Jak przestawić rośliny z uprawy w ziemi na hydroponiczną?
REKLAMA
REKLAMA
Do zabiegu takiego nadają się przede wszystkim zdrowe, młode i bujnie rosnące rośliny pokojowe. Rośliny uprawy hydroponicznej muszą wytworzyć inny rodzaj korzeni, dlatego proces ten nie przebiega bezproblemowo. Podczas fazy przejściowej roślina jest tak samo wrażliwa jak nieukorzeniona sadzonka. Najlepiej postępować w ten sposób:
REKLAMA
- Dzień przed zabiegiem podlewamy gruntownie roślinę.
- Wyjmujemy ją z doniczki i usuwamy palcami luźne grudki ziemi.
- Opłukujemy system korzeniowy letnią wodą, usuwając resztki ziemi. Musimy wykonać tę czynność dokładnie, ponieważ resztki ziemi w pożywce spowodowałyby gnicie.
- Usuwamy zgniłe i uszkodzone korzenie, a zbyt długie skracamy nożyczkami lub nożem.
- W doniczce układamy cienką warstwę świeżych granulek keramzytu i rozkładamy na niej korzenie rośliny.
- Trzymamy roślinę w ten sposób, aby znalazła się w doniczce na tej samej głębokości jak w poprzednim naczyniu i ostrożnie napełniamy doniczkę granulkami keramzytu. Aby keramzyt dobrze wypełnił przestrzenie między korzeniami, uderzamy lekko doniczką o stół.
- Jeżeli w jednym naczyniu umieszczamy różne gatunki roślin, musimy przy ich zestawianiu uwzględnić wymagania poszczególnych gatunków co do stanowiska i Ph pożywki.
- Naczynie zewnętrzne napełniamy letnią wodą bez składników pokarmowych do stopnia „optimum”.
- Następnie, aby ochronić roślinę przed nadmiernym parowaniem – okrywamy ją folią na 2-3 tygodnie.
- Nawożenie rozpoczynamy, gdy wskaźnik stanie na „minimum”.
Rośliny odpowiednie do uprawy hydroponicznej
Jeszcze do niedawna do uprawy hydroponicznej używano głównie roślin o ozdobnych liściach. Dzisiaj miłośnikom barwnych kwiatów można polecić już kilka ozdobnie kwitnących gatunków. Jednak pielęgnacja niektórych jest bardzo pracochłonna, ale warta wysiłków. Zestawienie roślin kwitnących i ozdobnych z liści podajemy w tabeli.
Które rośliny mniej się nadają do uprawy hydroponicznej
- Gatunki kłączowe lub bulwiaste – przy błędach w nawadnianiu reagują bardzo szybko gniciem (np. cyklamen).
- Gatunki krótkotrwałe, jednoroczne np. Exacum, które trzeba szybko zastąpić nowymi egzemplarzami.
- Rośliny wymagające częstego czyszczenia – obrywania przekwitłych kwiatów i starych liści. W ich przypadku należy szczególnie uważać, aby obumarłe części nie dostały się do pożywki (np. Begonia eliator i niecierpek).
- Rośliny o szybko i silnie rosnących korzeniach, wymagające częstego przesadzania (np. zielistka lub cibora).
- Rośliny pokojowe, które potrzebują chłodu w okresie spoczynku do ponownego kwitnienia. W czasie spoczynku w okresie chłodu temperatura spada do wartości krytycznej dla roślin. Kliwie, azalie lub hortensje reagują na to często gniciem korzeni.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.