REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oczyszczać oczka wodne?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Aby skutecznie wymienić zanieczyszczoną wodę w oczku wodnym, pompa, połączona z filtrem, powinna mieć określoną budowę.
Aby skutecznie wymienić zanieczyszczoną wodę w oczku wodnym, pompa, połączona z filtrem, powinna mieć określoną budowę.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Oczko wodne to ciekawy element wystroju ogrodu. Aby sprawdzało się przez długie lata, trzeba o nie odpowiednio dbać. Oczko wodne wymaga profesjonalnych zabiegów i sprzętów, takich jak filtry lub pompy.

Firmy zajmujące się produkcją pomp mają w sprzedaży m.in. pompy do zasilania kaskad, fontann, strumieni, pompy o charakterze uniwersalnym, a także pompy działające z filtrami.

REKLAMA

Zanim zdecydujemy się na zakup pompy, powinniśmy określić:

- wydajność pompy jaka będzie nam potrzebna
- ciśnienie przepływającej przez nią wody
- rodzaj pompy jaki będzie nam potrzebujemy do danego zbiornika

Opis pracy

Kupując pompę, powinniśmy zwrócić uwagę na parametry znajdujące się na opakowaniu. Pompy różnią się między sobą i mają różne zastosowanie. Inną pompę wybierzemy do fontanny, a inną do węża ogrodowego. Warto zwrócić uwagę także na jej wydajność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasilanie

Pompy zasila się na ogół napięciem 230 V. Pompy, które charakteryzują się niższym napięciem (o wysokości 12 lub 24 V) muszą być dodatkowo wspomagane transformatorem.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pompę należy dobrze zabezpieczyć, w taki sposób, aby napięcie elektryczne nie stanowiło zagrożenia. W tym celu potrzebna jest odpowiednia skrzynka, w której będą umieszczone gniazdka elektryczne, a także wyłącznik nadmiarowo – prądowy oraz różnicowo – prądowy zabezpieczający zasilanie.

Pompa z filtrem

Aby skutecznie wymienić zanieczyszczoną wodę w oczku wodnym, pompa, połączona z filtrem, powinna mieć określoną budowę. Przepompowanie wody trwa około godziny. Filtr najlepiej umieścić z brzegu oczka, tak aby mieć do niego łatwy dostęp. Pompę należy zainstalować poniżej poziomu lustra wody, w miejscu, gdzie zbiornik jest najgłębszy. Można ją także umieścić obok oczka, np. w studzience – ale musi być ona sucha. Aby oczyszczanie oczka było efektywnej, do pompy można podłączyć kosz ssawny lub skimmer, który zbierze zanieczyszczenia z powierzchni wody.

Zobacz także:  Jak zaplanować wodny zakątek w ogrodzie?

Użyteczność pompy z fontanną

Fontanna nie tylko zdobi oczko, ale i napowietrza wodę. Pompa do zasilania fontanny powinna zawierać gąbkę lub siatkę, która będzie filtrować przepływającą wodę. Ten rodzaj pompy często się zapycha, jeśli woda jest brudna. Poza fontanną, pompę możemy wzbogacić o kaskadę lub strumień, jeśli podłączymy do niej trójnik i zawór, które uregulują poziom wody. Parametry pompy, takie jak wysokość podnoszenia lub wydajność, należy dopasować do typu dyszy i wysokości strumienia w fontannie. Ciśnienie w pompie należy ustawić w taki sposób, aby było maksymalnie 50 % większe od poziomu wody fontanny. Dysza w fontannie nie pokryje się mułem, jeśli pompa zostanie zamontowana na podwyższeniu. Pompa zasysa wodę, którą filtr oczyszcza z zabrudzeń. W zestawie z pompą można kupić filtr i dysze fontannowe. Króćce w takiej dyszy są dopasowane do każdego rodzaju pompy. Dysza musi być tak dobrana do pompy, żeby woda nie wypływała poza oczko.

Pompy z kaskadą lub strumieniem

Najważniejszym warunkiem, który powinna spełniać pompa z kaskadą, jest wysoka wydajność. Tutaj będą pasować pompy z filtrem i pompy do fontann. W przypadku pomp do fontann należy usunąć gąbkę, która odpowiedzialna jest za filtrowanie wody. Wydajność można obliczyć na podstawie specjalnych tabel, znajdujących się w katalogach. Wydajność trzeba dopasować do parametrów kaskady lub strumienia (1 cm = pompa o mocy 100 l/h). Poza tym, wysokość na jaką woda będzie podnoszona, musi odpowiadać wysokości kaskady lub strumienia, a także wielkości węża, która doprowadza wodę do oczka.

zobacz także:  Czy basen odkryty sprawdzi się w Polskich warunkach?

Czyszczenie pompy w okresie zimowym

Pompę należy co jakiś czas oczyszczać, szczególnie, jeśli zauważymy, że zmniejszyło się w niej ciśnienie. Na czas zimy najlepiej przenieść pompę do zbiornika z wodą, w którym jest dodatnia temperatura. Jeśli zdecydujemy się zostawić pompę w oczku, powinniśmy odłączyć od niej dysze i węże. Dobrym rozwiązaniem będzie także zakup pompy mrozoodpornej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA