REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oczko wodne w ogrodzie

Karolina Król
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Fontanna.
Fontanna.

REKLAMA

REKLAMA

Zacznijmy od tego, że taką inwestycję, jak budowa nawet najmniejszych rozmiarów oczka wodnego w naszym ogrodzie należy zgłosić do Starostwa Powiatowego. W przeciwnym razie nasze oczko wodne może zostać uznane za samowolę budowlaną.

Istnieje wiele materiałów, które można wykorzystać przy budowie oczka wodnego. Może to być materiał standardowy taki jak beton, kamień czy cegła, można zastosować gotowe formy do zakupienia w marketach budowlanych. Właściwy materiał należy dobrać uwzględniając powierzchnię, funkcje i formę oczekiwanych walorów estetycznych. Należy także pamiętać, że odpowiednio dobrany materiał będzie decydował o odporności zbiornika na wiele czynników zwłaszcza tych atmosferycznych.

REKLAMA

Oczko wodne może być wielką ozdobą ogrodu. Najbardziej spektakularny efekt daje odpowiednio dobrany skład gatunkowy roślin wodnych oraz tych otaczających zbiornik.

Zobacz także: Meble ogrodowe

Dobierając rośliny do oczka wodnego, czy też stawu, poza efektem dekoracyjnym, należy zwróć uwagę na możliwość stworzenia zdrowego, zrównoważonego ekosystemu. Aby było to możliwe, konieczne jest zestawienie w stawie roślin rosnących na różnych głębokościach, roślin produkujących tlen i roślin pływających, które ograniczą nadmiar światła wnikającego do wody.

Rośliny bagienne i wód przybrzeżnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rośliny bagienne i wód przybrzeżnych są to gatunki rosnące w podmokłej lub nawet mokrej ziemi, ale nie znoszące gleby całkowicie zalanej. Rośliny wód przybrzeżnych, to takie, które sadzi się w płytkiej wodzie o głębokości 10 do 15 cm, a czasem nawet 30 cm. Rośliny te mogą dawać schronienie ptactwu wodnemu i innym małym stworzeniom, a także pozwalają stworzyć efekt przybrzeżnej bujności i gęstwiny, dzięki czemu okolice brzegu oczka wodnego wyglądają bardzo naturalnie.

  • Rośliny strefy bagiennej (0-10 cm): Tatarak drobny 'lisi ogon", Kaczeniec błotny biały, Kosaciec żółty, Pełnik chiński
  • Rośliny strefy szuwarowej (10-30 cm): Czermień błotna, Jeżogłówka gałęzista, Pałka szerokolistna pstrolistna, Przęstka pospolita

Rośliny wód głębokich i rośliny pływające

Rośliny wód głębokich i rośliny pływające rosną w wodzie o głębokości przekraczającej 30 cm. Do tej grupy należą min. bardzo popularne grzybienie (lilie wodne), które oprócz walorów estetycznych ograniczają nadmiar światła wnikającego do wody, przez co zapobiegają nadmiernemu rozwojowi glonów. Podobną funkcję pełnią również rośliny pływające.

  • Rośliny wodne strefy głębokiej (60-150 cm): Azolla karolińska, Hiacynt wodny, Wywłócznik pełny, Topian, Lilia wodna (Grzybień).

Natleniacze

Natleniacze - rośliny podwodne, takie jak np. wywłócznik pełny, pełniące bardzo ważną rolę w ekosystemie oczka wodnego - oczyszczają i dotleniają wodę (są konieczne, jeżeli chcemy hodować w stawku ryby). Pomagają również oczyszczać wodę, gdyż konkurują z glonami o rozpuszczalne sole mineralne.

Zobacz także: Jakie ogrodzenie wybrać

I jeszcze pompy z filtrem

REKLAMA

Poza materiałem roślinnym należy także pamiętać o czysto technicznych sprawach. Woda w sztucznych zbiornikach szybko mętnieje, co powoduje zarastanie glonami. Wówczas konieczne staje się wsparcie natury poprzez zastosowanie pompy z filtrem. W małych zbiornikach takie pompy są konieczne. Do większych oczek są natomiast zalecane, gdyż znacznie ułatwiają ich pielęgnację.

Pompy mogą pełnić również inne funkcje. I tak, poza pompami z filtrem, przydatne bywają również pompy do zasilania kaskad, strumieni lub fontann. Te pompy okażą się szczególnie przydatne, jeżeli lubisz słyszeć szmer przepływającej lub rozbryzgującej się wody.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA