REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarium opieki nad kwiatami

Adrianne Mazurek
Kwiaty doniczkowe.
Kwiaty doniczkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Twoją pasją są kwiaty i pragniesz zapewnić im kompleksową opiekę przez cały rok? Nic prostszego – wystarczy, że zapoznasz się kalendarium opieki nad roślinami. Dzięki niemu dowiesz się, czego potrzebują Twoje kwiaty w poszczególnych miesiącach i co możesz zrobić, aby poszerzyć swoją domową kolekcję!

Zacznijmy od początku roku – styczeń to miesiąc, w którym należy zasilać nawozem zimowym kwiaty, które kwitną akurat o tej porze roku. To również dobry czas na wysiew begonii bulwiastych i wiecznie kwitnących. Pod koniec stycznia możesz zacząć pędzić rośliny cebulowe.    

REKLAMA

REKLAMA

Kolejny miesiąc, luty, obfituje w zajęcia związane z przesadzaniem i przycinaniem kwiatów doniczkowych. Pamiętajmy, aby przesadzać kwiaty do odpowiednio dobranych doniczek, w których przygotowaliśmy w zależności od rodzaju hodowanego kwiatu specjalną mieszankę glebową. Na początku lutego możemy także zacząć podlewać sukulenty, pamiętajmy jednak, by dawki wody były raczej skąpe.

Marzec jest miesiącem, kiedy domowy ogrodnik ma pełne ręce roboty. Kwiaty wymagają systematycznego podlewania, nawożenia i zraszania (w zależności od potrzeb). Przesadzone w lutym kwiaty zaczynamy zasilać odpowiednimi nawozami, możemy także przesadzić kwiaty, którym do tej pory nie zdążyliśmy zmienić podłoża. Marzec to dobry miesiąc do rozmnażania kwiatów poprzez sadzonki pędowe i liściowe.

W kwietniu należy pamiętać, aby przestawić gatunki wiosenne w chłodniejsze miejsce – pierwiosnki, rośliny cebulowe i inne kwiaty dłużej zachowają swój ozdobny wygląd. Zwykle to właśnie w kwietniu przestają grzać kaloryfery, zatem zmniejszamy także dawki wody podawane kwiatom.

Nie zapominajmy o nawożeniu roślin, zwłaszcza w maju. Wtedy rośliny nadal przeżywają swój największy rozwój. Gatunki lubiące wilgoć zraszajmy często, ale tylko wtedy, gdy nie padają na nie promienie słoneczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Czerwiec jest idealnym miesiącem do wystawienia kwiatów na świeże powietrze, oczywiście wystawiajmy tylko te gatunki nadające się do werandowania. W czerwcu, gdy słońce jest bardzo intensywne, nie możemy zapominać o cieniowaniu kwiatów stojących na parapetach okien południowych. Ze względu na wysokie temperatury musimy także regularnie podlewać naszych zielonych podopiecznych. W czerwcu mogą pojawić się szkodniki – należy zwracać zatem uwagę na liście kwiatów, aby szybko zapobiec zagrożeniu.

W lipcu przede wszystkim pamiętajmy o systematycznym podlewaniu! Ważne jest także zasilanie kwiatów – przeważnie raz na 10 dni nawozem wieloskładnikowym. Jeśli wyjeżdżamy w lipcu na wakacje musimy odpowiednio zadbać o naszych podopiecznych. Niektóre kwiaty bez podlewania przez dłuższy czas usychają, dlatego warto zadbać o stały dostęp do wody podczas naszej nieobecności.

Sierpień jest miesiącem, w którym należy stopniowo ograniczać zasilanie kwiatów oraz podlewanie niektórych gatunków – np. gloksynii. Warto dokładnie obejrzeć sukulenty – dla nich sierpień jest miesiącem szczególnego ryzyka ataku szkodników.

We wrześniu zaczynamy nawożenie kwiatów nawozami zimowymi. Przynosimy z dworu kwiaty, które spędzały lato na świeżym powietrzu. Warto spryskać je środkami owadobójczymi i grzybobójczymi – nawet jeśli nie ma widocznych niepokojących objawów, warto zapobiec ewentualnym nieproszonym gościom. Gdy rozpocznie się sezon grzewczy musimy nawilżać powietrze!

Październik jest miesiącem spoczynku dla naszych kwiatów. Ustawiamy je bliżej okien, aby miały większy dostęp do światła. Możemy także naświetlać je po zapadnięciu zmroku. Jedyny nawóz jakiego używamy do kwiatów powinien być zimowy, aby ułatwił przetrwanie w trudnych, domowych warunkach.

W listopadzie zaprzestajemy podlewania kaktusów, natomiast pozostałe rośliny nawadniamy umiarkowanie – zwłaszcza, jeśli zimują w chłodnym pomieszczeniu. Warto zwrócić uwagę na rośliny, które w sezonie letnim były werandowane – być może dopiero teraz zaatakowały je szkodniki. Nawozimy kwiaty nawozem zimowym, ewentualnie specjalnymi mieszankami zimowymi.

W grudniu należy zasilać gatunki, które kwitną w tym okresie. Możemy zastosować do tego specjalne pożywki lub nawozy. Kwiaty podlewamy w zależności od wymagań poszczególnych gatunków. Możemy także wysadzać świąteczne drzewka do ogrodu.

Zobacz także : Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA