REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Egzotyczne rośliny w domu – Bromelie: Echmea, Guzmania, Neoregelia

Guzmania Fot. Fotolia
Guzmania Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Egzotyczne rośliny w domu są coraz częściej spotykane. Są nimi przede wszystkim bromelie. Te rośliny nadają wnętrzom niepowtarzalnego egzotycznego klimatu. Przeczytaj, jak dbać o egzotyczne rośliny w domu.

Żeby dobrze rosnąć w naszych domach egzotyczne rośliny potrzebują specjalnej pielęgnacji. Wymagają one specyficznych warunków, które zapewnią im zdrowy rozwój.

REKLAMA

Bromelie

Egzotycznymi roślinami, które mogą rosnąć w naszych domach są bromelie. To popularne epifity, czyli rośliny rosnące na gałęziach drzew dzięki przyczepnym korzeniom. Należą do rodziny ananasowatych. Charakteryzują się barwnymi i atrakcyjnymi kwiatostanami oraz ozdobnymi liśćmi. Są to przede wszystkim: Echmea, Guzmania oraz Neoregelia.

Echmea

Egzotyczną rośliną często spotykaną w naszych domach jest echmea. Jest to kwiat, naturalnie występujący na terenach Ameryki południowej w strefie klimatu tropikalnego. Jej liście osiągają długość do 50 centymetrów. Echmea wytwarza pojedyncze niebieskie kwiaty otoczone barwnymi liści. Dodatkowo, roślina pobiera wodę za pomocą rozety utworzonej z liści. Ten egzotyczny kwiat najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, ciepłych i suchych. Należy go często i obficie podlewać zarówno do rozety liściowej jak i glebę, w której roślina rośnie. Podczas kwitnienia warto ją nawozić odpowiednimi środkami do sukulentów. Kwitnie od lipca do grudnia. Echmeę można rozmnażać za pomocą nasion oraz poprzez oddzielenie ukorzenionych odrostów wyrośniętych u podstawy rośliny matczynej. Ta egzotyczna roślina jest ciepłolubna i w temperaturze poniżej 15oC zaczyna gnić. Echmea jest doskonałą ozdobą parapetów oraz okien kwiatowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Echmea


Guzmania

Kolejną tropikalną rośliną jest guzmania. Naturalnie występuje w tropikalnych dżunglach. Ma ona rozety w kształcie lejka, których wysokość osiąga nawet 80 centymetrów. Wytwarza ona duże białe kwiaty. Guzmania preferuje stanowiska półcieniste i ciepłe. Temperatura jej otoczenia powinna wynosić minimum 18oC. Ta tropikalna roślina wymaga stałej wilgoci podłoża, dlatego należy ją podlewać często małą ilością wody. Kwitnie od listopada do stycznia. Dodatkowo, powinna być często zraszana. Najłatwiejszym sposobem rozmnażania guzmanii jest rozmnażanie poprzez odejmowanie młodych pędów bocznych. Ta tropikalna roślina sprawdzi się w każdym wnętrzu.

Guzmania

Zobacz także: Guzmania


Neoregelia

Kolejną tropikalną bromelią jest neoregelia, która wytwarza ścisłe, zielono białe rozety. Naturalnie występuje w brazylijskich lasach tropikalnych. Ta roślina preferuje stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Należy ją często podlewać miękką wodą, mając na uwadze również rozetki. Neoregelia powinna być nawożona co dwa tygodnie. Rozmnażamy ją za pomocą odrostów korzeniowych, które pobieramy gdy wytworzą dostateczną liczbę korzeni. Dzięki mocnemu kwitnieniu ta bromelia sprawdzi się jako dekoracja wnętrz, szklarni oraz werandy podczas lata.

Zobacz także:  Jak uprawiać rośliny owadożerne?

Egzotyczne rośliny mogą nadać naszemu mieszkaniu tropikalnego wyglądy. Wystarczy ustawić na parapecie kilka donic z posadzonymi w nich bromeliami a otrzymamy mini las tropikalny we własnym domu.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

To już pewne, będzie wyższa premia za oszczędzanie na koncie mieszkaniowym, ile wyniesie

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA