REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustawiać rośliny w mieszkaniu

Adrianne Mazurek
Rośliny doniczkowe.
Rośliny doniczkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Ważnym elementem dekoracyjnym każdego mieszkania są rośliny. Aby jednak pięknie kwitły powinny mieć do tego odpowiednie warunki. Sprawdź, jakie rośliny nadają się do Twojego domu i jak powinnaś je ustawić!

REKLAMA

Najważniejszą kwestią w wyborze rośliny jest uwzględnienie jej potrzeb i wybranie najodpowiedniejszego kwiatu do warunków panujących w naszym mieszkaniu. To od potrzeb rośliny uzależniamy jej ekspozycję. Warto więc najpierw zastanowić się nad miejscem, w którym chcielibyśmy postawić roślinę, a dopiero potem dopasować do niego wymarzony kwiat.

REKLAMA

W planowaniu ekspozycji powinniśmy kierować się zasadą, że jeden dobrze rosnący i wyeksponowany kwiat dostarczy nam więcej przyjemności niż różnorodny i chaotyczny miks. Jeśli jednak zdecydujemy się na większą ilość roślin dobrze je zgrupować w jednym (lub kilku) miejscach umieszczając je w specjalnych, ozdobnych donicach, które umożliwiają jednocześnie swobodne ich przestawianie. Należy także pamiętać, by zimą odsuwać kwiaty od źródeł ciepła oraz, by miały one odpowiednią ilość światła niezbędną do procesu fotosyntezy. Z pojedynczymi kwiatami nie ma problemu – możemy umieszczać je dowolnie – na parapetach czy też na półkach. Możemy także wykorzystać pnącza do ozdobienia framug czy umownych ścianek działowych.

Zobacz: kwiaty na stanowisko cieniste

W nowoczesnych mieszkaniach nie panuje klimat pustynno-stepowy, dlatego też warto wiedzieć, w jakich naturalnych warunkach występuje nasza wymarzona roślina. Jeśli pochodzi ona z tropików musimy zapewnić jej odpowiednią wilgotność powietrza ciągłym zraszaniem oraz ustawieniem jej w specjalnym pojemniku, na dnie którego znajduje się żwir i woda. Należy także zadbać o to, by miała odpowiedni dostęp do światła słonecznego, tj. nie możemy odstawić jej zbyt daleko od okna.

Wybór doniczki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często wybór naczynia, w którym ustawimy naszą roślinę, decyduje o walorach estetycznych całej aranżacji. Należy pamiętać, by donica pasowała do całego kwiatu – zwróćmy tutaj uwagę na fakturę liści, tonację zieleni, kwiaty. Wiele zależy też od miejsca, w jakim chcemy ustawić roślinę – na podłodze, komodzie, parapecie, czy też w innym miejscu. Najlepiej, aby wszystkie elementy współgrały ze sobą i nie dawały efektu sztuczności i przesycenia. Dlatego zaleca się doniczki proste w kształcie oraz o stonowanych kolorach. Choć oczywiście wszystko zależy od naszego gustu.

Wybór rośliny z katalogu

Może zdarzyć się tak, że upatrzona przez nas w katalogu kompozycja kwiatowa (zwłaszcza ta ustawiona daleko od okna) nie nadaje się do uprawy w naszym mieszkaniu. W wielu wypadkach katalogowa aranżacja może okazać się zręcznym oszustwem – np. ułożeniem kompozycji ze sztucznych kwiatów, czy też ustawieniem ich tam tylko do zdjęcia. Jednak może okazać się też, że kompozycja taka prowadzona jest na specjalnym, hydroponicznym podłożu. Kwiat odżywia się wtedy wzorcowo dzięki specjalnemu podłożu, w zimie i na jesieni doświetlany jest specjalnym światłem i w razie potrzeby nawilżany jest dodatkowo wkomponowanymi w donicę specjalnym nawilżaczami. W Polsce uprawa hydroponiczna nie jest jeszcze popularna, jak również stosowanie żarówek sodowych do naświetlania kwiatów. 

Zobacz: kwiaty na stanowisko jasne

Jednak jeśli chcemy korzystać ze zwykłej gleby musimy zastanowić się nad wyborem rośliny i bynajmniej nie sugerować tym, że w katalogu wygląda ona świetnie, pomimo ustawienia w ciemnym kącie pokoju.

Roślina w łazience

Przy odpowiednim oświetleniu możemy pewne rośliny umieścić w łazience. Jedynym warunkiem do tego jest naświetlanie ich lampami fluorescencyjnymi, rtęciowymi i sodowymi, które dają białe, zimne światło. Nie należy używać lamp żarowych, gdyż mogą one poparzyć roślinę. Do łazienki można wstawić te gatunki roślin, które lubią wilgoć i podwyższoną temperaturę – np. paprocie, skrzydłokwiaty, zroślichy, kordyliny. Doskonale rozwijać się będą w tych warunkach także trzykrotki. Czas naświetlania roślin w ciemnych pomieszczeniach powinien wynosić latem 8-10 godzin, natomiast zimą 6-7.

Zobacz: kwiaty na stanowisko półcieniste

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA