REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Egzotyczne rośliny w domu – Bromelie: Echmea, Guzmania, Neoregelia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Guzmania Fot. Fotolia
Guzmania Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Egzotyczne rośliny w domu są coraz częściej spotykane. Są nimi przede wszystkim bromelie. Te rośliny nadają wnętrzom niepowtarzalnego egzotycznego klimatu. Przeczytaj, jak dbać o egzotyczne rośliny w domu.

Żeby dobrze rosnąć w naszych domach egzotyczne rośliny potrzebują specjalnej pielęgnacji. Wymagają one specyficznych warunków, które zapewnią im zdrowy rozwój.

REKLAMA

Bromelie

Egzotycznymi roślinami, które mogą rosnąć w naszych domach są bromelie. To popularne epifity, czyli rośliny rosnące na gałęziach drzew dzięki przyczepnym korzeniom. Należą do rodziny ananasowatych. Charakteryzują się barwnymi i atrakcyjnymi kwiatostanami oraz ozdobnymi liśćmi. Są to przede wszystkim: Echmea, Guzmania oraz Neoregelia.

Echmea

Egzotyczną rośliną często spotykaną w naszych domach jest echmea. Jest to kwiat, naturalnie występujący na terenach Ameryki południowej w strefie klimatu tropikalnego. Jej liście osiągają długość do 50 centymetrów. Echmea wytwarza pojedyncze niebieskie kwiaty otoczone barwnymi liści. Dodatkowo, roślina pobiera wodę za pomocą rozety utworzonej z liści. Ten egzotyczny kwiat najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, ciepłych i suchych. Należy go często i obficie podlewać zarówno do rozety liściowej jak i glebę, w której roślina rośnie. Podczas kwitnienia warto ją nawozić odpowiednimi środkami do sukulentów. Kwitnie od lipca do grudnia. Echmeę można rozmnażać za pomocą nasion oraz poprzez oddzielenie ukorzenionych odrostów wyrośniętych u podstawy rośliny matczynej. Ta egzotyczna roślina jest ciepłolubna i w temperaturze poniżej 15oC zaczyna gnić. Echmea jest doskonałą ozdobą parapetów oraz okien kwiatowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Echmea


Guzmania

Kolejną tropikalną rośliną jest guzmania. Naturalnie występuje w tropikalnych dżunglach. Ma ona rozety w kształcie lejka, których wysokość osiąga nawet 80 centymetrów. Wytwarza ona duże białe kwiaty. Guzmania preferuje stanowiska półcieniste i ciepłe. Temperatura jej otoczenia powinna wynosić minimum 18oC. Ta tropikalna roślina wymaga stałej wilgoci podłoża, dlatego należy ją podlewać często małą ilością wody. Kwitnie od listopada do stycznia. Dodatkowo, powinna być często zraszana. Najłatwiejszym sposobem rozmnażania guzmanii jest rozmnażanie poprzez odejmowanie młodych pędów bocznych. Ta tropikalna roślina sprawdzi się w każdym wnętrzu.

Guzmania

Zobacz także: Guzmania


Neoregelia

Kolejną tropikalną bromelią jest neoregelia, która wytwarza ścisłe, zielono białe rozety. Naturalnie występuje w brazylijskich lasach tropikalnych. Ta roślina preferuje stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Należy ją często podlewać miękką wodą, mając na uwadze również rozetki. Neoregelia powinna być nawożona co dwa tygodnie. Rozmnażamy ją za pomocą odrostów korzeniowych, które pobieramy gdy wytworzą dostateczną liczbę korzeni. Dzięki mocnemu kwitnieniu ta bromelia sprawdzi się jako dekoracja wnętrz, szklarni oraz werandy podczas lata.

Zobacz także:  Jak uprawiać rośliny owadożerne?

Egzotyczne rośliny mogą nadać naszemu mieszkaniu tropikalnego wyglądy. Wystarczy ustawić na parapecie kilka donic z posadzonymi w nich bromeliami a otrzymamy mini las tropikalny we własnym domu.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA