Kalendarium opieki nad kwiatami
REKLAMA
REKLAMA
Zacznijmy od początku roku – styczeń to miesiąc, w którym należy zasilać nawozem zimowym kwiaty, które kwitną akurat o tej porze roku. To również dobry czas na wysiew begonii bulwiastych i wiecznie kwitnących. Pod koniec stycznia możesz zacząć pędzić rośliny cebulowe.
REKLAMA
REKLAMA
Kolejny miesiąc, luty, obfituje w zajęcia związane z przesadzaniem i przycinaniem kwiatów doniczkowych. Pamiętajmy, aby przesadzać kwiaty do odpowiednio dobranych doniczek, w których przygotowaliśmy w zależności od rodzaju hodowanego kwiatu specjalną mieszankę glebową. Na początku lutego możemy także zacząć podlewać sukulenty, pamiętajmy jednak, by dawki wody były raczej skąpe.
Marzec jest miesiącem, kiedy domowy ogrodnik ma pełne ręce roboty. Kwiaty wymagają systematycznego podlewania, nawożenia i zraszania (w zależności od potrzeb). Przesadzone w lutym kwiaty zaczynamy zasilać odpowiednimi nawozami, możemy także przesadzić kwiaty, którym do tej pory nie zdążyliśmy zmienić podłoża. Marzec to dobry miesiąc do rozmnażania kwiatów poprzez sadzonki pędowe i liściowe.
W kwietniu należy pamiętać, aby przestawić gatunki wiosenne w chłodniejsze miejsce – pierwiosnki, rośliny cebulowe i inne kwiaty dłużej zachowają swój ozdobny wygląd. Zwykle to właśnie w kwietniu przestają grzać kaloryfery, zatem zmniejszamy także dawki wody podawane kwiatom.
Nie zapominajmy o nawożeniu roślin, zwłaszcza w maju. Wtedy rośliny nadal przeżywają swój największy rozwój. Gatunki lubiące wilgoć zraszajmy często, ale tylko wtedy, gdy nie padają na nie promienie słoneczne.
REKLAMA
Czerwiec jest idealnym miesiącem do wystawienia kwiatów na świeże powietrze, oczywiście wystawiajmy tylko te gatunki nadające się do werandowania. W czerwcu, gdy słońce jest bardzo intensywne, nie możemy zapominać o cieniowaniu kwiatów stojących na parapetach okien południowych. Ze względu na wysokie temperatury musimy także regularnie podlewać naszych zielonych podopiecznych. W czerwcu mogą pojawić się szkodniki – należy zwracać zatem uwagę na liście kwiatów, aby szybko zapobiec zagrożeniu.
W lipcu przede wszystkim pamiętajmy o systematycznym podlewaniu! Ważne jest także zasilanie kwiatów – przeważnie raz na 10 dni nawozem wieloskładnikowym. Jeśli wyjeżdżamy w lipcu na wakacje musimy odpowiednio zadbać o naszych podopiecznych. Niektóre kwiaty bez podlewania przez dłuższy czas usychają, dlatego warto zadbać o stały dostęp do wody podczas naszej nieobecności.
Sierpień jest miesiącem, w którym należy stopniowo ograniczać zasilanie kwiatów oraz podlewanie niektórych gatunków – np. gloksynii. Warto dokładnie obejrzeć sukulenty – dla nich sierpień jest miesiącem szczególnego ryzyka ataku szkodników.
We wrześniu zaczynamy nawożenie kwiatów nawozami zimowymi. Przynosimy z dworu kwiaty, które spędzały lato na świeżym powietrzu. Warto spryskać je środkami owadobójczymi i grzybobójczymi – nawet jeśli nie ma widocznych niepokojących objawów, warto zapobiec ewentualnym nieproszonym gościom. Gdy rozpocznie się sezon grzewczy musimy nawilżać powietrze!
Październik jest miesiącem spoczynku dla naszych kwiatów. Ustawiamy je bliżej okien, aby miały większy dostęp do światła. Możemy także naświetlać je po zapadnięciu zmroku. Jedyny nawóz jakiego używamy do kwiatów powinien być zimowy, aby ułatwił przetrwanie w trudnych, domowych warunkach.
W listopadzie zaprzestajemy podlewania kaktusów, natomiast pozostałe rośliny nawadniamy umiarkowanie – zwłaszcza, jeśli zimują w chłodnym pomieszczeniu. Warto zwrócić uwagę na rośliny, które w sezonie letnim były werandowane – być może dopiero teraz zaatakowały je szkodniki. Nawozimy kwiaty nawozem zimowym, ewentualnie specjalnymi mieszankami zimowymi.
W grudniu należy zasilać gatunki, które kwitną w tym okresie. Możemy zastosować do tego specjalne pożywki lub nawozy. Kwiaty podlewamy w zależności od wymagań poszczególnych gatunków. Możemy także wysadzać świąteczne drzewka do ogrodu.
Zobacz także : Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.