Właściwe przesadzanie
REKLAMA
REKLAMA
Większość roślin przed przesadzeniem podlewamy obficie. Dzień wcześniej zanurzamy doniczki w wiadrze z wodą. Wyjmujemy rośliny z doniczek, usuwamy tę część ziemi, która nie przerosła korzeniami oraz zgniłe i obumarłe korzenie. Nowa doniczka powinna mieć średnicę o 2-3 cm większą. Czasami korzenie są tak mocno przerośnięte, że trzeba odciąć bryłę korzeniową nożem lub nawet stłuc doniczkę, żeby wyjąć roślinę. Jeśli korzenie tworzą solidną bryłę korzeniową, obcinamy je trochę z zewnątrz, aby pobudzić ich wzrost w nowym podłożu.
REKLAMA
Na dnie doniczki kładziemy wypukłą glinianą skorupkę lub kilka kamyków, żeby ziemia nie zatkała otworu odpływowego. Na to kładziemy cienką warstwę drenażu i przysypujemy go niewielką ilością wilgotnej ziemi.
REKLAMA
Teraz wstawiamy bryłę korzeniową do doniczki tak głęboko, aby roślina znalazła się na tym samym poziomie jak w starej doniczce. Ustawiamy roślinę równo w nowej doniczce i ubijamy wokół niej podłoże. Na koniec obficie podlewamy – to zapobiegnie powstaniu pustych przestrzeni w podłożu. Później przez 3-4 tygodnie podlewamy skąpo i nie nawozimy.
Większość roślin nie wydaje w tym czasie nowych liści. Wznawiamy regularne nawożenie, kiedy ukażą się ich czubki na wierzchołkach pędów. Nie dokarmiamy świeżo posadzonych roślin przez 4-6 tygodni, aby dać im możliwość wypuszczenia nowych korzeni do nowej ziemi w poszukiwaniu pokarmu.
– Zanim postawisz roślinę na jej stałym miejscu, postaw ją na dwa tygodnie w miejscu o umiarkowanym świetle.
– Podlewaj roślinę tylko wtedy, jak powierzchnia podłoża przeschnie.
– Pamiętaj, że jeśli wymienisz tylko podłoże, pozostawiając starą doniczkę – wzrost roślin będzie zahamowany.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.