Wycinka drzew. W 2025 r. zmieni się ważny termin [PROJEKT]

REKLAMA
REKLAMA
Przedłużające się procedury związane z wycinką drzew to problem wielu właścicieli nieruchomości. Nowe przepisy mają przeciwdziałać przewlekaniu postępowań poprzez wprowadzenie nowego 60-dniowego terminu w procedurze zgłoszenia wycinki. W tym czasie organ będzie musiał przeprowadzić oględziny drzewa i zgłosić ewentualny sprzeciw.
- Zgłoszenie wycinki drzewa. Jak jest obecnie?
- Zgłoszenie wycinki drzewa. Planowane zmiany
- Od kiedy nowe przepisy?
Zgłoszenie wycinki drzewa. Jak jest obecnie?
Wycinka drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie wymaga uzyskania zezwolenia. W takim jednak przypadku trzeba dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa, jeżeli obwód jego pnia na wysokości 5 cm przekracza:
REKLAMA
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Zgłoszenie zawiera imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte, oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.
Aktualnie w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ gminy dokonuje oględzin w celu ustalenia, odpowiednio:
1) nazwy gatunku drzewa;
2) obwodu pnia ustalonego na wysokości 5 cm, a w przypadku gdy na tej wysokości drzewo:
a) posiada kilka pni – obwodu każdego z tych pni,
b) nie posiada pnia – obwodu pnia poniżej korony drzewa.
Następnie wójt (burmistrz lub prezydent miasta), w terminie 14 dni od dnia oględzin może, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw. Usunięcie drzewa może nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.
Zgłoszenie wycinki drzewa. Planowane zmiany
Problem może jednak pojawić się w sytuacji, gdy oględziny drzewa w tym terminie nie zostały przeprowadzone, ponieważ wówczas termin na ewentualne wniesienie sprzeciwu nie rozpoczyna biegu.
Przygotowana przez resort środowiska nowelizacja ustawy o ochronie przyrody zakłada wprowadzenie 60-dniowego terminu na całą procedurę, tj. na przeprowadzenie oględzin i wydanie sprzeciwu.
Po zmianach, gdy w 60-dniowym terminie wójt nie przeprowadzi oględzin i nie wniesie sprzeciwu, to właściciel będzie mógł usunąć drzewo objęte wnioskiem.
Nowe przepisy wprowadzają też kilka zmian dotyczących samych dokumentów zgłoszeniowych. Trzeba będzie w nich podać swój adres, oświadczenie o posiadaniu prawa własności do nieruchomości, a także załączyć zgodę pozostałych współwłaścicieli nieruchomości, jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności. Właściciel wskaże też cel usunięcia drzewa.
Od kiedy nowe przepisy?
Zmiany mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Do zgłoszeń złożonych przed wejściem nowelizacji będą miały zastosowanie dotychczasowe zasady. Obecnie ustawa jest przedmiotem prac w Sejmie.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA