REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarium opieki nad kwiatami

Adrianne Mazurek
Kwiaty doniczkowe.
Kwiaty doniczkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Twoją pasją są kwiaty i pragniesz zapewnić im kompleksową opiekę przez cały rok? Nic prostszego – wystarczy, że zapoznasz się kalendarium opieki nad roślinami. Dzięki niemu dowiesz się, czego potrzebują Twoje kwiaty w poszczególnych miesiącach i co możesz zrobić, aby poszerzyć swoją domową kolekcję!

Zacznijmy od początku roku – styczeń to miesiąc, w którym należy zasilać nawozem zimowym kwiaty, które kwitną akurat o tej porze roku. To również dobry czas na wysiew begonii bulwiastych i wiecznie kwitnących. Pod koniec stycznia możesz zacząć pędzić rośliny cebulowe.    

REKLAMA

REKLAMA

Kolejny miesiąc, luty, obfituje w zajęcia związane z przesadzaniem i przycinaniem kwiatów doniczkowych. Pamiętajmy, aby przesadzać kwiaty do odpowiednio dobranych doniczek, w których przygotowaliśmy w zależności od rodzaju hodowanego kwiatu specjalną mieszankę glebową. Na początku lutego możemy także zacząć podlewać sukulenty, pamiętajmy jednak, by dawki wody były raczej skąpe.

Marzec jest miesiącem, kiedy domowy ogrodnik ma pełne ręce roboty. Kwiaty wymagają systematycznego podlewania, nawożenia i zraszania (w zależności od potrzeb). Przesadzone w lutym kwiaty zaczynamy zasilać odpowiednimi nawozami, możemy także przesadzić kwiaty, którym do tej pory nie zdążyliśmy zmienić podłoża. Marzec to dobry miesiąc do rozmnażania kwiatów poprzez sadzonki pędowe i liściowe.

W kwietniu należy pamiętać, aby przestawić gatunki wiosenne w chłodniejsze miejsce – pierwiosnki, rośliny cebulowe i inne kwiaty dłużej zachowają swój ozdobny wygląd. Zwykle to właśnie w kwietniu przestają grzać kaloryfery, zatem zmniejszamy także dawki wody podawane kwiatom.

Nie zapominajmy o nawożeniu roślin, zwłaszcza w maju. Wtedy rośliny nadal przeżywają swój największy rozwój. Gatunki lubiące wilgoć zraszajmy często, ale tylko wtedy, gdy nie padają na nie promienie słoneczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Czerwiec jest idealnym miesiącem do wystawienia kwiatów na świeże powietrze, oczywiście wystawiajmy tylko te gatunki nadające się do werandowania. W czerwcu, gdy słońce jest bardzo intensywne, nie możemy zapominać o cieniowaniu kwiatów stojących na parapetach okien południowych. Ze względu na wysokie temperatury musimy także regularnie podlewać naszych zielonych podopiecznych. W czerwcu mogą pojawić się szkodniki – należy zwracać zatem uwagę na liście kwiatów, aby szybko zapobiec zagrożeniu.

W lipcu przede wszystkim pamiętajmy o systematycznym podlewaniu! Ważne jest także zasilanie kwiatów – przeważnie raz na 10 dni nawozem wieloskładnikowym. Jeśli wyjeżdżamy w lipcu na wakacje musimy odpowiednio zadbać o naszych podopiecznych. Niektóre kwiaty bez podlewania przez dłuższy czas usychają, dlatego warto zadbać o stały dostęp do wody podczas naszej nieobecności.

Sierpień jest miesiącem, w którym należy stopniowo ograniczać zasilanie kwiatów oraz podlewanie niektórych gatunków – np. gloksynii. Warto dokładnie obejrzeć sukulenty – dla nich sierpień jest miesiącem szczególnego ryzyka ataku szkodników.

We wrześniu zaczynamy nawożenie kwiatów nawozami zimowymi. Przynosimy z dworu kwiaty, które spędzały lato na świeżym powietrzu. Warto spryskać je środkami owadobójczymi i grzybobójczymi – nawet jeśli nie ma widocznych niepokojących objawów, warto zapobiec ewentualnym nieproszonym gościom. Gdy rozpocznie się sezon grzewczy musimy nawilżać powietrze!

Październik jest miesiącem spoczynku dla naszych kwiatów. Ustawiamy je bliżej okien, aby miały większy dostęp do światła. Możemy także naświetlać je po zapadnięciu zmroku. Jedyny nawóz jakiego używamy do kwiatów powinien być zimowy, aby ułatwił przetrwanie w trudnych, domowych warunkach.

W listopadzie zaprzestajemy podlewania kaktusów, natomiast pozostałe rośliny nawadniamy umiarkowanie – zwłaszcza, jeśli zimują w chłodnym pomieszczeniu. Warto zwrócić uwagę na rośliny, które w sezonie letnim były werandowane – być może dopiero teraz zaatakowały je szkodniki. Nawozimy kwiaty nawozem zimowym, ewentualnie specjalnymi mieszankami zimowymi.

W grudniu należy zasilać gatunki, które kwitną w tym okresie. Możemy zastosować do tego specjalne pożywki lub nawozy. Kwiaty podlewamy w zależności od wymagań poszczególnych gatunków. Możemy także wysadzać świąteczne drzewka do ogrodu.

Zobacz także : Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

Szykują się zmiany dotyczące działalności spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych. [PROJEKT USTAWY]

Szykują się zmiany dotyczące działalności spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych. Do uzgodnień trafił projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw. Projektodawcą jest resort rozwoju i technologii.

Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

REKLAMA

Nowe mieszkanie od dewelopera za pół aktualnej ceny metra kwadratowego: są i będzie ich coraz więcej – jeden warunek

Kompromis jest łatwy do spełnienia. Zamiast płacić 20 tys. zł za metr kwadratowy na warszawskiej woli, można kupić nowiutkie mieszkanie w Błoniu po 8 tys. zł za metr. Podobnie jest za rogatkami innych metropolii, a deweloperzy zaczynają tam budować nowe osiedla na potęgę.

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

REKLAMA

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Dwa pokoje od dewelopera - ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba mieć na dwa pokoje od dewelopera? Jakie są ceny w największych miastach? Czy dużo wzrosły? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA