REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny

Adam Lisiecki
HORTLAND www.hortland.com.pl
Oczko wodne.
Oczko wodne.

REKLAMA

REKLAMA

Forma i wielkość ogrodu zależy w znacznej mierze od warunków architektonicznych - wielkości, kształtu działki i rozmieszczenia istniejących elementów, oraz od warunków siedliskowych, takich jak typ gleby, ukształtowanie terenu i lokalne warunki klimatyczne. Podobnie jak w przypadku „typowych” ogrodów odpowiedni plan jest niezbędny.

Jeżeli ogródek jest niewielki i ma formę prostych kwater wystarczy ogólny rysunek i planowanie w terenie. Jeżeli ogród jest rozbudowany, ma być połączony z przestrzenią rekreacyjną lub ogrodem reprezentacyjnym, to warto wykonać pełen projekt w skali. Przemyślany plan pozwoli uniknąć błędów projektowych, ułatwi obliczenia materiałów i kosztów, a w razie konieczności pozwoli na zaprojektowanie dodatkowych elementów takich jak instalacja nawadniająca lub architektura ogrodowa.

REKLAMA

Prace ziemne

Prace ziemne należy najlepiej wykonać ręcznie i dużą dokładnością. Oczyszczenie i spulchnienie gleby zaowocuje w przyszłości zdrowym wzrostem naszych roślin. Jeżeli podłoże jest bardzo ubogie, można dodać lokalnej żyznej gleby. W ogrodzie należy zapewnić odpowiednie odprowadzenie nadmiaru wody opadowej. W tym celu stosujemy spadki terenu, drenaż oraz odpowiednią przepuszczalność gruntu.

Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego

Prace budowlane

REKLAMA

Po robotach ziemnych wykonujemy wszelkie prace typowo budowlane, a wiec wykonanie nawierzchni twardej (jeżeli chcemy taką mieć), fundamentów pod konstrukcje architektury ogrodowej i montaż samych konstrukcji. W ogrodzie mogą stanąć murki, studnie, schody, pergole, trejaże i szklarnie, oraz wiele innych. Wszytko zależy od wyobraźni i pomysłowej kompozycji. Ostatnim etapem prac jest samo sadzenie roślin. Zawsze zaczynamy od drzew i krzewów, następnie rośliny drobniejsze wymagające prac ziemnych. Na koniec możemy uzupełnić grządki luźnym sianiem roślin towarzyszących i odstraszających.

Wybudowanie ogrodu i posadzenie roślin stanowi dopiero początek pracy związanej z ogrodem. Aby rośliny rosły zdrowo należy je odpowiednio pielęgnować, pamiętać o nawożeniu i zabiegach chroniących przed szkodnikami. Usuwanie chwastów, czy dbanie o wilgotność gleby to tylko podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Należy poszerzać swoją wiedzę i wprowadzać innowacje do ogrodu. Ekoogrodnik powinien rozwijać się wraz ze swoim ogrodem, sprawdzać które strategie, sposoby i wybory się sprawdzają, a które nie. Najbardziej pożądaną cechą będzie stałe dążenie do perfekcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA