Jaką doniczkę wybrać?
REKLAMA
REKLAMA
Jakie wybrać naczynia – plastykowe czy gliniane
REKLAMA
Naczynia z obu tych materiałów mają zalety i wady. W ogrodnictwie produkcyjnym stosuje się ze względu na lekkość nietłukące doniczki plastykowe. Mają one również zalety w przypadku zawieszania roślin o pędach zawisłych. Doniczki gliniane są dobre dla roślin o dużych, ciężkich częściach naziemnych, dla których stanowią przeciwwagę. Zapewniają stabilność dużym okazom. Z doniczek glinianych szybciej paruje woda przez ścianki, przez co rośliny wymagają częstszego podlewania. Natomiast plastykowe doniczki dłużej zatrzymują wodę, ale istnieje niebezpieczeństwo tworzenia się zastoin wody. Aby nie zniszczyć mebli, należy ustawiać doniczki na podstawkach. Do pojemników bez otworu w dnie koniecznie wsypujemy grubą warstwę drenażu – roślinom może grozić zalanie.
Standardowe wymiary doniczek
Doniczki powinny być zawsze szersze górą niż dołem i tak samo głębokie jak szerokie. W doniczkach, w których średnice wynoszą 3-30 cm głębokość równa jest górnej średnicy. Zwykle doniczki mają okrągły kształt, chociaż zdarzają się też kwadratowe – odpowiednie do grupowania roślin. Standardowe średnice doniczek to 5 cm, 7 cm, 10 cm. Głębokość doniczki mierzona jest od górnej krawędzi do podstawy i równa jest średnicy. Średnica doniczki mierzona jest przy brzegu i równa się głębokości.
Półdoniczki są płytsze niż szersze i dochodzą do 30 cm średnicy. Nadają się do wysiewu nasion, ukorzeniania sadzonek i dla roślin o płytkim systemie korzeniowym.
Doniczki z wbudowaną podstawką z dekoracyjnego tworzywa sztucznego dobrze sprawdzają się jako doniczki wiszące z powodu wbudowanej podstawki.
Skorupki i żwir ułożone na dnie poprawiają drenaż doniczki i są szczególnie pożądane jako grubsza warstwa w osłonkach bez otworów odpływowych. Pochłaniają wilgoć i zapobiegają gniciu korzeni.
Zmiany sezonowe
REKLAMA
Większość roślin pokojowych nadaje się do wystawienia latem na zewnątrz, pod warunkiem, że noce nie są zbyt zimne i temperatury wystarczająco wysokie. Musimy pamiętać o ich nawożeniu i podlewaniu. Niektóre rośliny jak np. sukulenty wymagają zimowego spoczynku bez podlewania w niskich temperaturach. Inne podlewamy zimą chociaż są głęboko uśpione. Niektóre krótkowieczne rośliny możemy wysadzić na zewnątrz lub przenieść je do szklarni, przedłużając im życie.
Poza codziennymi, rutynowymi zabiegami trzeba zapewnić roślinom jeszcze trochę starań. Regularne przesadzanie i przycinanie sprawi, że roślina obficie zakwitnie, będzie miała bujne liście i owoce. Te zabiegi szczególnie dotyczą pnączy, którym trzeba dać odpowiednie podpory.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.