REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przestawić rośliny z uprawy w ziemi na hydroponiczną?

Paweł Siedlecki
Uprawa roślin.
Uprawa roślin.

REKLAMA

REKLAMA

Jakie rośliny nadają się do uprawy hydroponicznej? Jak przygotować roślinę do zmiany podłoża?

Do zabiegu takiego nadają się przede wszystkim zdrowe, młode i bujnie rosnące rośliny pokojowe. Rośliny uprawy hydroponicznej muszą wytworzyć inny rodzaj korzeni, dlatego proces ten nie przebiega bezproblemowo. Podczas fazy przejściowej roślina jest tak samo wrażliwa jak nieukorzeniona sadzonka. Najlepiej postępować w ten sposób:

REKLAMA

  1. Dzień przed zabiegiem podlewamy gruntownie roślinę.
  2. Wyjmujemy ją z doniczki i usuwamy palcami luźne grudki ziemi.
  3. Opłukujemy system korzeniowy letnią wodą, usuwając resztki ziemi. Musimy wykonać tę czynność dokładnie, ponieważ resztki ziemi w pożywce spowodowałyby gnicie.
  4. Usuwamy zgniłe i uszkodzone korzenie, a zbyt długie skracamy nożyczkami lub nożem.
  5. W doniczce układamy cienką warstwę świeżych granulek keramzytu i rozkładamy na niej korzenie rośliny.
  6. Trzymamy roślinę w ten sposób, aby znalazła się w doniczce na tej samej głębokości jak w poprzednim naczyniu i ostrożnie napełniamy doniczkę granulkami keramzytu. Aby keramzyt dobrze wypełnił przestrzenie między korzeniami, uderzamy lekko doniczką o stół.
  7. Jeżeli w jednym naczyniu umieszczamy różne gatunki roślin, musimy przy ich zestawianiu uwzględnić wymagania poszczególnych gatunków co do stanowiska i Ph pożywki.
  8. Naczynie zewnętrzne napełniamy letnią wodą bez składników pokarmowych do stopnia „optimum”.
  9. Następnie, aby ochronić roślinę przed nadmiernym parowaniem – okrywamy ją folią na 2-3 tygodnie.
  10. Nawożenie rozpoczynamy, gdy wskaźnik stanie na „minimum”.

Rośliny odpowiednie do uprawy hydroponicznej

Jeszcze do niedawna do uprawy hydroponicznej używano głównie roślin o ozdobnych liściach. Dzisiaj miłośnikom barwnych kwiatów można polecić już kilka ozdobnie kwitnących gatunków. Jednak pielęgnacja niektórych jest bardzo pracochłonna, ale warta wysiłków. Zestawienie roślin kwitnących i ozdobnych z liści podajemy w tabeli.

Które rośliny mniej się nadają do uprawy hydroponicznej

  1. Gatunki kłączowe lub bulwiaste – przy błędach w nawadnianiu reagują bardzo szybko gniciem (np. cyklamen).
  2. Gatunki krótkotrwałe, jednoroczne np. Exacum, które trzeba szybko zastąpić nowymi egzemplarzami.
  3. Rośliny wymagające częstego czyszczenia – obrywania przekwitłych kwiatów i starych liści. W ich przypadku należy szczególnie uważać, aby obumarłe części nie dostały się do pożywki (np. Begonia eliator i niecierpek).
  4. Rośliny o szybko i silnie rosnących korzeniach, wymagające częstego przesadzania (np. zielistka lub cibora).
  5. Rośliny pokojowe, które potrzebują chłodu w okresie spoczynku do ponownego kwitnienia. W czasie spoczynku w okresie chłodu temperatura spada do wartości krytycznej dla roślin. Kliwie, azalie lub hortensje reagują na to często gniciem korzeni.

Studio Florystyczne Green-Line

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA