REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bonsai – czym jest i jak o nie zadbać

Adrianne Mazurek
Bonsai.
Bonsai.

REKLAMA

REKLAMA

Bonsai wywodzi się z Chin, choć to w Japonii kultywowane jest po dziś dzień. Sztuka miniaturyzowania drzewek i krzewów zyskuje obecnie coraz większa popularność na Zachodzie, także w Polsce. Sprawdź, czym jest bonsai i jak odpowiednio je pielęgnować.

Nie ma specjalnych nasion, z których wysadza się te małe drzewka. Są to specjalnie uformowane, przycinane i drutowane drzewa, które bez specjalistycznej opieki osiągają kilka metrów wysokości. Do hodowli wybiera się gatunki roślin o zdrewniałych pędach. Dodatkowym atutem drzewek bonsai jest ich długowieczność – najbardziej cenione są właśnie takie gatunki drzew (dąb, grab, sosna, świerk, jałowiec).

REKLAMA

REKLAMA

Drzewka bonsai wymagają stałej pielęgnacji, trzeba je podlewać nawozić, przycinać i drutować, aby nie straciły nadanego im kształtu. Nierzadko jest to zadanie na lata! Charakterystyczne w sztuce bonsai jest eksponowanie krajobrazu wokół drzewka. Kamienie, drobne rośliny (czasem sztuczne) i ich układ względem drzewka stanowi piękne tło kompozycyjne. Przyozdabianie drzewek zyskało nawet miano osobnej dziedziny sztuki.

Pamiętajmy, że prawdziwe drzewka bonsai rosną w płaskich donicach i wyglądają jak zszargane przez wieloletnie wichry i ulewy stare, majestatyczne drzewa. Oczywiście w sztuce tej, jak w każdej innej, wyróżniamy wiele stylów, według których kształtowane są bonsai. Jedne rosną regularnie, inne wydają się wygięte przez wiatr w jedną stronę – uformowanie drzewka zależy w tym przypadku od konwencji, której poddał się hodowca.

Zobacz także: Jak sprawdzą się kwiaty w naszej łazience?

Pielęgnacja

REKLAMA

O bonsai należy dbać jak o każdą inną roślinę, jaka znajduje się w naszym domu. Wymagają one nawożenia, podlewania i raz na jakiś czas – przycinania. Przycinanie pędów jest ważne, jeśli chcemy utrzymać kształt drzewa. Bez tego zabiegu po kilku latach hodowli z bonsai zrobiłby się ogromny krzak. Podlewać drzewko należy bardzo często – w lecie kilka razy w ciągu dnia, wiosną i jesienią raz dziennie, natomiast zimą nie potrzebują aż tak wiele wody. Nawozić drzewka należy przynajmniej raz w miesiącu, a stosowany nawóz zależy od rodzaju Twojego bonsai – każdy gatunek ma inne wymagania, o które najlepiej zapytać przy zakupie rośliny.

Drzewka bonsai wymagają przesadzania! Kupujemy je w ozdobnych, płaskich donicach, jednak należy o nie odpowiednio zadbać i przesadzać wedle ich potrzeb. Młodsze okazy przesadzamy raz w roku, natomiast starsze co pięć lat. Zawsze używamy do tego płaskiej donicy, nieco większej od tej poprzedniej. Po przesadzeniu należy obficie podlać naszego zielonego przyjaciela i przez najbliższe trzy tygodnie nie nawozić.

Zobacz także : Co zrobić, aby kaktusy zakwitły

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA