Bonsai – czym jest i jak o nie zadbać
REKLAMA
REKLAMA
Nie ma specjalnych nasion, z których wysadza się te małe drzewka. Są to specjalnie uformowane, przycinane i drutowane drzewa, które bez specjalistycznej opieki osiągają kilka metrów wysokości. Do hodowli wybiera się gatunki roślin o zdrewniałych pędach. Dodatkowym atutem drzewek bonsai jest ich długowieczność – najbardziej cenione są właśnie takie gatunki drzew (dąb, grab, sosna, świerk, jałowiec).
REKLAMA
REKLAMA
Drzewka bonsai wymagają stałej pielęgnacji, trzeba je podlewać nawozić, przycinać i drutować, aby nie straciły nadanego im kształtu. Nierzadko jest to zadanie na lata! Charakterystyczne w sztuce bonsai jest eksponowanie krajobrazu wokół drzewka. Kamienie, drobne rośliny (czasem sztuczne) i ich układ względem drzewka stanowi piękne tło kompozycyjne. Przyozdabianie drzewek zyskało nawet miano osobnej dziedziny sztuki.
Pamiętajmy, że prawdziwe drzewka bonsai rosną w płaskich donicach i wyglądają jak zszargane przez wieloletnie wichry i ulewy stare, majestatyczne drzewa. Oczywiście w sztuce tej, jak w każdej innej, wyróżniamy wiele stylów, według których kształtowane są bonsai. Jedne rosną regularnie, inne wydają się wygięte przez wiatr w jedną stronę – uformowanie drzewka zależy w tym przypadku od konwencji, której poddał się hodowca.
Zobacz także: Jak sprawdzą się kwiaty w naszej łazience?
Pielęgnacja
REKLAMA
O bonsai należy dbać jak o każdą inną roślinę, jaka znajduje się w naszym domu. Wymagają one nawożenia, podlewania i raz na jakiś czas – przycinania. Przycinanie pędów jest ważne, jeśli chcemy utrzymać kształt drzewa. Bez tego zabiegu po kilku latach hodowli z bonsai zrobiłby się ogromny krzak. Podlewać drzewko należy bardzo często – w lecie kilka razy w ciągu dnia, wiosną i jesienią raz dziennie, natomiast zimą nie potrzebują aż tak wiele wody. Nawozić drzewka należy przynajmniej raz w miesiącu, a stosowany nawóz zależy od rodzaju Twojego bonsai – każdy gatunek ma inne wymagania, o które najlepiej zapytać przy zakupie rośliny.
Drzewka bonsai wymagają przesadzania! Kupujemy je w ozdobnych, płaskich donicach, jednak należy o nie odpowiednio zadbać i przesadzać wedle ich potrzeb. Młodsze okazy przesadzamy raz w roku, natomiast starsze co pięć lat. Zawsze używamy do tego płaskiej donicy, nieco większej od tej poprzedniej. Po przesadzeniu należy obficie podlać naszego zielonego przyjaciela i przez najbliższe trzy tygodnie nie nawozić.
Zobacz także : Co zrobić, aby kaktusy zakwitły
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.