REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustawiać rośliny w mieszkaniu

Adrianne Mazurek
Rośliny doniczkowe.
Rośliny doniczkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Ważnym elementem dekoracyjnym każdego mieszkania są rośliny. Aby jednak pięknie kwitły powinny mieć do tego odpowiednie warunki. Sprawdź, jakie rośliny nadają się do Twojego domu i jak powinnaś je ustawić!

REKLAMA

Najważniejszą kwestią w wyborze rośliny jest uwzględnienie jej potrzeb i wybranie najodpowiedniejszego kwiatu do warunków panujących w naszym mieszkaniu. To od potrzeb rośliny uzależniamy jej ekspozycję. Warto więc najpierw zastanowić się nad miejscem, w którym chcielibyśmy postawić roślinę, a dopiero potem dopasować do niego wymarzony kwiat.

REKLAMA

W planowaniu ekspozycji powinniśmy kierować się zasadą, że jeden dobrze rosnący i wyeksponowany kwiat dostarczy nam więcej przyjemności niż różnorodny i chaotyczny miks. Jeśli jednak zdecydujemy się na większą ilość roślin dobrze je zgrupować w jednym (lub kilku) miejscach umieszczając je w specjalnych, ozdobnych donicach, które umożliwiają jednocześnie swobodne ich przestawianie. Należy także pamiętać, by zimą odsuwać kwiaty od źródeł ciepła oraz, by miały one odpowiednią ilość światła niezbędną do procesu fotosyntezy. Z pojedynczymi kwiatami nie ma problemu – możemy umieszczać je dowolnie – na parapetach czy też na półkach. Możemy także wykorzystać pnącza do ozdobienia framug czy umownych ścianek działowych.

Zobacz: kwiaty na stanowisko cieniste

W nowoczesnych mieszkaniach nie panuje klimat pustynno-stepowy, dlatego też warto wiedzieć, w jakich naturalnych warunkach występuje nasza wymarzona roślina. Jeśli pochodzi ona z tropików musimy zapewnić jej odpowiednią wilgotność powietrza ciągłym zraszaniem oraz ustawieniem jej w specjalnym pojemniku, na dnie którego znajduje się żwir i woda. Należy także zadbać o to, by miała odpowiedni dostęp do światła słonecznego, tj. nie możemy odstawić jej zbyt daleko od okna.

Wybór doniczki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często wybór naczynia, w którym ustawimy naszą roślinę, decyduje o walorach estetycznych całej aranżacji. Należy pamiętać, by donica pasowała do całego kwiatu – zwróćmy tutaj uwagę na fakturę liści, tonację zieleni, kwiaty. Wiele zależy też od miejsca, w jakim chcemy ustawić roślinę – na podłodze, komodzie, parapecie, czy też w innym miejscu. Najlepiej, aby wszystkie elementy współgrały ze sobą i nie dawały efektu sztuczności i przesycenia. Dlatego zaleca się doniczki proste w kształcie oraz o stonowanych kolorach. Choć oczywiście wszystko zależy od naszego gustu.

Wybór rośliny z katalogu

Może zdarzyć się tak, że upatrzona przez nas w katalogu kompozycja kwiatowa (zwłaszcza ta ustawiona daleko od okna) nie nadaje się do uprawy w naszym mieszkaniu. W wielu wypadkach katalogowa aranżacja może okazać się zręcznym oszustwem – np. ułożeniem kompozycji ze sztucznych kwiatów, czy też ustawieniem ich tam tylko do zdjęcia. Jednak może okazać się też, że kompozycja taka prowadzona jest na specjalnym, hydroponicznym podłożu. Kwiat odżywia się wtedy wzorcowo dzięki specjalnemu podłożu, w zimie i na jesieni doświetlany jest specjalnym światłem i w razie potrzeby nawilżany jest dodatkowo wkomponowanymi w donicę specjalnym nawilżaczami. W Polsce uprawa hydroponiczna nie jest jeszcze popularna, jak również stosowanie żarówek sodowych do naświetlania kwiatów. 

Zobacz: kwiaty na stanowisko jasne

Jednak jeśli chcemy korzystać ze zwykłej gleby musimy zastanowić się nad wyborem rośliny i bynajmniej nie sugerować tym, że w katalogu wygląda ona świetnie, pomimo ustawienia w ciemnym kącie pokoju.

Roślina w łazience

Przy odpowiednim oświetleniu możemy pewne rośliny umieścić w łazience. Jedynym warunkiem do tego jest naświetlanie ich lampami fluorescencyjnymi, rtęciowymi i sodowymi, które dają białe, zimne światło. Nie należy używać lamp żarowych, gdyż mogą one poparzyć roślinę. Do łazienki można wstawić te gatunki roślin, które lubią wilgoć i podwyższoną temperaturę – np. paprocie, skrzydłokwiaty, zroślichy, kordyliny. Doskonale rozwijać się będą w tych warunkach także trzykrotki. Czas naświetlania roślin w ciemnych pomieszczeniach powinien wynosić latem 8-10 godzin, natomiast zimą 6-7.

Zobacz: kwiaty na stanowisko półcieniste

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA