Dodatki do gleby
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Piasku używa się do poprawienia struktury ziemi. Czasem może zdarzyć się, że w piasku znajdować się będą domieszki gliny, które powodują oklejanie się ziemi. Piasek taki powinniśmy dobrze przemyć, aby pozbawić go owych domieszek. Piasek dodaje się do ziemi w celu zwiększenia jej przepuszczalności i przewiewności.
Cegła
Cegłę należy rozkruszyć i przed dodaniem do ziemi przesiać przez sitko o średnicy oczek 6 mm. Cegłę dodaje się w celu zwiększenia granulacji w ziemi.
Perlit
Perlit stosuje się podobnie jak cegłę. Jest on jednak dużo lżejszy i bardziej porowaty niż cegła. Jest lżejszy od wody, więc po podlaniu może czasem unosić się na powierzchni.
Styropian
Najlepszym styropianem jest ten o średnicy kulek od 2 do 6 milimetrów. Stosuje się go jako granulat. Styropian wpływa na przewietrzenie ziemi, wykazuje obojętny odczyn.
Węgiel drzewny
Węgiel drzewny zalecany jest szczególnie roślinom o wrażliwych korzeniach. Dodatkowo działa przeciwgrzybiczo . Dodawany jest do gleby w formie granulatu. Jeśli roślina ma uszkodzone korzenie warto zatrzeć jej rany miałem z węgla drzewnego.
Kora sosnowa
Korę sosnową dodajemy w celu spulchnienia substratu. Pocięta w paski (w poprzek słoi drzewnych) i dodana do gleby pod wpływem wilgoci pęka, w szczelinach gromadzi się powietrze. W ten sposób osiągamy nasz cel - spulchnienie gleby.
Kreda szlamowana
Kredę dodajemy do gleby roślin, które wymagają podłoża bogatego w wapń.
Zobacz też : Właściwe przesadzanie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.