Dzięki nowym regulacjom w blokach będzie ciszej?

REKLAMA
REKLAMA
Od niemal roku obowiązują nowe przepisy dotyczące akustyki w budowanych domach i lokalach. Przyglądamy się tym regulacjom, które są rzadko opisywane.
- Pierwszą ważną nowością są lepiej wyciszające drzwi
- Analiza akustyczna budynku teraz jest obowiązkowa
- Popularne domy dwulokalowe będą nieco cichsze
- Tylko najnowsze inwestycje z nowymi wymaganiami
Obowiązujące od 1 sierpnia 2024 r. nowe warunki techniczne, dotychczas były opisywane głównie w kontekście zwiększonej odległości wyższych budynków od granicy działki, a także chociażby placów zabaw i ograniczeń w zakresie budowania małych lokali użytkowych jako tzw. mikrokawalerek. Tymczasem zmiany objęły więcej aspektów wznoszenia nowych domów i lokali. Przykład stanowią zmienione wymagania odnośnie akustyki domów i mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przyglądają się tym nowym regulacjom i zwracają jednocześnie uwagę na brak ich zastosowania do starszych budynków.
REKLAMA
Pierwszą ważną nowością są lepiej wyciszające drzwi
REKLAMA
Jeżeli dokładniej przyjrzymy się zmianom, które do warunków technicznych budynków wprowadziło Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, to można dostrzec również modyfikacje dotyczące akustyki nowych domów i lokali (nie tylko deweloperskich).
Warto na przykład odnotować, że od 1 sierpnia 2024 r. drzwi wejściowe prowadzące z klatki schodowej/korytarza komunikacji ogólnej do mieszkania muszą posiadać izolacyjność akustyczną nie mniejszą niż 37 decybeli (niezależnie od układu mieszkania). Wcześniej dopuszczalne było instalowanie drzwi wejściowych o niższych parametrach izolacyjności (minimum 32 decybele), o ile w mieszkaniu znajdował się przedpokój oddzielony od innych pomieszczeń przy pomocy drzwi wewnętrznych.
Analiza akustyczna budynku teraz jest obowiązkowa
REKLAMA
W wielu przypadkach ważniejsze mogą się jednak okazać inne zmiany obowiązujące od 1 sierpnia 2024 roku. Chodzi między innymi o to, że projekt techniczny budynku musi teraz obowiązkowo zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych mających na celu spełnienie wymagań akustycznych. Wspomniana analiza wskazuje konkretne sposoby spełnienia wymagań co do akustyki. Zgodnie z nowymi przepisami, późniejsze prace budowlane dotyczące domu jednorodzinnego dwulokalowego, „szeregówki”, bliźniaka, a także bloku nie mogą pomijać wymagań wskazanych przez analizę akustyczną.
Zasady nowej analizy precyzuje paragraf 23 punkt 4a Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1679 z późn. zm.). Z punktu widzenia profesjonalistów budowlanych ważny jest też fakt, że załącznik do znowelizowanego rozporządzenia o warunkach technicznych budynków przywołuje nowe normy akustyczne, które dotyczą projektowanych bloków i domów. Chodzi m.in. o uwzględnienie bardziej restrykcyjnej normy PN-B-02151-2:2018-01.
Popularne domy dwulokalowe będą nieco cichsze
Już wcześniej pojawiła się wzmianka na temat budynków jednorodzinnych dwulokalowych. Okazuje się, że autorzy nowelizacji warunków technicznych przewidzieli też szczególne rozwiązania dotyczące takich budynków, które w ostatnich latach zyskały większą popularność. Mianowicie, od 1 sierpnia 2024 r. domy jednorodzinne dwulokalowe muszą się cechować takimi parametrami akustyki ścian wewnętrznych i stropów oddzielających poszczególne mieszkania, jak w przypadku budynków wielorodzinnych. Chodzi o gwarancję lepszych warunków akustycznych dla osób kupujących mieszkania w „mini-blokach” z dwoma lokalami.
Tylko najnowsze inwestycje z nowymi wymaganiami
W przypadku każdej zmiany warunków technicznych, niezwykle ważne są zasady traktowania starszych budynków. Mówimy nie tylko o projektach deweloperów, ale również wszystkich innych inwestorów budowlanych. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają zatem uwagę, że opisywane wyżej nowe wymagania w zakresie akustyki budynków obowiązują na takich samych zasadach, jak inne zmiany warunków technicznych od 1 sierpnia 2024 r. (np. dotyczące odległości budynków od granicy działki oraz placów zabaw).
Przypomnijmy zatem czasowe zasady wprowadzenia nowych regulacji. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wskazuje, że nowe wymogi (np. akustyczne) nie mają zastosowania do budynków, dla których przed 1 sierpnia 2024 roku: został złożony wniosek o pozwolenie na budowę, dokonano zgłoszenia budowy lub już wydano pozwolenie budowlane.
Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl
Polecamy: Wideoszkolenie: Podatek od nieruchomości 2025 – czy firmy czeka rewolucja?
REKLAMA
REKLAMA