Deszczówka w ogrodzie – sposoby zbierania i przechowywania
REKLAMA
REKLAMA
Deszczówka jest dobrym udogodnieniem późną wiosną i latem, kiedy to temperatura wzrasta a rośliny w naszym ogrodzie potrzebują dodatkowego nawodnienia. Dzięki deszczówce możemy zaoszczędzić zużycie wody bieżącej. Dodatkowo, ustawiając pojemnik do zbierania deszczówki zabezpieczymy naszą działkę przed zalaniem przez wodę deszczową, która spływając z dachu zalega potem w ogrodzie w postaci kałuż.
REKLAMA
Deszczówka w stawach i oczkach wodnych
Deszczówkę można łatwo wykorzystać do podlewania działki. Dobrym sposobem na jej magazynowanie są stawy i oczka wodne. Takie zbiorniki należy wyłożyć gliną lub folią ogrodniczą. Gromadzoną w nich deszczówką możemy podlewać grządki ogrodowe, rośliny oraz trawniki. Należy jednak uważać na przepełnienie się zbiornika w czasie intensywnych opadów deszczu, ponieważ podnoszący się poziom wody może spowodować zalanie działki.
Staw. Fot. Fotolia
Zobacz także: Rodzaje folii do oczek wodnych – którą wybrać?
Zbiorniki na deszczówkę
REKLAMA
Deszczówkę można gromadzić w zwykłych beczkach, jednak woda a przechowywana w tego typu pojemnikach często poddawana jest wysokiej temperaturze oraz światłu słonecznemu, co powoduje rozwój glonów. Przy wybieraniu beczki lub pojemnika do trzymania deszczówki warto obliczyć rozmiary powierzchni z której zbiera się wodę (1m2 zbiornika na 25m2 powierzchni) oraz przewidywane zapotrzebowanie na wodę. Dzięki temu zawsze otrzymamy taką ilość deszczówki, jaką potrzebujemy do podlewania działki. Najlepszymi zbiornikami do gromadzenia deszczówki są te wykonane z polietylenu. Są one nieprzezroczyste i nie przegrzewają się od słońca. W wodzie, która jest przechowywana na otwartym terenie zbyt długo, mogą rozwinąć się glony, dlatego też warto pomyśleć o umieszczeniu pojemnika na deszczówkę w piwnicy, gdzie jest chłodno i ciemno lub o zakopaniu go na działce. Najnowsze modele zbiorników na deszczówkę można zamontować bezpośrednio do rynny.
Wykorzystanie deszczówki do podlewania działki to oszczędność pieniędzy oraz ekologiczne działanie. Płacimy mniejsze rachunki a nasz rośliny szybko rosną. Jednak należy pamiętać, o tym, aby nie zbierać deszczówki z pokryć azbestowo-cementowych, ponieważ taka woda ma właściwości rakotwórcze.
Zobacz także: Zbiorniki wodne w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA