jakieś granice możliwości adaptacyjnych. Jeżeli nie zapewni się jej więc choć w małym stopniu warunków zbliżonych do naturalnych, nie będzie ona w stanie przystosować się do nowego środowiska. Tak jest na przykład z drzewami pomarańczowymi. W Polsce hoduje się je w warunkach szklarnianych, gdyż nasz klimat jest dla nich zbyt ostry i zmienny.
Pochodzenie – wskazówka dla hodowcy
1. epifity (np. ananasowate, storczykowate):
- epifity – rośliny samożywne; rosną na innych drzewach; woda, która pobierają jest to tzw. woda deszczułkowa (taka, która gromadzi się w zagłębieniach konarów na przykład);
- środowisko naturalne – tropikalne lasy deszczowe;
- hodowla domowa – duża wilgotność; ustawienie w miejscu, które nie jest mocno nasłonecznione; najlepiej zawieszać je w donicach na ścianach.
2. kaktusy:
- są to rośliny, których naturalnym środowiskiem są miejsca charakteryzujące się klimatem suchym;
- charakterystyczna cechą tych roślin są silnie zredukowane liście oraz występowanie tzw. tkanki wodnej (która pozwala gromadzic im duże zapasy wody wewnątrz organizmu);
- hodowla domowa – suche miejsce, niezbyt wilgotne; miejsce nasłonecznione; podlewanie nieregularne (kaktusów nie wolno podlewać w taki sam sposób przez cały rok, gdyż nie są one przystosowane do stałego dostępu do wody).
Warunki szklarniane
Pamiętajmy, że kupując rośliny doniczkowe ze szklarni powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na warunki tam panujące:
- rośliny ze szklarni chłodnej nadają się do hodowli tylko w mieszkaniach chłodnych (zimą słabo ogrzewanych);
- rośliny ze szklarni średnio ogrzewanej nadają się do hodowli w mieszkaniach, gdzie panuje tzw. temperatura pokojowa;
- rośliny ze szklarni cieplej nadają się do hodowli tylko w szklarni albo specjalnie przystosowanym pomieszczeniu, tj. takim, które jest zaopatrzone w specjalnie urządzenia grzewcze.
Zobacz także: Właściwe przesadzanie
Mając taką wiedzę, możemy już spokojnie przystąpić do budowania naszego małego, domowego imperium kwiatowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.