REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zbiorniki wodne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Budowa zbiornika wodnego do 5000 m kw. - bez pozwolenia

Budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni przekraczającej 1000 m kw. i nieprzekraczającej 5000 m kw. i głębokości do 3 m, położonych w całości na gruntach rolnych, byłaby wykonywana na podstawie zgłoszenia budowy - zakłada projekt nowelizacji Prawa budowlanego.

Budowa zbiornika na wody opadowe bez pozwolenia na budowę

Ustawodawca wprowadza zmianę przepisów prawa budowlanego wyłączającą budowę zbiorników bezodpływowych na wody opadowe lub wody roztopowe o pojemności do 10 m3 z konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Deszczówka w ogrodzie – sposoby zbierania i przechowywania

Deszczówka to najkorzystniejsza woda do podlewania roślin, grządek ogrodowych oraz trawników. Zawiera składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na rozwój kwiatów, poprawiają ich wzrost oraz wygląd. Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz zbierać i przechowywać deszczówkę w ogrodzie.

Rośliny do oczka wodnego – podwodne, pływające, bagienne i przybrzeżne

Rośliny są jednym z najważniejszych elementów oczka wodnego i to głównie one decydują o jego wyglądzie. Sprawdź, które rośliny najlepiej sprawdzą się w Twoim oczku wodnym.

REKLAMA

Dom nad jeziorem – marzeniem wielu z nas

Wielu z nas marzy o domu nad jeziorem. Jedną z inspiracji dla wielu architektów na świecie i miejscem wyjątkowego pożądania jest powstała w zeszłym roku willa nad wodą w zachodniej Holandii. Stanowi ona doskonały przykład domu nad jeziorem, który dzięki architektowi Jacq’owi de Brouwer, idealnie wkomponował się otaczającą go naturę.

Czy basen odkryty sprawdzi się w polskich warunkach?

Jeszcze kilka lat temu basen w ogrodzie kojarzył się nam jedynie z luksusowym życiem na zachodzie. Mimo poprawy życia materialnego, większość Polaków odstrasza zmienny klimat naszego kraju. Osoby, które mimo pogody pragną posiadać basen, mogą pozwolić sobie na ten luksus tylko dzięki nowym technologiom.

Woda w ogrodzie, tylko w jakiej formie?


Woda jest nieodzownym elementem ogrodu. Pozostaje tylko pytanie, w jakiej formie ją zaprojektować i jak to wykonać? Żeby podjąć tę decyzję z korzyścią dla nas i ogrodu, należy rozważyć trzy sprawy: jaki charakter ma nasz ogród, jaki rodzaj wody lubimy i jaką dysponujemy przestrzenią , którą możemy przeznaczyć na wodę.

Jak zaplanować wodny zakątek w ogrodzie?

Nie od dziś wiadomo, że połączenie zieleni z wodą daje poczucie harmonii i spokoju. Zanim jednak zabierzemy się za urządzanie wodnego zakątka warto zadać sobie kilka pytań dotyczących przyszłego stawu, oczka, czy źródełka lub fontanny.

REKLAMA

Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?

Założenie w swoim ogrodzie oczka wodnego lub stawu to doskonały pomysł. Woda poprawia mikroklimat, przyciąga zwierzęta i wprowadza pozytywną energię.

Materiały stosowane w budowie oczek wodnych

Dawniej zbiorniki ogrodowe budowano w miejscach charakteryzujących się nieprzepuszczalnym gruntem i stałym źródłem wody. Dziś, dzięki różnorodności materiałów i technologii, możemy tworzyć zbiorniki niemal w każdym miejscu i w każdej formie.

Basen w ogródku

Nie trzeba być wielką szychą, gwiazdą czy biznesmenem, żeby mieć w ogrodzie basen. Coraz więcej osób decyduje się na ten komfort – okazuje się, że wcale nie musi to być droga inwestycja.

Jaki system nawadniania wybrać do ogrodu

Nawadnianie to jeden z systemów melioracji wodnych polegający na dostarczaniu glebie wody w celu pokrycia jej niedoborów i zwiększenia jej produktywności. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze warto zainstalować automatyczne systemy nawadniania.

Basen w ogrodzie

W upalne dni chętnie korzystamy z kąpieli wodnych. Coraz więcej osób decyduje się więc na zakup lub budowę basenu w swoim ogrodzie.

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania fontanny?

Projektując fontannę należy pamiętać między innymi, że wysokość słupa wody fontanny nie może być większa niż 50 % przekroju zbiornika, w którym ona się znajduje.

Woda w ogrodzie niskim kosztem

Poza charakterystycznymi typami dużych fontann, można wykonać coś małego w swoim otoczeniu. Jest to możliwe nawet, gdy nie mamy miejsca na sadzawkę, wystarczy wykonać mały zbiornik, w którym woda krąży w obiegu zamkniętym.

Jaki rodzaj fontanny wybrać?

Fontanny ogrodowe to delikatny szum, nawilżenie powietrza i bardzo przyjemny efekt wizualny, który zachwyca wszystkich wokół.

Krótko o konstrukcji fontanny ogrodowej

Fontanny wodne są elementami małej architektury, stanowią ozdobę i cieszą oko. Są dwa podstawowe rodzaje fontann: europejskie oraz arabskie.

Czysta woda w ogrodzie

Budowa oczka wodnego lub kaskady w ogrodzie to doskonały pomysł. Niestety często rezygnujemy z niego z powodu przekonania, że woda w oczku szybko zielenieje i pachnie nieprzyjemnie.

Jak samodzielnie wykonać instalację nawadniającą?

Przy niewielkiej powierzchni zraszania małą instalację nawadniającą można wykonać samemu. Prace należy rozpocząć od wykonania planu w skali.

Nawadnianie ogrodu

Budowa instalacji automatycznego nawadniania ma na celu oszczędzanie wody i czasu. Dzięki zastosowaniu systemu woda trafia do roślin w odpowiednich ilościach i czasie, a właściciel ogrodu nie musi poświęcać czasu na podlewanie ręczne. Oszczędność wody zwraca finansowy koszt wykonania instalacji już po kilku latach.

Oczko wodne w ogrodzie

Zacznijmy od tego, że taką inwestycję, jak budowa nawet najmniejszych rozmiarów oczka wodnego w naszym ogrodzie należy zgłosić do Starostwa Powiatowego. W przeciwnym razie nasze oczko wodne może zostać uznane za samowolę budowlaną.

REKLAMA