REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czysta woda w ogrodzie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Lisiecki
HORTLAND www.hortland.com.pl
Fontanna.
Fontanna.

REKLAMA

REKLAMA

Budowa oczka wodnego lub kaskady w ogrodzie to doskonały pomysł. Niestety często rezygnujemy z niego z powodu przekonania, że woda w oczku szybko zielenieje i pachnie nieprzyjemnie.

Wynika to z naszych obserwacji, np. widzimy taki problemu u sąsiadów, a czasem z własnego doświadczenia. Szybko zniechęcamy się i zasypujemy nasze oczko, mimo że wydaliśmy tyle pieniędzy na bezużyteczne pompy i filtry.

REKLAMA

Woda w oczku może być czysta! Kluczem do sukcesu jest wiedza i odpowiednie podejście. Wielu posiadaczy „zielonych zbiorników” popełnia błąd już przy ich budowie. Najpierw wykopują i zalewają zbiornik, po czym dokupują w centrum ogrodniczym sprzęt filtrujący i wpuszczają ozdobne ryby. Niestety, tym czego brakuje, jest rozważne ustalenie właściwych proporcji wielkości stawu do możliwości filtracyjnych.

Zobacz także: Jak samodzielne wykonać instalację nawadniającą

REKLAMA

Oczko wodne czy sadzawka to próba odtworzenia naturalnego zbiornika wodnego, w którym woda utrzymuje swoją czystość dzięki równowadze biologicznej i chemicznej. Należy poznać te zależności i spojrzeć na zbiornik jak na system. Im mniejszy zbiornik, tym mniejsze możliwości jego samooczyszczania. Poza tym, decydując się na zbiornik musimy zdać sobie sprawę z faktycznych kosztów jego utrzymania. Na dobór systemu filtracyjnego składa się kilka kryteriów:

1. Wielkość zbiornika – zazwyczaj mierzona w litrach. Całość zbiornika powinna zostać przefiltrowana w ciągu doby, więc im większy zbiornik tym większe filtry i mocniejsze pompy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

2. Ilość składników pokarmowych – glony pobierają składniki pokarmowe z wody. Największym źródłem tych składników jest pokarm dla ryb i ich odchody. Decydując się na ryby należy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy musieli powiększyć możliwości systemu filtracyjnego o 20-30%, a przy karpiach Koi nawet o 50%. Innym źródłem składników pokarmowych są wody opadowe, szczególnie jeżeli spływają z pól i trawników. Dlatego należy zabezpieczyć zbiornik odpowiednim drenażem.

3. Nasłonecznienie – im większe, tym woda szybciej się nagrzewa i glony mają lepsze warunki do rozwoju. Ponadto, rozgrzana woda oddaje tlen, który potrzebny jest organizmom oczyszczających zbiornik. Nasłonecznienie ograniczamy odpowiednim usytuowaniem zbiornika. Możemy go także osłonić drzewami, ale należy pamiętać o tym, że liście, podobnie jak inne szczątki, zwiększają ilość składników pokarmowych. Zbiornik powinien posiadać część głęboką, w której woda pozostaje chłodniejsza. Funkcję zacieniającą doskonale spełniają także liście roślin pływających. Zbiornik silnie nasłoneczniony wymaga zwiększenia filtracji o 10-20%

4. Natlenienie – odpowiednio natleniona woda umożliwia prace dobroczynnym mikroorganizmom. Natlenienie zwiększamy stosując napowietrzacze mechaniczne i kaskady, które dodatkowo wzmagają obieg wody w zbiorniku. Największy ubytek tlenu następuje nocą, dlatego wyłączenie napowietrzaczy i pomp na noc może zniszczyć znaczną część flory bakteryjnej zbiornika.

System filtracyjny musi pracować cały czas, także nocą, dlatego sprzęt, który kupujemy, musi być wytrzymały i energooszczędny. Wybierając wielkość oczka wodnego, musimy wcześniej wziąć pod uwagę to, na jaki system filtracyjny możemy sobie pozwolić. Nie dajmy się zwieść pozornie taniemu sprzętowi z supermarketów, zawsze patrzmy na pobór mocy i gwarancję długiej pracy.

fot. OASE

Aby oczko wodne było efektowne, sam sprzęt nie wystarczy. Potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja, obejmująca czyszczenie filtrów, zbieranie resztek roślinnych i glonów. Warto także sprawdzać pH wody oraz zawartość azotu i fosforu. W niektórych wypadkach sprawdzają się biologiczne preparaty niwelujące konkretne problemy występujące w oczku, którymi mogą być glony nitkowate, szlam czy zaburzenia równowagi chemicznej. Problemy takie pojawić się mogą przy znacznych zmianach pogody lub po zimowej przerwie.

Zobacz także: Oczko wodne w ogrodzie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA