REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rośliny doniczkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fikus (figowiec) benjamina – dekoracyjne drzewko w doniczce czyści powietrze z toksyn. Jak uprawiać, pielęgnować, podlewać? Dlaczego opadają liście?

Fikusy (figowce), to popularne rośliny doniczkowe. Ale chyba największą popularnością cieszy się fikus benjamina. Jak uprawiać tę roślinę w domu, by dobrze i zdrowo rosła? Jak nie dopuścić do zrzucania liści?

Filodendron – uprawa, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, gatunki i odmiany

Filodendrony, to jedne z najpopularniejszych i najbardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych. Mnogość gatunków, odmian, kolorów i kształtów liści filodendronów, a jednocześnie dość małe wymagania uprawowe powodują, że wiele osób z powodzeniem hoduje te rośliny w swoich domach. Co warto wiedzieć o filodendronach i ich uprawie?

Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze

Zamiast trzymać na parapecie i w innych miejscach w domu wyłącznie różne oryginalne rośliny, ale często o trujących liściach, czy kwiatach – warto docenić babcine geranium. Nie jest może zbyt efektowne, kwitnie tylko wtedy, gdy przejdzie zimowy spoczynek w niskiej temperaturze ale olejek geraniowy zawarty w liściach ma właściwości antyseptyczne. Oczyszcza i odkaża powietrze w domu a można też zastosować tę roślinę wspomagająco w leczeniu niektórych chorób. Jak uprawiać w domu pelargonię pachnącą?

REKLAMA

Zantedeschia (Cantedeskia, Kallijka, Kalia) – uprawa i pielęgnacja

Zantedeschia to dość wymagająca roślina, ale jeżeli stworzymy dla niej odpowiednie warunki, będziemy mogli podziwiać piękno jej wyjątkowych kwiatów. W naturalnym środowisku rośnie na moczarach. Jak pielęgnować Zantedeschia?

Rośliny doniczkowe, które potrzebują niewielkiej ilości światła

Rośliny doniczkowe dzielimy na światłolubne – takie, którym należy zapewniać dużą ilość światła słonecznego i cieniolubne – takie, które świetnie sobie radzą w pomieszczeniach zacienionych, słabo oświetlonych nawet w ciągu dnia. Rośliny cieniolubne możemy uprawiać w głębi pomieszczeń, a nie tylko na parapetach, nadają się również do uprawy na przykład w łazienkach.

Rośliny doniczkowe, które są korzystne dla zdrowia

W przyrodzie istnieją zarówno trujące rośliny doniczkowe, jak i rośliny doniczkowe korzystne dla naszego zdrowia. Niektóre z nich usuwają szkodliwe substancje z powietrza, inne nadają się do wspomagania leczenia popularnych chorób, a wszystkie rośliny zielone produkują tlen niezbędny do życia człowieka i zwierząt. Podpowiadamy, które rośliny doniczkowe są korzystne dla naszego zdrowia.

Trujące rośliny doniczkowe

Trujące rośliny domowe mogą być niebezpieczne dla domowników. Rośliny doniczkowe stanowią piękną dekorację każdego mieszkania. Często nie wyobrażamy sobie życia bez roślin w domu. Mimo to warto pamiętać, że niektóre z roślin doniczkowych mogą być trujące dla zwierząt i dla ludzi. Niejednokrotnie są to popularne kwiaty, których nawet nie podejrzewalibyśmy o właściwości trujące.

REKLAMA

Anigozantos (Anigozanthos)

Anigozantos to roślina, która wygląda bardzo egzotycznie. Dodatkowo występuje w wielu kolorach. Możemy cieszyć się jej pięknem w zaciszu domowym, pielęgnując jako roślinę doniczkową lub dbać o nią we własnej szklarni. Jakiej pielęgnacji potrzebuje Anigozantos?

Dizygoteka wytworna (Schefflera)

Dizygoteka wytworna to roślina dla osób wprawionych w uprawie roślin. Nie należy bowiem do roślin łatwych, gdyż potrzebuje konkretnych warunków, aby dobrze rosła. Jak należy pielęgnować dizygotekę wytworną?

Dzwonek haylodgensis (Campanula takesimana)

Dzwonek haylodgensis to roślina jasno niebieskich kwiatkach, której wysokość nie przekracza 15 cm. Może być ozdobą skalniaków, ale również cieszyć oko w domowym zaciszu. Jak pielęgnować dzwonek haylodgensis?

Dzwonek różnolistny (Campanula isophylla)

Dzwonek równolistny to roślina pochodząca z Włoch. Występuje w kolorze białym i niebieskofioletowym, choć występują również odmiany dwukolorowe. Drobne kwiatki ciekawie się prezentują na wiszących pojemnikach. Jak pielęgnować dzwonek równolistny?

Grubosz jajowaty inaczej drzewko szczęścia (Crassula Ovata)

Grubosz jajowaty nazywany też drzewkiem szczęścia to popularna roślina doniczkowa. Jak pielęgnować drzewko szczęścia, aby długo rosło i przynosiło nam szczęście. Zobacz poradnik.

Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe Blossfeldiana)

Kalanchoe Blossfelda to popularna roślina doniczkowa. Ma grube, zielone liście i niewielkie kolorowe kwiaty. Jest bardzo wszechstronna i prosta w uprawie. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i można ją uprawiać w ogrodzie. Zobacz jak dbać i jak pielęgnować kalanchoe blossfelda.

Nawożenie roślin doniczkowych – jakim nawozem?

Po zimie, aby rośliny były zdrowe i pięknie się rozwijały – potrzebują zasilania nawozami organicznymi i organiczno-mineralnymi. Który nawóz wybrać? Wiele roślin doniczkowych rośnie w podłożach, które szczególnie wiosną są bardzo wyjałowione. Aby rośliny zdrowo się rozwijały, musimy im w tym dopomóc.

Gymnocalycium hibotan (Gymnocalycium hibotan)

Gymnocalycium hibotan to gatunek kaktusów, na szczycie których znajdują się przeróżne formy w różnych kolorach. Gymnocalycium hibotan świetnie nadaje się na balkon, taras a także do ogrodu.

Fitonia (Fittonia verschaffeltii)

Fitonia (Fittonia verschaffeltii) to liściasta roślina o prostych, ale ozdobnych liściach. Fitonia to wrażliwa roślina, która źle znosi wystawianie jej na zewnątrz (na balkon lub do ogrodu). Fitonia to roślina, która ładnie komponuje się gdy jest uprawiana w towarzystwie paproci lub bluszczów.

Ananas właściwy – Ananas jadalny (Ananas comosus)

Ananas jadalny nazywany tez ananasem właściwym (łac. Ananas comosus) to egzotyczna roślina doniczkowa, którą możemy postawić na parapecie. Ananas właściwy to ta sama roślina, które owoce kupujemy w osiedlowym sklepie. Zobacz ja dbać o tę roślinę.

Aloes zwyczajny (Aloe Vera)

Aloes zwyczajny (Aloe Vera) to popularny kwiat doniczkowy znajdujący się w wielu domach. Jak uprawiać aloes zwyczajny, jak często go podlewać, nawozić i przesadzać. Zobacz poradnik.

Pelargonie zimą – jak o nie dbać?

Pelargonie są często spotykane w naszych ogrodach. Charakteryzują się różnobarwnymi i dużymi kwiatami. Jednak są to też rośliny wrażliwe na mróz. Przeczytaj, jak dbać o pelargonie zimą.

Takka Chantriera – kwiat nietoperz

Takka Chantiera swoim wyglądem zadziwiła niejednego. Jej kwiatostan porównywany jest do czarnej orchidei, nietoperza oraz diabła tasmańskiego. Ma ona liście tworzące szeroką rozetę oraz ukryte pod ziemią pionowe kłącza. Przeczytaj, jak pielęgnować takka chantierę zwaną nietoperzem.

Kompozycje z wrzosami – inspiracje

Jesienne kompozycje z wrzosami świetnie sprawdzą się jako ozdoba stołów oraz ogrodów. Wrzos to przepiękna jesienna roślina występująca w wielu kolorach. Jeśli planujecie przygotowanie swojej własnej kompozycji, najpierw zobaczcie nasze.

Szkodniki kaktusów

Kaktusy są łatwe w uprawie. Charakteryzują się małymi wymaganiami i dużą odpornością na trudne warunki atmosferyczne. Jednak mogą zostać zaatakowane przez szkodniki. Przeczytaj, jakie są szkodniki kaktusów i jak je zwalczać.

Najpopularniejsze choroby kaktusów

Kaktusy są jednymi z najbardziej wytrzymałych roślin. Jednak również i one mogą zostać zaatakowane przez różnego rodzaju choroby. Przeczytaj, jakie są najpopularniejsze choroby kaktusów.

Egzotyczne rośliny w domu – Bromelie: Echmea, Guzmania, Neoregelia

Egzotyczne rośliny w domu są coraz częściej spotykane. Są nimi przede wszystkim bromelie. Te rośliny nadają wnętrzom niepowtarzalnego egzotycznego klimatu. Przeczytaj, jak dbać o egzotyczne rośliny w domu.

Egzotyczne rośliny w doniczkach – awokado, cytrusy, daktyle

Egzotyczne rośliny w doniczkach są ciekawym pomysłem na ozdobienie każdego wnętrza. Dodatkowo, otrzymamy świeże owoce z własnej uprawy. Przeczytaj, jak dbać o egzotyczne rośliny w doniczkach: awokado, cytrusy oraz daktyle.

Jakie rośliny wybrać na miejsca słonecze i cieniste w domu?

Planując zakup kwiatów do domu trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę oświetlenie pomieszczeń, wielkość okien i pory największego nasłonecznienia w ciągu dnia.

Jak dobierać rośliny w zależności od nasłonecznienia ogrodu?

Rośliny na stanowisko słoneczne, rośliny na stanowisko cieniste – jakie rośliny wybrać w zależności od stopnia nasłonecznienia naszego ogrodu? Wszystkie kwiaty do życia potrzebują słońca, pamiętajmy jednak, że jedne potrzebują go mniej, a drugie więcej. Radzimy jakie rośliny wybrać do nasłonecznionego ogrodu, a jakie będą najlepsze dla ogrodu, w którym jest dużo cienia.

Jak hodować kaktusy w domu?

W Polsce kaktusy hodowane są najczęściej w warunkach domowych ze względu na niesprzyjający klimat. W mieszkaniach, najlepiej uprawiać gatunki sprawdzone i długowieczne.

Jak dbać o paprocie w domu?

Paprocie, choć nie kwitną, swoimi liśćmi potrafią przyciągnąć uwagę, i zachwycać różnorodną formą i kolorem „pióropuszy”. Prawidłowo pielęgnowane mogą być ozdobą przez wiele lat, a ich naturalne właściwości pochłaniania toksyn, nawilżania powietrza i wytwarzania tlenu, wpływają pozytywnie na nas i nasze otoczenie.

Jak dbać o paprocie w ogrodzie?

Paprocie możemy hodować nie tylko w domu, lecz także w ogrodzie. Radzimy jakie miejsca paprocie lubią najbardziej, jak przygotować im podłoże i które gatunki paproci będą najlepsze do naszego ogrodu.

Czy wiesz jak przycina się rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe są piękne i cieszą nasze oko, ale aby tak było, powinniśmy o nie odpowiednio zadbać. Rozpoczynamy akcję przycinania i formowania roślin domowych. Do dzieła!

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe są wspaniałą ozdobą domu. Pozytywnie wpływają zarówno na klimat pomieszczeń (rośliny zielone pochłaniają dwutlenek węgla, a oddają tlen), jak i na ludzi- przeciwdziałają stresowi i pozytywnie wpływają na samopoczucie.

Iglaki doniczkowe w ogrodzie

Niektóre drzewa iglaste można uprawiać również w doniczkach. Odpowiednio pielęgnowane iglaki będą się one prezentować równie pięknie, jak te hodowane w tradycyjny sposób. Radzimy jak dbać o drzewa iglaste uprawiane w doniczkach.

Jak hodować kapryśną orchideę?

Najważniejszą rzeczą w hodowli orchidei jest światło. Ale nie dla wszystkich gatunków, bo niektóre z tych roślin najlepiej czują się w miejscach z dużą ilością światła, ale niekoniecznie bezpośrednio na słońcu. Inne zaś wolą mniejszy strumień światła i najlepiej je wtedy trzymać w pokoju wychodzącym na północ. Zobacz, jak hodować orchideę.

Niebezpieczna hodowla

Niektóre z roślin mogą zawierać w sobie bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia składniki. Powinno się na nie uważać, zwłaszcza, gdy w domu jest małe dziecko. Zobacz jakie gatunki roślin są niebezpieczne, ale pamiętaj, że przy odpowiednich środkach ostrożności nie szkodzą one nikomu!

Umyj swoje kwiaty

Zakurzone liście nie tylko wyglądają nieestetycznie – utrudniają także życie naszym zielonym przyjaciołom. Jeśli chcesz pozbyć się kurzu i odświeżyć swoje rośliny wykąp je! Jednak zabieg ten nie jest wcale taki prosty. Zobacz, jak odpowiednio odświeżyć kwiaty!

Brunfelsja (Brunfelsia)

Brunfelsja (Brunfelsia) to niewielka, osiągająca zaledwie 50 cm wiecznie zielona roślina. Zakwita w okresie od marca do września małymi i fioletowymi kwiatami. Naturalnym środowiskiem brunfelsji jest Ameryka Środkowa i Południowa.

Dawalia (Davalia)

Dawalia pochodzi z tropikalnych rejonów Chin. Jest ona gatunkiem paproci, a jej wielkość nie przekracza 1 metra. Charakteryzują ją brązowe, porośnięte włoskami kłącza, które wystają z donicy - z tych kłączy wyrastają liście. Najczęściej obwiązuje się je wokół koszy lub donic, można użyć w tym celu delikatnych drucików.

Howeia, kencja (Howeia)

Kencja jest bardzo efektownym gatunkiem palmy. Osiąga wysokość nawet do 3 metrów, a z racji, że jest to roślina jednopienna, sadzi się po kilka okazów w jednej donicy. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, sprężystymi liśćmi, które wyginają się lekko ku dołowi.

Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens)

Filodendron to przedstawiciel jednego z ponad 200 gatunków filodendronów - należy do rodzaju roślin pnących się. Osiąga wysokość do 150 centymetrów, a po wielu latach odpowiedniego pielęgnowania zakwita tworząc czerwoną pochwę i białą kolbę. Jego główną ozdobą są liście - jasnozielone i lśniące.

Aralia pierzasta (Polyscias)

Aralia pierzasta to roślina, której główną ozdobą są liście - okrągłe, nerkowate. Ich biała obwódka kontrastuje z zielonym środkiem. Aralia jest niewielkim kwiatem - osiąga maksymalnie 50 centymetrów. Jej naturalnym środowiskiem są tropikalne rejony Azji - rośnie tam bardzo bujnie i gęsto - spotkać ją można prawie wszędzie.

Widliczka (Selaginella)

Widliczka (Selaginella) to wspaniały zielony krzew. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów (25 centymetrów), jest bardzo chętnie hodowany w mieszkaniach. Ma na to ogromny wpływ jego zachowanie – zroszony wodą momentalnie się ożywia. Widliczki chętnie uprawia się w zimowych ogrodach i oknach kwiatowych ze względu na małe wymagania.

Tolmiea menziesii

Tolmiea to niewielka, osiągająca do 25 centymetrów roślina, bardzo blisko spokrewniona z bylinami. Pochodzi z lasów porastających wybrzeże Pacyfiku. Tolmiea jest bardzo łatwa w uprawie – z powodzeniem może rosnąć w chłodnych pomieszczeniach, a nawet przez cały rok przebywać w ogrodzie.

Rodzaje ziemi stosowane w uprawie roślin doniczkowych

Każda roślina wymaga innego podłoża do prawidłowego rozwoju. Aby wiedzieć, co jest najlepsze dla naszych podopiecznych warto znać liczne rodzaje ziemi, jakie stosowane są w domowej uprawie. Często należy mieszać różne rodzaje gleby, aby osiągnąć to, w czym nasze zielone ozdoby będą czuć się najlepiej.

Bonsai – czym jest i jak o nie zadbać

Bonsai wywodzi się z Chin, choć to w Japonii kultywowane jest po dziś dzień. Sztuka miniaturyzowania drzewek i krzewów zyskuje obecnie coraz większa popularność na Zachodzie, także w Polsce. Sprawdź, czym jest bonsai i jak odpowiednio je pielęgnować.

Apetyczne rośliny

Niektóre z roślin doniczkowych, które z powodzeniem można hodować w mieszkaniu, poza funkcją ozdobną mają jeszcze jedną zaletę – jadalne owoce. Kwiaty takie najlepiej ustawiać w kuchni – tam prezentują się znakomicie. Zaskocz wszystkich własną uprawą owoców w mieszkaniu!

Kalendarium opieki nad kwiatami

Twoją pasją są kwiaty i pragniesz zapewnić im kompleksową opiekę przez cały rok? Nic prostszego – wystarczy, że zapoznasz się kalendarium opieki nad roślinami. Dzięki niemu dowiesz się, czego potrzebują Twoje kwiaty w poszczególnych miesiącach i co możesz zrobić, aby poszerzyć swoją domową kolekcję!

Zielistka Sternberga, chlorofytum (Chlorophytum comosum)

Zielistka pochodzi z południowej Afryki i charakteryzuje się dużą tolerancją warunków domowych. Jest to idealna roślina dla początkujących miłośników uprawy roślin. Zielistka ma zielone liście, o białych pasach. Kwitnie przez cały rok, kwiaty zaś są niewielkie i białe. Roślina ta osiąga do 1 metra wysokości.

Orliczka (Pteris)

Orliczkę (Pteris) charakteryzują liście – jasnozielone, zwisające, przypominające nieco liście palmy. Wysokość orliczek nie przekracza 25 centymetrów (w zależności od odmiany), dzięki czemu idealnie nadaje się do uprawy w małych doniczkach.

REKLAMA