REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podlewanie roślin doniczkowych

Adrianne Mazurek
Podlewanie roślin doniczkowych.
Podlewanie roślin doniczkowych.

REKLAMA

REKLAMA

Dostarczanie wody dla organizmów roślinnych jest bardzo ważne – dzięki niej roślina może poprawnie funkcjonować. Woda dostarcza naszym kwiatom soli mineralnych, chroni je przed przegrzaniem oraz jest wyjściowym surowcem fotosyntezy.

Rośliny pobierają wodę przez korzenie, a następnie transpirują przez aparaty szparkowe znajdujące się w liściach. Dlatego, to od ilości i powierzchni liści zależy ilość wyparowanej wody – im więcej liści tym proces transpiracji jest szybszy. Oczywiście na przetwarzanie wody przez rośliny mają także wpływ: wilgotność powietrza, temperatura, przewiew – im suchsze powietrze i wyższa temperatura, tym proces transpiracji jest szybszy i roślinę należy częściej podlewać. Co ciekawe częstotliwość podlewania zależeć będzie także od rodzaju i ilości ziemi w doniczce oraz materiału, z jakiego doniczka została wykonana.

REKLAMA

Kiedy podlewać

Najlepiej podlewać roślinę rano, dzięki temu będzie mogła za dnia wykorzystać wodę oraz światło do procesu fotosyntezy. Roślinę podlewamy według wilgotności podłoża – jeśli wsuniemy palec w glebę na głębokość 1,5 centymetra i odczujemy wilgoć, to możemy wstrzymać się z dostarczaniem wody. Jeśli podłoże jest suche – należy podlać kwiat. Podlewamy obficie – tak, aby woda wylała się aż na podstawkę doniczki. Wodę z podstawki należy wylać zaraz po ścieknięciu jej z doniczki (maksymalny czas pozostawienia wody w podstawce to 30 minut), w przeciwnym razie możemy uszkodzić korzenie kwiatu. Najniebezpieczniejsze jest zastój wody u kwiatów słabo zdrenowanych – ich korzenie pozostając długo w wilgoci gniją. Oczywiście rośliny bagienne, które preferują nadmiar wody przy korzeniach (np. sitowce, papirus) stale powinny mieć wodę w podstawce. Jednak pozostałe kwiaty mogą ucierpieć przez nasze niedopatrzenie. Pierwszą oznaką przelania jest wysychanie końcówek liści, kolejną – ich wypadanie.

Skąd wiemy jak podlewać

REKLAMA

Z budowy liści, pędów i korzeni możemy łatwo odgadnąć upodobania roślin. Jeśli roślina podsiada bulwę, cebule lub kłącza to znaczy, że w jej życiu występuje okres odpoczynku, w którym radykalnie ogranicza pobór wody. Musimy zatem okresowo przestawać je podlewać. Np. zasuszamy jesienią achimenesy i kaladie, a w marcu rozpoczynamy na nowo ich podlewanie.

Rośliny, które posiadają zdolność gromadzenia wody w liściach (np. aloes, agawa, hoja) ograniczamy podlewanie jesienią i zimą. Podobnie postępujemy z kaktusami, które wymagają dodatkowo niższej temperatury – 10-14 stopni. Rośliny te zaczynamy podlewać dopiero w lutym, kiedy zaczynają się rozwijać.

Największej ilości wody wymagają rośliny w okresie kwitnienia, jeśli nie sprostamy ich wymaganiom w tym okresie, mogą im opaść kwiaty, pąki i liście. Z kolei jesienią i zimą, w teorii powinniśmy rzadziej podlewać rośliny. Jednak ogrzewanie w mieszkaniu może wysuszać glebę do tego stopnia, że roślinę będziemy tak samo pielęgnować zimą jak latem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy każda woda nadaje się do podlewania

Woda wodociągowa nadaje się do podlewania roślin pomimo zawartości soli wapnia i magnezu decydujących o jej twardości. Jeśli chcemy pozbyć się alkalicznego działania wody wystarczy, że podlejemy kwiat bardzo obficie, a przelaną na podstawkę wodę od razu usuniemy. Pozbędziemy się w ten sposób wapnia – spływa on na dół. Nadmiar tej substancji jest szkodliwy dla roślin – blokuje on pobieranie innych składników z wody. O nadmiarze wapnia w glebie powie nam białawy osad znajdujący się na jej powierzchni oraz liszajowate plamy na doniczce. Należy wtedy podlać kwiat wodą zakwaszoną (możemy ją uzyskać przez zawieszenie w wiadrze wody woreczka z kilogramem ziemi wrzosowej lub torfu). Taką wodą można podlewać nawet epifity, wrzośce, kamelie i paprocie, którym twarda woda szkodzi.

Należy także pamiętać, aby używać wody odstanej – pomoże to usunąć z wody szkodliwy dla roślin chlor!

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA