REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką doniczkę wybrać?

Paweł Siedlecki
Doniczki.
Doniczki.

REKLAMA

REKLAMA

Zanim kupisz doniczkę zdecyduj, jaką roślinę w niej posadzisz. Zadaj sobie pytanie jakim systemem korzeniowym się ona charakteryzuje, czy lubi wilgoć, w jakim miejscu w domu będzie stała? To pozwoli Ci dokonać trafnego wyboru.

Jakie wybrać naczynia – plastykowe czy gliniane

REKLAMA

Naczynia z obu tych materiałów mają zalety i wady. W ogrodnictwie produkcyjnym stosuje się ze względu na lekkość nietłukące doniczki plastykowe. Mają one również zalety w przypadku zawieszania roślin o pędach zawisłych. Doniczki gliniane są dobre dla roślin o dużych, ciężkich częściach naziemnych, dla których stanowią przeciwwagę. Zapewniają stabilność dużym okazom. Z doniczek glinianych szybciej paruje woda przez ścianki, przez co rośliny wymagają częstszego podlewania. Natomiast plastykowe doniczki dłużej zatrzymują wodę, ale istnieje niebezpieczeństwo tworzenia się zastoin wody. Aby nie zniszczyć mebli, należy ustawiać doniczki na podstawkach. Do pojemników bez otworu w dnie koniecznie wsypujemy grubą warstwę drenażu – roślinom może grozić zalanie.

Standardowe wymiary doniczek

Doniczki powinny być zawsze szersze górą niż dołem i tak samo głębokie jak szerokie. W doniczkach, w których średnice wynoszą 3-30 cm głębokość równa jest górnej średnicy. Zwykle doniczki mają okrągły kształt, chociaż zdarzają się też kwadratowe – odpowiednie do grupowania roślin. Standardowe średnice doniczek to 5 cm, 7 cm, 10 cm. Głębokość doniczki mierzona jest od górnej krawędzi do podstawy i równa jest średnicy. Średnica doniczki mierzona jest przy brzegu i równa się głębokości.

Półdoniczki są płytsze niż szersze i dochodzą do 30 cm średnicy. Nadają się do wysiewu nasion, ukorzeniania sadzonek i dla roślin o płytkim systemie korzeniowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Doniczki z wbudowaną podstawką z dekoracyjnego tworzywa sztucznego dobrze sprawdzają się jako doniczki wiszące z powodu wbudowanej podstawki.

Skorupki i żwir ułożone na dnie poprawiają drenaż doniczki i są szczególnie pożądane jako grubsza warstwa w osłonkach bez otworów odpływowych. Pochłaniają wilgoć i zapobiegają gniciu korzeni.

Zmiany sezonowe

REKLAMA

Większość roślin pokojowych nadaje się do wystawienia latem na zewnątrz, pod warunkiem, że noce nie są zbyt zimne i temperatury wystarczająco wysokie. Musimy pamiętać o ich nawożeniu i podlewaniu. Niektóre rośliny jak np. sukulenty wymagają zimowego spoczynku bez podlewania w niskich temperaturach. Inne podlewamy zimą chociaż są głęboko uśpione. Niektóre krótkowieczne rośliny możemy wysadzić na zewnątrz lub przenieść je do szklarni, przedłużając im życie.

Poza codziennymi, rutynowymi zabiegami trzeba zapewnić roślinom jeszcze trochę starań. Regularne przesadzanie i przycinanie sprawi, że roślina obficie zakwitnie, będzie miała bujne liście i owoce. Te zabiegi szczególnie dotyczą pnączy, którym trzeba dać odpowiednie podpory.

Studio Florystyczne Green-Line

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA