REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czysta woda w ogrodzie

Adam Lisiecki
HORTLAND www.hortland.com.pl
Fontanna.
Fontanna.

REKLAMA

REKLAMA

Budowa oczka wodnego lub kaskady w ogrodzie to doskonały pomysł. Niestety często rezygnujemy z niego z powodu przekonania, że woda w oczku szybko zielenieje i pachnie nieprzyjemnie.

Wynika to z naszych obserwacji, np. widzimy taki problemu u sąsiadów, a czasem z własnego doświadczenia. Szybko zniechęcamy się i zasypujemy nasze oczko, mimo że wydaliśmy tyle pieniędzy na bezużyteczne pompy i filtry.

REKLAMA

Woda w oczku może być czysta! Kluczem do sukcesu jest wiedza i odpowiednie podejście. Wielu posiadaczy „zielonych zbiorników” popełnia błąd już przy ich budowie. Najpierw wykopują i zalewają zbiornik, po czym dokupują w centrum ogrodniczym sprzęt filtrujący i wpuszczają ozdobne ryby. Niestety, tym czego brakuje, jest rozważne ustalenie właściwych proporcji wielkości stawu do możliwości filtracyjnych.

Zobacz także: Jak samodzielne wykonać instalację nawadniającą

REKLAMA

Oczko wodne czy sadzawka to próba odtworzenia naturalnego zbiornika wodnego, w którym woda utrzymuje swoją czystość dzięki równowadze biologicznej i chemicznej. Należy poznać te zależności i spojrzeć na zbiornik jak na system. Im mniejszy zbiornik, tym mniejsze możliwości jego samooczyszczania. Poza tym, decydując się na zbiornik musimy zdać sobie sprawę z faktycznych kosztów jego utrzymania. Na dobór systemu filtracyjnego składa się kilka kryteriów:

1. Wielkość zbiornika – zazwyczaj mierzona w litrach. Całość zbiornika powinna zostać przefiltrowana w ciągu doby, więc im większy zbiornik tym większe filtry i mocniejsze pompy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

2. Ilość składników pokarmowych – glony pobierają składniki pokarmowe z wody. Największym źródłem tych składników jest pokarm dla ryb i ich odchody. Decydując się na ryby należy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy musieli powiększyć możliwości systemu filtracyjnego o 20-30%, a przy karpiach Koi nawet o 50%. Innym źródłem składników pokarmowych są wody opadowe, szczególnie jeżeli spływają z pól i trawników. Dlatego należy zabezpieczyć zbiornik odpowiednim drenażem.

3. Nasłonecznienie – im większe, tym woda szybciej się nagrzewa i glony mają lepsze warunki do rozwoju. Ponadto, rozgrzana woda oddaje tlen, który potrzebny jest organizmom oczyszczających zbiornik. Nasłonecznienie ograniczamy odpowiednim usytuowaniem zbiornika. Możemy go także osłonić drzewami, ale należy pamiętać o tym, że liście, podobnie jak inne szczątki, zwiększają ilość składników pokarmowych. Zbiornik powinien posiadać część głęboką, w której woda pozostaje chłodniejsza. Funkcję zacieniającą doskonale spełniają także liście roślin pływających. Zbiornik silnie nasłoneczniony wymaga zwiększenia filtracji o 10-20%

4. Natlenienie – odpowiednio natleniona woda umożliwia prace dobroczynnym mikroorganizmom. Natlenienie zwiększamy stosując napowietrzacze mechaniczne i kaskady, które dodatkowo wzmagają obieg wody w zbiorniku. Największy ubytek tlenu następuje nocą, dlatego wyłączenie napowietrzaczy i pomp na noc może zniszczyć znaczną część flory bakteryjnej zbiornika.

System filtracyjny musi pracować cały czas, także nocą, dlatego sprzęt, który kupujemy, musi być wytrzymały i energooszczędny. Wybierając wielkość oczka wodnego, musimy wcześniej wziąć pod uwagę to, na jaki system filtracyjny możemy sobie pozwolić. Nie dajmy się zwieść pozornie taniemu sprzętowi z supermarketów, zawsze patrzmy na pobór mocy i gwarancję długiej pracy.

fot. OASE

Aby oczko wodne było efektowne, sam sprzęt nie wystarczy. Potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja, obejmująca czyszczenie filtrów, zbieranie resztek roślinnych i glonów. Warto także sprawdzać pH wody oraz zawartość azotu i fosforu. W niektórych wypadkach sprawdzają się biologiczne preparaty niwelujące konkretne problemy występujące w oczku, którymi mogą być glony nitkowate, szlam czy zaburzenia równowagi chemicznej. Problemy takie pojawić się mogą przy znacznych zmianach pogody lub po zimowej przerwie.

Zobacz także: Oczko wodne w ogrodzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA