REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oczko wodne w ogrodzie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Karolina Król
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Fontanna.
Fontanna.

REKLAMA

REKLAMA

Zacznijmy od tego, że taką inwestycję, jak budowa nawet najmniejszych rozmiarów oczka wodnego w naszym ogrodzie należy zgłosić do Starostwa Powiatowego. W przeciwnym razie nasze oczko wodne może zostać uznane za samowolę budowlaną.

Istnieje wiele materiałów, które można wykorzystać przy budowie oczka wodnego. Może to być materiał standardowy taki jak beton, kamień czy cegła, można zastosować gotowe formy do zakupienia w marketach budowlanych. Właściwy materiał należy dobrać uwzględniając powierzchnię, funkcje i formę oczekiwanych walorów estetycznych. Należy także pamiętać, że odpowiednio dobrany materiał będzie decydował o odporności zbiornika na wiele czynników zwłaszcza tych atmosferycznych.

REKLAMA

Oczko wodne może być wielką ozdobą ogrodu. Najbardziej spektakularny efekt daje odpowiednio dobrany skład gatunkowy roślin wodnych oraz tych otaczających zbiornik.

Zobacz także: Meble ogrodowe

Dobierając rośliny do oczka wodnego, czy też stawu, poza efektem dekoracyjnym, należy zwróć uwagę na możliwość stworzenia zdrowego, zrównoważonego ekosystemu. Aby było to możliwe, konieczne jest zestawienie w stawie roślin rosnących na różnych głębokościach, roślin produkujących tlen i roślin pływających, które ograniczą nadmiar światła wnikającego do wody.

Rośliny bagienne i wód przybrzeżnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rośliny bagienne i wód przybrzeżnych są to gatunki rosnące w podmokłej lub nawet mokrej ziemi, ale nie znoszące gleby całkowicie zalanej. Rośliny wód przybrzeżnych, to takie, które sadzi się w płytkiej wodzie o głębokości 10 do 15 cm, a czasem nawet 30 cm. Rośliny te mogą dawać schronienie ptactwu wodnemu i innym małym stworzeniom, a także pozwalają stworzyć efekt przybrzeżnej bujności i gęstwiny, dzięki czemu okolice brzegu oczka wodnego wyglądają bardzo naturalnie.

  • Rośliny strefy bagiennej (0-10 cm): Tatarak drobny 'lisi ogon", Kaczeniec błotny biały, Kosaciec żółty, Pełnik chiński
  • Rośliny strefy szuwarowej (10-30 cm): Czermień błotna, Jeżogłówka gałęzista, Pałka szerokolistna pstrolistna, Przęstka pospolita

Rośliny wód głębokich i rośliny pływające

Rośliny wód głębokich i rośliny pływające rosną w wodzie o głębokości przekraczającej 30 cm. Do tej grupy należą min. bardzo popularne grzybienie (lilie wodne), które oprócz walorów estetycznych ograniczają nadmiar światła wnikającego do wody, przez co zapobiegają nadmiernemu rozwojowi glonów. Podobną funkcję pełnią również rośliny pływające.

  • Rośliny wodne strefy głębokiej (60-150 cm): Azolla karolińska, Hiacynt wodny, Wywłócznik pełny, Topian, Lilia wodna (Grzybień).

Natleniacze

Natleniacze - rośliny podwodne, takie jak np. wywłócznik pełny, pełniące bardzo ważną rolę w ekosystemie oczka wodnego - oczyszczają i dotleniają wodę (są konieczne, jeżeli chcemy hodować w stawku ryby). Pomagają również oczyszczać wodę, gdyż konkurują z glonami o rozpuszczalne sole mineralne.

Zobacz także: Jakie ogrodzenie wybrać

I jeszcze pompy z filtrem

REKLAMA

Poza materiałem roślinnym należy także pamiętać o czysto technicznych sprawach. Woda w sztucznych zbiornikach szybko mętnieje, co powoduje zarastanie glonami. Wówczas konieczne staje się wsparcie natury poprzez zastosowanie pompy z filtrem. W małych zbiornikach takie pompy są konieczne. Do większych oczek są natomiast zalecane, gdyż znacznie ułatwiają ich pielęgnację.

Pompy mogą pełnić również inne funkcje. I tak, poza pompami z filtrem, przydatne bywają również pompy do zasilania kaskad, strumieni lub fontann. Te pompy okażą się szczególnie przydatne, jeżeli lubisz słyszeć szmer przepływającej lub rozbryzgującej się wody.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA