REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czysta woda w ogrodzie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Lisiecki
HORTLAND www.hortland.com.pl
Fontanna.
Fontanna.

REKLAMA

REKLAMA

Budowa oczka wodnego lub kaskady w ogrodzie to doskonały pomysł. Niestety często rezygnujemy z niego z powodu przekonania, że woda w oczku szybko zielenieje i pachnie nieprzyjemnie.

Wynika to z naszych obserwacji, np. widzimy taki problemu u sąsiadów, a czasem z własnego doświadczenia. Szybko zniechęcamy się i zasypujemy nasze oczko, mimo że wydaliśmy tyle pieniędzy na bezużyteczne pompy i filtry.

REKLAMA

Woda w oczku może być czysta! Kluczem do sukcesu jest wiedza i odpowiednie podejście. Wielu posiadaczy „zielonych zbiorników” popełnia błąd już przy ich budowie. Najpierw wykopują i zalewają zbiornik, po czym dokupują w centrum ogrodniczym sprzęt filtrujący i wpuszczają ozdobne ryby. Niestety, tym czego brakuje, jest rozważne ustalenie właściwych proporcji wielkości stawu do możliwości filtracyjnych.

Zobacz także: Jak samodzielne wykonać instalację nawadniającą

REKLAMA

Oczko wodne czy sadzawka to próba odtworzenia naturalnego zbiornika wodnego, w którym woda utrzymuje swoją czystość dzięki równowadze biologicznej i chemicznej. Należy poznać te zależności i spojrzeć na zbiornik jak na system. Im mniejszy zbiornik, tym mniejsze możliwości jego samooczyszczania. Poza tym, decydując się na zbiornik musimy zdać sobie sprawę z faktycznych kosztów jego utrzymania. Na dobór systemu filtracyjnego składa się kilka kryteriów:

1. Wielkość zbiornika – zazwyczaj mierzona w litrach. Całość zbiornika powinna zostać przefiltrowana w ciągu doby, więc im większy zbiornik tym większe filtry i mocniejsze pompy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

2. Ilość składników pokarmowych – glony pobierają składniki pokarmowe z wody. Największym źródłem tych składników jest pokarm dla ryb i ich odchody. Decydując się na ryby należy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy musieli powiększyć możliwości systemu filtracyjnego o 20-30%, a przy karpiach Koi nawet o 50%. Innym źródłem składników pokarmowych są wody opadowe, szczególnie jeżeli spływają z pól i trawników. Dlatego należy zabezpieczyć zbiornik odpowiednim drenażem.

3. Nasłonecznienie – im większe, tym woda szybciej się nagrzewa i glony mają lepsze warunki do rozwoju. Ponadto, rozgrzana woda oddaje tlen, który potrzebny jest organizmom oczyszczających zbiornik. Nasłonecznienie ograniczamy odpowiednim usytuowaniem zbiornika. Możemy go także osłonić drzewami, ale należy pamiętać o tym, że liście, podobnie jak inne szczątki, zwiększają ilość składników pokarmowych. Zbiornik powinien posiadać część głęboką, w której woda pozostaje chłodniejsza. Funkcję zacieniającą doskonale spełniają także liście roślin pływających. Zbiornik silnie nasłoneczniony wymaga zwiększenia filtracji o 10-20%

4. Natlenienie – odpowiednio natleniona woda umożliwia prace dobroczynnym mikroorganizmom. Natlenienie zwiększamy stosując napowietrzacze mechaniczne i kaskady, które dodatkowo wzmagają obieg wody w zbiorniku. Największy ubytek tlenu następuje nocą, dlatego wyłączenie napowietrzaczy i pomp na noc może zniszczyć znaczną część flory bakteryjnej zbiornika.

System filtracyjny musi pracować cały czas, także nocą, dlatego sprzęt, który kupujemy, musi być wytrzymały i energooszczędny. Wybierając wielkość oczka wodnego, musimy wcześniej wziąć pod uwagę to, na jaki system filtracyjny możemy sobie pozwolić. Nie dajmy się zwieść pozornie taniemu sprzętowi z supermarketów, zawsze patrzmy na pobór mocy i gwarancję długiej pracy.

fot. OASE

Aby oczko wodne było efektowne, sam sprzęt nie wystarczy. Potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja, obejmująca czyszczenie filtrów, zbieranie resztek roślinnych i glonów. Warto także sprawdzać pH wody oraz zawartość azotu i fosforu. W niektórych wypadkach sprawdzają się biologiczne preparaty niwelujące konkretne problemy występujące w oczku, którymi mogą być glony nitkowate, szlam czy zaburzenia równowagi chemicznej. Problemy takie pojawić się mogą przy znacznych zmianach pogody lub po zimowej przerwie.

Zobacz także: Oczko wodne w ogrodzie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA