REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bonsai – czym jest i jak o nie zadbać

Adrianne Mazurek
Bonsai.
Bonsai.

REKLAMA

REKLAMA

Bonsai wywodzi się z Chin, choć to w Japonii kultywowane jest po dziś dzień. Sztuka miniaturyzowania drzewek i krzewów zyskuje obecnie coraz większa popularność na Zachodzie, także w Polsce. Sprawdź, czym jest bonsai i jak odpowiednio je pielęgnować.

Nie ma specjalnych nasion, z których wysadza się te małe drzewka. Są to specjalnie uformowane, przycinane i drutowane drzewa, które bez specjalistycznej opieki osiągają kilka metrów wysokości. Do hodowli wybiera się gatunki roślin o zdrewniałych pędach. Dodatkowym atutem drzewek bonsai jest ich długowieczność – najbardziej cenione są właśnie takie gatunki drzew (dąb, grab, sosna, świerk, jałowiec).

REKLAMA

REKLAMA

Drzewka bonsai wymagają stałej pielęgnacji, trzeba je podlewać nawozić, przycinać i drutować, aby nie straciły nadanego im kształtu. Nierzadko jest to zadanie na lata! Charakterystyczne w sztuce bonsai jest eksponowanie krajobrazu wokół drzewka. Kamienie, drobne rośliny (czasem sztuczne) i ich układ względem drzewka stanowi piękne tło kompozycyjne. Przyozdabianie drzewek zyskało nawet miano osobnej dziedziny sztuki.

Pamiętajmy, że prawdziwe drzewka bonsai rosną w płaskich donicach i wyglądają jak zszargane przez wieloletnie wichry i ulewy stare, majestatyczne drzewa. Oczywiście w sztuce tej, jak w każdej innej, wyróżniamy wiele stylów, według których kształtowane są bonsai. Jedne rosną regularnie, inne wydają się wygięte przez wiatr w jedną stronę – uformowanie drzewka zależy w tym przypadku od konwencji, której poddał się hodowca.

Zobacz także: Jak sprawdzą się kwiaty w naszej łazience?

Pielęgnacja

REKLAMA

O bonsai należy dbać jak o każdą inną roślinę, jaka znajduje się w naszym domu. Wymagają one nawożenia, podlewania i raz na jakiś czas – przycinania. Przycinanie pędów jest ważne, jeśli chcemy utrzymać kształt drzewa. Bez tego zabiegu po kilku latach hodowli z bonsai zrobiłby się ogromny krzak. Podlewać drzewko należy bardzo często – w lecie kilka razy w ciągu dnia, wiosną i jesienią raz dziennie, natomiast zimą nie potrzebują aż tak wiele wody. Nawozić drzewka należy przynajmniej raz w miesiącu, a stosowany nawóz zależy od rodzaju Twojego bonsai – każdy gatunek ma inne wymagania, o które najlepiej zapytać przy zakupie rośliny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drzewka bonsai wymagają przesadzania! Kupujemy je w ozdobnych, płaskich donicach, jednak należy o nie odpowiednio zadbać i przesadzać wedle ich potrzeb. Młodsze okazy przesadzamy raz w roku, natomiast starsze co pięć lat. Zawsze używamy do tego płaskiej donicy, nieco większej od tej poprzedniej. Po przesadzeniu należy obficie podlać naszego zielonego przyjaciela i przez najbliższe trzy tygodnie nie nawozić.

Zobacz także : Co zrobić, aby kaktusy zakwitły

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA