REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczny kredyt 2 procent - czy program powróci?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Północna Izba Gospodarcza
bezpieczny kredyt 2% czy program powróci mieszkaniowy
Bezpieczny kredyt 2% - czy program mieszkaniowy powróci?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie były konsekwencje rządowego programu "Bezpieczny kredyt 2%"? Dzięki niemu wiele osób zyskało szansę na własne mieszkanie. z Drugiej strony spowodował, że ceny mieszkań wzrosły. Czy bezpieczny kredyt 2% powróci?

Czy bezpieczny kredyt 2 procent powróci?

Dla wielu najlepszy program od lat, który realnie zmienił rynek nieruchomości i dostęp do zakupu mieszkań, a dla innych projekt, który zniszczył rynek, a ceny mieszkań nie ustabilizowały się do dzisiaj. Eksperci nie mają wątpliwości, że drugiego takiego programu jak „Bezpieczny kredyt 2%” na rynku już nie będzie.

REKLAMA

Bezpieczny kredyt 2 procent - ocena programu

REKLAMA

Z perspektywy czasu program „Bezpieczny kredyt 2%” można oceniać bardzo relatywnie. Nie da się nie docenić faktu, że otworzył on przed wieloma osobami szanse na zdobycie mieszkania i jeżeli ktoś znalazł się w gronie „szczęśliwców”, którzy zdobyli finansowanie w ramach pierwszej i ostatniej odsłony programu to na pewno ocenia on ten projekt pozytywnie.

Horyzontalnie jednak wiele osób zwraca uwagę, że jest to projekt, który sprawił, że ceny mieszkań wzrosły, a dość statyczny po pandemii rynek nieruchomości wprowadzony został w stan chaosu, który nie został opanowany do dzisiaj. - Konsumenci nadal oczekują na programy dopłat, powstrzymują się z decyzjami kredytowymi, a jednocześnie istnieje obawa, że kolejne tego typu programy jeszcze mocniej podbiją ceny mieszkań. Program „Bezpieczny Kredyt 2%” pomógł wielu osobom wejść na rynek mieszkaniowy, ale przyczynił się też do wzrostu cen i zaburzenia równowagi rynkowej. Jego konsekwencje pokazały, że interwencje państwa w rynek mieszkaniowy muszą być bardzo ostrożnie projektowane, aby nie pogłębiały problemu, który próbują rozwiązać – mówi Hanna Mojsiuk. - Jako Północna Izba Gospodarcza zrzeszamy wielu przedsiębiorców sektora budowlanego oraz deweloperów. Pytając o program „Bezpieczny kredyt 2%” usłyszałam wiele skrajnych opinii – od zdania, że to był program skrojony pod potrzeby ludzi, skoro zainteresowanie było tak gigantyczne, po komentarze, że lepiej żeby taki program nigdy nie powstał, bo jego konsekwencje długofalowe są negatywne – dodaje Hanna Mojsiuk.

Polecamy: Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki (PDF)

Zalety i wady programu bezpieczny kredyt 2 procent

REKLAMA

Eksperci Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie nie mają wątpliwości, że taki program już się nie powtórzy, bo jego ocena po czasie jest dość niejednoznaczna. - Ten program przyniósł rynkowi nieruchomości tyle samo szkody, co pożytku – mówi wprost Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości. - Pożytkiem jest na pewno fakt, że program „Bezpieczny Kredyt 2%” udowodnił nam wszystkim, że jest ogromne zapotrzebowanie na systemowe wsparcie dla osób chcących kupić mieszkanie. Rynek komercyjny wyklucza coraz szerszą część społeczeństwa, aspiracje młodych na zakup mieszkania rosną, a jednocześnie nie rosną ich możliwości związane z np. zdolnością kredytową – mówi Mirosław Król. – Oczekiwania na pewno są takie, by program w podobnej formie funkcjonował, ale by jednocześnie nie generował wzrostu cen na rynku nieruchomości, a pogodzenie wody z ogniem może nie być możliwe – przyznaje ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Po zakończeniu programu „Bezpieczny Kredyt 2%” na początku 2024 roku, rynek nieruchomości z niecierpliwością oczekiwał na nowe propozycje rządowe. Choć zapowiedzi takich programów się pojawiły, nie przeszły one w fazę realizacji. Temat ten wzbudzał wiele kontrowersji, ponieważ wcześniejszy program znacząco wpłynął na wzrost cen mieszkań. Wszystkie strony rynku dostrzegły, że tego typu działania – choć z pozoru korzystne – mogą prowadzić do gwałtownego wzrostu popytu, a tym samym do szybkiego wzrostu cen. Brak konkretnych decyzji rządu tylko potęgował niepewność i zamieszanie wśród uczestników rynku. W efekcie ceny mieszkań przestały dynamicznie rosnąć i obecnie wykazują tendencję do stabilizacji. Coraz częściej klienci mogą liczyć na znaczne upusty od wyjściowych cen ofertowych. Dodatkowo, ostatnie obniżki stóp procentowych sprzyjają zwiększonemu zainteresowaniu nieruchomościami, co powoli zaczyna przekładać się na rosnącą aktywność zakupową – dodaje Łukasz Szykuć, deweloper i właściciel firmy TLS Development.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga na burze i silny wiatr! IMiGW wydał ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed burzami, silnym wiatrem, silnym deszczem z burzami oraz przed wzrostami stanów wody. Obejmują one dwie trzecie terytorium naszego kraju.

Co będzie wolno na balkonie, a czego nie?

Grill na balkonach, ciężkie doniczki na balustradach czy palenie papierosów to codzienność wielu wspólnot mieszkaniowych. Co będzie wolno na balkonie, a czego nie? Komentarz Mariusza Łubińskiego, Prezesa Zarządu Admus Sp. z o.o., firmy wyspecjalizowanej w zarządzaniu nieruchomościami, dotyczący zmiany przepisów w zakresie użytkowania balkonów i tarasów.

Wycinka drzew. W 2025 r. zmieni się ważny termin [PROJEKT]

Przedłużające się procedury związane z wycinką drzew to problem wielu właścicieli nieruchomości. Nowe przepisy mają przeciwdziałać przewlekaniu postępowań poprzez wprowadzenie nowego 60-dniowego terminu w procedurze zgłoszenia wycinki. W tym czasie organ będzie musiał przeprowadzić oględziny drzewa i zgłosić ewentualny sprzeciw.

Bezpieczny kredyt 2 procent - czy program powróci?

Jakie były konsekwencje rządowego programu "Bezpieczny kredyt 2%"? Dzięki niemu wiele osób zyskało szansę na własne mieszkanie. z Drugiej strony spowodował, że ceny mieszkań wzrosły. Czy bezpieczny kredyt 2% powróci?

REKLAMA

Dzięki nowym regulacjom w blokach będzie ciszej?

Od niemal roku obowiązują nowe przepisy dotyczące akustyki w budowanych domach i lokalach. Przyglądamy się tym regulacjom, które są rzadko opisywane.

Energooszczędność, retencja, fotowoltaika. Jakie proekologiczne rozwiązania stosują deweloperzy w nowych projektach?

Jakie działania proekologiczne są obecnie stosowane w nowych projektach deweloperów? W jaki sposób wdrażanie ekologicznych rozwiązań wpływa na koszty zakupu mieszkań? Czy klienci przywiązują wagę do aspektów środowiskowych przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Rekordowa liczba wniosków na przydomowe magazyny energii

Szósta edycja programu Mój Prąd cieszy się wielkim zainteresowaniem. Jak poinformowała w niedzielę minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska, do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 60 tys. na przydomowe magazyny energii.

Windy obowiązkowe od 4. piętra. Co nowe przepisy oznaczają dla cen mieszkań i inwestorów?

W nowych budynkach, od czwartej kondygnacji wzwyż, montaż windy będzie obowiązkowy. Dla jednych to szansa na poprawę dostępności mieszkań, dla innych – dodatkowe koszty. Założyciel firmy MAGMILLON, ekspert rynku nieruchomości Kuba Karliński, wyjaśnia, kto zyska, kto straci i jak zareagują deweloperzy.

REKLAMA

Wielkie zmiany w planowaniu przestrzennym. Co oznacza koniec bezterminowych WZ-ek dla właścicieli działek i inwestorów?

Decyzje o warunkach zabudowy (WZ) nie będą już bezterminowe. Od 2026 roku ich ważność zostanie ograniczona do 5 lat. Dla właścicieli działek i inwestorów to duża zmiana – część z nich może stracić możliwość zabudowy.

W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

REKLAMA