Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli ogródek jest niewielki i ma formę prostych kwater wystarczy ogólny rysunek i planowanie w terenie. Jeżeli ogród jest rozbudowany, ma być połączony z przestrzenią rekreacyjną lub ogrodem reprezentacyjnym, to warto wykonać pełen projekt w skali. Przemyślany plan pozwoli uniknąć błędów projektowych, ułatwi obliczenia materiałów i kosztów, a w razie konieczności pozwoli na zaprojektowanie dodatkowych elementów takich jak instalacja nawadniająca lub architektura ogrodowa.
REKLAMA
Prace ziemne
Prace ziemne należy najlepiej wykonać ręcznie i dużą dokładnością. Oczyszczenie i spulchnienie gleby zaowocuje w przyszłości zdrowym wzrostem naszych roślin. Jeżeli podłoże jest bardzo ubogie, można dodać lokalnej żyznej gleby. W ogrodzie należy zapewnić odpowiednie odprowadzenie nadmiaru wody opadowej. W tym celu stosujemy spadki terenu, drenaż oraz odpowiednią przepuszczalność gruntu.
Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego
Prace budowlane
REKLAMA
Po robotach ziemnych wykonujemy wszelkie prace typowo budowlane, a wiec wykonanie nawierzchni twardej (jeżeli chcemy taką mieć), fundamentów pod konstrukcje architektury ogrodowej i montaż samych konstrukcji. W ogrodzie mogą stanąć murki, studnie, schody, pergole, trejaże i szklarnie, oraz wiele innych. Wszytko zależy od wyobraźni i pomysłowej kompozycji. Ostatnim etapem prac jest samo sadzenie roślin. Zawsze zaczynamy od drzew i krzewów, następnie rośliny drobniejsze wymagające prac ziemnych. Na koniec możemy uzupełnić grządki luźnym sianiem roślin towarzyszących i odstraszających.
Wybudowanie ogrodu i posadzenie roślin stanowi dopiero początek pracy związanej z ogrodem. Aby rośliny rosły zdrowo należy je odpowiednio pielęgnować, pamiętać o nawożeniu i zabiegach chroniących przed szkodnikami. Usuwanie chwastów, czy dbanie o wilgotność gleby to tylko podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Należy poszerzać swoją wiedzę i wprowadzać innowacje do ogrodu. Ekoogrodnik powinien rozwijać się wraz ze swoim ogrodem, sprawdzać które strategie, sposoby i wybory się sprawdzają, a które nie. Najbardziej pożądaną cechą będzie stałe dążenie do perfekcji.
Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA